Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Adet Düzensizliği Nedir? Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Düzensizliği Neden Olur? – Her Kadın Hayatında En Az Bir Kez Yaşıyor!

Yeni adet görmeye başlamış kişilerde ilk dönemde âdetin düzensiz olması gayet normal bir durumdur. Normal adet periyodu, beynin hipolamus bölgesi ve hipofiz bezi ile yumurtalıkların ve rahimin eş zamanlı çalışmasıyla meydana gelir. Bunların herhangi birinde oluşan bir aksama adette düzensizliğe neden olur.

Adet düzensizliği sadece süreyle gerçekleşmez, kanama miktarıyla da gerçekleşmektedir. Menopoz, gebelik, gebelik önleyecek ilaçlar, yumurtalık kistleri, hormonal değişimler, rahim içi tabakada kalınlaşma gibi nedenlerden kaynaklı adet döngüsünde düzensizleşme, aksama ya da az miktarda adet görümü gerçekleşebilir. Adet düzensizliği nedir? Adet düzensizliği nedenleri nelerdir? Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır? Yakından bakalım…

 

Adet Düzensizliği Nedenleri – Yumurtalıklarda Oluşan Tümör Adet Düzensizliğine Neden Oluyor!

Adet gecikmesi neden olur? Adet dönemi kanamasının şiddeti ve süresi her kadından kadına değişiklik gösterebilir. Adet düzensizliği nedenleri birçok şeye dayanabilmektedir. Genel olarak bir adet döngüsü 24-35 gün arasında seyreder ve yaklaşık 5-7 gün sürer. Kanama miktarı olarak gözlendiğinde ise 3-4 pet normal bir kanamayı gösterir. Bunların dışında gerçekleşen adet döngüsü düzensiz adet döngüsü içine girer. Döngülerin normalden daha uzun ya da daha kısa olma durumu görülür.

Kadınlarda adet döngüsünü sağlayan hipofiz bezi, yumurtalık, rahim, hipotalamus dan birinde yaşanan sorun adet düzensizliği nedenleri arasına girer. Hipofiz bezinde oluşabilecek tümör, rahimde ya da yumurtalıkta kist, miyom, tümörler adet düzensizliği nedenleri arasında yer alır. Bu sorunların çözülmesi halinde adet döngüsü normal seyrini izleyecektir.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Geciken adet dönemleri birçok hastalığın habercisi olabilir. Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle adet düzensizliği, adet düzensizliği nedenleri bilinmesi gerekir. Adet düzensizliği tedavisi için uzman bir doktora gecikmeden başvurulması gerekir. Adet düzensizliği ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle âdetin 3. veya 5. gününde hormonal testler yapılır. Test sonuçlarına göre adet düzensizliği yaşayan kişiye gerekli hormonal haplarla tedavi uygulanır. Bu haplarla adet kolayca düzene girmektedir.  Fakat bu ilaçlar yüzde yüz çözüm olmamaktadır. Kişilerin değerlerine göre ve hastalıklarına göre uzman doktorlar tarafından birçok farklı tedavi yöntemi uygulamaktadır.

[widget-87]

Adet düzensizliği yaşayan kişinin test sonuçları normal çıkarsa yaşam tarzına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kilo problemi yaşayan kişilerde kilo kaynaklı adet düzensizliği yaşana bilmektedir. Bu bireyler uzman diyetisyenlerden aldıkları kişiye özel uygulamalarla diyet uygulamaları yaparak kilo kaybetmeleri adet düzensizliklerinin önlerine geçmelerini saplayacaktır. Aşırı kilonun sebep olduğu gibi aşırı kilo kaybın da adet düzensizliğine neden olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Aşırı stres ve depresyon hallerinde adet düzensizliğine neden olmaktadır. Bu gibi psikolojik nedenlerden kaynaklı adet düzensizliği tedavileri için psikolojik yardım almanızı tavsiye ederiz.

Adet Düzensizliği İhmal Edilecek Bir Konu Değildir! Uzman Doktora Başvurun!

Adet düzensizliği yaşayan bireyler adet düzensizliği nedenleri, adet düzensizliği tedavisi ve uygulamaları için zaman kaybetmeden uzman bir doktora danışmaları gerekir. Adet düzensizliği birçok hastalığa bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.

Aşırı kanamalara ya da az kanamalara, zamanının düzensiz olmasıyla anlaşılan adet düzensizliği adınlar için ihmali kesinlikle kabul edilemez bir rahatsızlıktır. Adet gecikmesi, düzensiz regl yaşayan kadınlar erken teşhis ve tedavi ile olası büyük problemlerin önüne geçmiş olacaktır. Adet düzensizliği nedenleri, adet düzensizliği neden olur, adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır gibi sorularınızı doktorunuza sorun…

[widget-97]

Yorum Yap