Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kadın Sporcuların Uzak Durması Gereken Besinler Nelerdir?

Spor Yaparken Beslenmenize Dikkat Edin!

Spor yapmak elbette oldukça faydalı bir aktivite ama sağlıklı bir yaşam için spor eşliğinde beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Yaptığınız sporu ancak beslenmeniz ile tamamlayabilirsiniz. Bu nedenle spor aktivitelerinizi destekleyecek şekilde besin tercihleri yapmalısınız. Uzak durulması gereken besinler konusunda da bir o kadar bilinçli olmalısınız. 

Beslenme temel ihtiyaçlardandır. Bu temel ihtiyacı en doğru ve en faydalı şekilde karşılamalısınız. Yeterli ve dengeli besinler tükettiğiniz takdirde enerjiniz yükselecek ve kendinizi zinde hissedeceksiniz. Sporda uzak durulacak besinlerden kaçınarak kas hacminize destek vererek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Uzak durmanız gereken besinlere dikkat etmezseniz yaptığınız spor eksik kalacaktır. O halde kadınların spor yaparken uzak durması gereken besinler nelerdir? Sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır? Spor yaparken uzak durulması gereken besinler nelerdir? Bakalım…

1. Patlamış Mısır

Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak yiyecekler arasında yer alan patlamış mısırın sağlıklı bir besin olduğu düşünülse de hiçbir besin değeri olmayan bir yiyecektir. Kadınların spor yaparken uzak durması gereken yiyecekler arasında bulunan patlamış mısır az kaloriye sahip olsa da sporcu beslenmesi için belli bir kaloriye de ihtiyaç duyulur. Kaloriye duyulan ihtiyacın sebebi ise enerji depolamak içindir. Karbonhidrat almak isteyenler glisemik endeksi yüksek olan patlamış mısırı tüketmek yerine meyve tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır.

2. Diyet Kola

Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında bulunan bir diğer sağlıksız besin olan diyet kolanın içerisinde bulunan yüksek miktardaki yapay tatlandırıcıların sağlığa hiçbir yararı olmadığı gibi zararı vardır. Sporcu beslenmesi içerisinde asla bulunmaması gereken diyet kolayı günde bir kez tüketmek ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Kadın sporcuların uzak durması gereken besinler arasında bulunan diyet kola kilo artışına da sebep olabilmektedir. Sıvı ihtiyacınızı diyet kola yerine su ile karşılamanız çok daha faydalı olacaktır.

3. Şekerli Kahvaltılık Gevrekler

Kadınların spor yaparken uzak durması gereken yiyecekler arasında bulunan doğal şeker de bulunan yapay tatlandırıcılar kadar tehlikeli besinler arasında olmasa da hiçbir faydası olmayan besinlerdir. Bu yiyeceklerin içerisinde hiçbir besin değeri bulunmamaktadır. Sporcu beslenmesi için en önemli şey ise besin değeri yüksek yiyecekler tüketmektir. Bu nedenle kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında şekerli kahvaltılık gevreklerin yeri yoktur.  Bunun yerine günlük ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını tüketmek daha faydalı olacaktır.

4. Beyaz Ekmek

Kadınların spor yaparken uzak durması gereken yiyecekler arasında yer alan bir diğer önemli yiyecek olan beyaz ekmektir. Rafine olan un B vitaminlerinin ve lifin buğday tanelerinden çıkması sonucunda meydana gelir. Yani tükettiğimiz beyaz ekmek işlem görmüş bir üründen fazlası değildir. Çünkü işlendikten sonra besin değerini kaybetmiş olur. Kadınların spor yaparken uzak durması gereken yiyecekler arasında olan beyaz ekmek tüketimi insülin artışına da neden olmaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken işlenmiş olan beyaz ekmeği tüketmek yerine tam tahıllı ürünleri tüketmektir.

5. Mikrodalgada Patlamış Mısır

Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında mikrodalgada patlamış mısırda yerini almaktadır. Mikrodalgada patlamış mısır içeriğinde bulunan sağlıksız yağlar, tuz ve çeşitli kimyasallarla doludur. Besin değeri taşımayan mikrodalgada patlamış mısır aynı zamanda vücudumuzun enerji ihtiyacını da karşılayamamaktadır. Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında yer alan mikrodalgada patlamış mısır spor sonrasında da hiç faydası olmayan toparlanmamıza yardımcı olmayan besindir.

[widget-87]

6. Alkol

Sporcu beslenmesi içerisinde kesinlikle yer vermemeniz gereken alkol,  vücut geliştirme hedeflerinize ulaşmanızı önleyecektir ve sizi yavaşlatacaktır. Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında yer alan alkol kaslarınız toparlanmasını, fiziksel becerilerinizi yavaşlatacak ve performansınızın düşmesine neden olacaktır. Alkolün idrar söktürücü özelliği ise vücudunuzun sıvısız kalmasına neden olacaktır. Ayrıca alkol tüketimi bağışıklık sisteminizin zedelenmesine neden olur ve hastalıklara karşı direncinizi düşürür.

7. Proteinsiz Öğünler

Sporcu beslenmesi için olmazsa olmaz protein, kas dokularınızın iyileşmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır.  Protein almak herkes için önemlidir. Fakat oldukça efor sarf eden sporcular için ekstra değerli bir besin kaynağıdır. Bu nedenler kadınların spor yaparken uzak durması gereken yiyecekler arasında proteinsiz öğünler yer alır. Protein tüketimi kan şekerini dengeler ve tokluk hissi verir.  Bu nedenle özellikle günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltı da proteinli yiyeceklerin tüketimi son derece önemlidir.

8. Meyveli Yoğurtlar

Kadınlarda spor yaparken uzak durulacak besinler arasında yer alan meyveli yoğurtların hem lezzetli bir ara öğün olan hem de kolay taşınabilmesi açısından sporcular tarafından tercih edilen bir besindir. Fakat tercih edilmemelidir. Çünkü meyveli yoğurtların içerisinde yüksek miktarda şeker bulunmaktadır.  Bu nedenle kan şekeri dengeniz bozulur. İçerisinde bulunan yoğun şeker iştahınızın artmasına da neden olarak kilo almanızı sağlar. Sporcu kadınların uzak durması gereken yiyecekler arasında bulunan meyveli yoğurtlar enerjinizin düşmesine de sebep olmaktadır.

9. Makarna

Kadınların uzak durması gereken yiyecekler arasında yer alan karbonhidratlar çok tehlikeli besinler değillerdir ama yine de uzak durulmalıdır. Eğer karbonhidrat tüketmek istiyorsanız tam tahıllı makarnaları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü kadınların spor yaparken uzak durması gereken besinler arasında yer alan normal makarnaların içeriğinde lif ve kepek bulunmamaktadır. Bu nedenler rafine edilmemiş yani işlenmemiş besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kadınların spor yaparken uzak durması gereken besinler hakkında bilinçlenmesi ve bu doğrultuda beslenmesi, sağlıklı bir yaşam sürdürmesi açısından son derece etkilidir. Tabii spor ve beslenme hakkında bilinçlenirken uzman bir diyetisyen desteği almanız oldukça yararlı olacaktır. Bu nedenle bir diyetisyen ile işbirliği içerisinde sağlıklı bir beslenme süreci geçirmenizi öneririz.

[widget-97]

Yorum Yap