Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Tümörü Küçülten Mucize Bitki Pelin Otu

Pelin Otu Nasıl Kullanılır? Tümör Üzerindeki Etkisi Ne?

Modern tıptan önce doğada bulunan binlerce bitki, tedavi amaçlı kullanılıyordu. Günümüzde dahi modern tıbbın çaresiz ya da etkisiz kaldığı, tedaviye destek amaçlı bitkisel yöntemler hala kullanılıyor. Soğuk algınlığından kansere kadar hemen her hastalığın bitkisel bir çözümü bulunuyor. Bu hastalıklardan biri de tümör olarak karşımıza çıkıyor. Pelin otu bitkisi tümörü küçülten etkisiyle dikkat çekiyor. 

Pelin otu halk arasında tümörü küçülten mucize bitki olarak adlandırılmakta. Pelin otu bitkisi, çiçek açtığı dönemler içerisinde toplanıp kurutularak şifa bulmak için kullanılmaktadır. Kullanım şekli olarak bitki çayını nasıl kullanıyorsanız pelin otunu da o şekilde demleyerek kullanabilirsiniz. Her bir bardak içimi taze şeklinde hazırlanarak tüketilmelidir. Peki pelin otunu nereden alacaksınız? Nasıl kullanacaksınız? Sayfamızda ayrıntılı bilgi var…

 

Pelin Otu Nereden Bulunur?

Pelin otu Türkiye’nin Ege, Akdeniz, Marmara ve Kara­de­niz bölgesinde yabani olarak kendiliğinden yetişir ancak diğer bölgelerde de ekildiğinde yetiştirilmesinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. İskandinav ülkelerine kadar uzanan geniş bir coğrafyada bulabileceğimiz pelin otu, Kamboçya’dan Hindistan’a oradan Sibirya’ya, Orta ve Kuzey Amerika’ya kadar yayılır.

[widget-87]

Pelin otunu aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Son yıllarda tümörü küçülten bitki olarak anıldığı için ülkemizde geniş bir alanda satışı gerçekleşmektedir. Pelin otu, modern tıp uygulamalarının yanında destekleyici olarak kullanılır. Ancak doktor önerisiyle kullanımı gerekir, aksi takdirde yanlış kullanımlar söz konusu olabilir. Pelin otundan yarar sağlamak istiyorsanız nasıl kullanıldığını ve nereden alacağınızı doktorunuza sormalısınız.

Pelin Otu Nasıl Kullanılır?

Pelin otu çiçek açmaya başlamadan önce yaprakları ve çiçekleri toplanarak kurutulur, özel kaplarda muhafaza edilir. Tümör küçültmek için etkili olduğundan nasıl kullanıldığı da merak konusu olmuştur. Her zaman hazırladığınız bitki çayları gibi pelin otunu sıcak su ile karıştırarak demleyebilirsiniz, hazırlanışı çok kolaydır.

Örnek bir tarif verecek olursak; yarım ya da 1 tatlı kaşığı kuru pelin otunun üzerinde 1 bardak kaynar su dökün. 10 – 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Günde 2 – 3 kez bu şekilde pelin otu çayını tüketebilirsiniz. Pelin otu çayını 3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir, yoksa içeriğindeki eterik yağ türevi zehirlenmenize neden olabilir. Bu şekilde tüketeceğiniz pelin otu, beyin tümörünü küçültücü etkisiyle tedavide yardımcı olacaktır.

Pelin Otunun Başka Faydası Yok Mu?

Pelin otu aynı zamanda iştahsızlık, hazımsızlık ve safra yolları hastalıklarına karşı etkili bir silahtır. Tümörü küçülten bitki olarak bilinse de idrar söktürücü özelliği yüksektir. Vücudun direncini arttırır ve yüksek ateşi düşürür. Kan dolaşımını da düzenleyen pelin otu, romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, yağlanma, ödem ve enfeksiyona karşı da etkilidir.

Pelin otunun faydaları olduğu kadar yan etkileri de olacaktır. Fazla kullanımda bağımlılık yapıcı özelliği olması yan etkilerinden bir tanesidir. Doktorlar, pelin otunun yan etkileri olarak emziren annelerde ve mide rahatsızlığı olan hastalarda idrar söktürücü özelliğiyle sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

[widget-100]

Yorum Yap