Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Menopoz Döneminde Beslenme Önerileri

Menopoz Dönemi Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Tüyoları - Menopozda Nasıl Beslenilir?

Menopoz dönemi kadınlar için sıkıntılı geçen biri süreçtir. Menopoz dönemi ülkemizde ortalama 47 yaşında görülür. Beslenme durumu, genetik faktörler, sigara, alkol kullanımına bağlı menopoz zamanında ve durumunda farklılık görülebilir. Menopoz döneminde uykusuzluk halsizlik, dikkat dağınıklığı, sıcak basması gibi şikâyetler görülür. Bu problemler menopoz döneminde önerilen besinlerin tüketilmesiyle, egzersiz ve kaliteli alışkanlıklarla minimum noktaya indirilebilir. Menopoz döneminde beslenme standartlarına dikkat edilmemesi ise bu rahatsızlıkların daha şiddetli görülmesine neden olur.

Kadınlar için menopoz dönemini rahat atlatmak mümkün!

Menopoz döneminin zorlu anlarını menopoz döneminde beslenme seçenekleri ile destekleyerek vücudunuzun savunma sistemini güçlendirebilirsiniz. Menopoz döneminde beslenme programlarında da yer alan vitaminler açısından zengin yiyecekler, kadınlara zorlu geçen bu süreçte yeterli enerjiyi sağlayabilir. Bu dönemde hormon tedavilerinin yanında, yediğiniz gıdalara dikkat ederek sorunlarınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Menopoz döneminde diyet programlarında yer alan yeterli sağlıklı ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Peki Menopozda nasıl beslenilir? Menopoz dönemine giren kadınlar için tüketilmesi gereken besinler içinde olan tam tahıllar, sebzeler, sağlıklı yağlar, yağsız proteinlerle dolu dengeli beslenme uygulamalarını yaparak zorlu süreci daha hafif atlatabilir.

 

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekleri Biliyor musunuz?

Menopoz dönemine giren kadınlar için en önemli konulardan biri, yeterli ve dengeli beslenmektir. Menopoz döneminde beslenme açısından besin çeşitliliğinizi arttırmak yararınıza olacaktır. Menopoz dönemi beslenme önerileri içerisinde yerini alan kalsiyum ağırlıklı besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Menopozda ne yenmez? Menopozda diyet yapmaktan çok kilo problemi yaşamamak adına yağlı ve kafein içeren yiyecekleri kısıtlı tüketilmek daha doğru olacaktır.

Menopoz dönemin için dikkat edilmesi gereken yiyecekler

Şimdi menopozda ne yenir sorunusunu yanıtlayalım. Menopoz dönemi ile beraber vücut sisteminde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişim nedenleri hormon düzeylerinde olan azalmalar ve fiziksel aktivitelerin azalmasıdır. Menopoz sonrasında östrojen hormon düzeyindeki azalma adipoz doku dağılımını ve fiziksel aktivite seviyesini etkiler. Ostroporozis kemiklerin kalsiyum eksikliğinin artması neticesinde kemik kırılmaları yaşana bilir.

Kırılmaları önlemek amacıyla menopoz döneminde beslenme önerileri içinde yüksek miktarda kafein, protein ve sodyum tüketiminden kaçınılması vardır. Çünkü bu maddeler idrarla kalsiyum atımını arttırıyor. Menopoz dönemi beslenme önerileri ile dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Menopoz döneminde beslenme önerileri içerisinde birinci sırada gelen kalsiyum tüketimidir. Kalsiyum açısından en zengin kaynak süt ve türevleridir.
  • D Vitamini menopoz dönemi içerisinde olan kadınlar için çok önemlidir. D vitaminini güneşten sağlayabilirsiniz.
  • Menopoz döneminde beslenme modelinin düşmanı olan sigaradan uzak durmalısınız. Sigara kanda bulunan kortizon düzeyini arttırarak D vitamini kayıplarına neden olur.
  • Menopoza giren kadınlar aşırı posa tüketiminden kaçınmalıdır.
  • Menopoza giren kadınlar menopozda kilo kayıpların aşırılarından kaçınmalı ve beden kitle indeksi 25’in altına inmememledir.
  • Menopoz döneminde kadınların ruh durumlarındaki değişimler için bitki çayları tüketilmesi tavsiye edilir.

Yukarıdaki menopoz dönemi beslenme önerileri yanı sıra, menopoz döneminde kardiyovasküler hastalık ve şişmanlık riskinin fazla olması nedeniyle yapılan diyet programının enerji düzeyine yağ oranlarına dikkat edilmesi gerekir.

[widget-87]

Menopoz Döneminde Beslenme Sizin İçin Çok Önemli

Menopoz döneminde beslenme doğru ve dengeli olduğunda sıkıntılı geçen menopoz dönemi için rahatlatıcı etki yapacaktır. Menopoz döneminde sağlığına ve yedikleri yiyeceklere dikkat eden bireyler beden ve ruhen son derece güçlüdürler. Menopoz döneminde yedikleri yiyeceklere dikkat eden bireyler obezite problemi ile karşı karşıya kalmazlar.

Menopoz dönemi şikâyetlerinize kesin çözüm bulmak istiyorsanız alanında uzman diyetisyeninize danışın!

Menopoz sürecinde yanlış beslenmek hem daha fazla kilo almanız sağlar hem de sağlığın bozulup rahatsızlıklarınızın artmasına neden olur. Bu yüzden uzman diyetisyenlerin hazırladığı diyet programına ve önerilerine ihtiyacınız vardır.

Menopoz dönemini daha kolay atlatmak, menopoz döneminde kilo almamak istiyorsanız, daha kesin sonuçlar elde etmek ve ayrıntılı analizlerden yararlanmak istiyorsanız uzman diyetisyenlerinize danışa bilirsiniz.

[widget-97]

Yorum Yap