Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Menopoz Döneminde Kilo Vermek Mümkün mü?

Rahat Bir Menopoz Dönemi Geçirin! - Menopoz Döneminde Zayıflama

Bütün kadınların yaşadığı özel bir dönem olan menopoz, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu bir dönemdir.  Bu dönem kilolu kadınlar tarafından daha erken yaşanmaktadır. Menopoz yaşı ise genellikle 45-55 olarak belirtilmektedir.  Bu döneme kadın vücudunda belirli değişimler gözlemlenir. Bu nedenle bu dönemdeki kadınlar beslenmelerine ve aktivitelerine özen göstermelidir. Bu noktada menopoz döneminde kilo vermek oldukça önemlidir.

Bu dönemde yaşanan en büyük sorun ise hızlı kilo alımı olmasıdır. Bazı kadınlar yemekten bağımsız bir şekilde de yağlandıklarını hissetmekte ve kilo almaktadır. Hatta daha önce hiç kilo sorunu yaşamamış kadınlar bile şişmanlık görülebilmektedir. İşte tam olarak kadınlar yaşamının bu döneminde beslenmesine oldukça özen göstermelidir. Peki, menopoz döneminde kilo vermek nasıl olur?  Menopoz döneminde zayıflama mümkün mü? Menopoz döneminde kilo almamak için ne yapılmalı? İnceleyelim…

 

Menopozda Zayıflama -  Bu Dönemi Sağlıklı Geçirin Kilolara Yer Vermeyin!

Menopoz döneminde kilo vermek mümkün mü sorusuna cevap vermeden önce vücudumuzun artık daha az kaloriye ihtiyacı olduğunu anlamamız gerekir. Bu az yemeniz anlamına gelmemektir, aksine artık daha iyi beslenmeniz gerektiğidir. Bunun için sebze yemeklerine öncelik vermelisiniz. Bu dönemde meyve tüketimi de oldukça önemlidir ve bu nedenle şeker yoğunluğu az olan armut, elma, nar ve turunçgilleri tüketmelisiniz. Gün içerisinde de sık sık su tüketimine dikkat etmelisiniz.

[widget-87]

Menopozda kilo vermek önerilerimiz arasında tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz dışında da etkili yöntemler vardır. Düzenli olarak egzersiz yapmak vücuttaki yağı kasa çevirmeye yardımcı olacaktır. Stres yapmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü stresin metabolizma üzerindeki büyük etkisi kilo almanıza neden olmaktadır. Menopozda kilo verme tüyoları arasında yer alan bir diğer önemli nokta da hormonların dengelenmesidir. Bunu da beslenme düzeni ve spor aktivitelerinizi arttırarak sağlayabilirsiniz.

Menopoz Kiloları Kalıcı Olmasın!

Menopoz döneminde dış görünüşünde değişiklikler yaşayan kadınlar menopoz döneminde kilo vermek hakkında bilinçli olması gerekmektedir. Menopoz döneminde kilo almak nerdeyse kaçınılmazdır. Bu nedenler menopoz dönemindeki kadınların salığını korumak adına çok dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Menopoz döneminde kilo vermek için en önemli silah beslenme ve spordur. Bu dönemde kadınların kilo alımına sebep olan gıdalardan uzak durma konusunda kararlı davranmaları gerekmektedir. Tabi bu dönemi sağlıklı geçirmek için doktor desteğini de ihmal etmemek gerekir. Menopoz döneminde kilo almamak için ne yapılmalı sorunuza daha doğru yanıtlar alabilirsiniz. Bu nedenle bir doktor eşliğinde ilerlemelerini tavsiye ederiz.

[widget-97]

Yorum Yap