Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Protein Zengini Besinler

Protein Zengini Besinlerin Önemi!

Proteinler en çok ihtiyaç duyulan besin kaynaklarından biridir. Bütün canlı hücrelerde bulunan yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmede büyük rol oynamaktadır. İçerisindeki organik moleküller oldukça önemlidir. Vücuttaki birçok fonksiyona yardımcı olmaktadır.

Protein açısından zengin olan besinler temel beslenmenin omurgasını oluşturur. Beslenmede ihmal edilmemesi gereken besin olan protein kas, cilt, organ ve vücuttaki birçok bileşenin yapıtaşıdır. Bu nedenler sahip olduğu bu önemli işlev nedeniyle her öğünde protein zengini besinler yer almalıdır. Peki, protein zengini besinler nelerdir, protein hangi yiyeceklerde bulunur inceleyelim…

Protein zengini besinler nelerdir;

1.Yumurta

Protein zengini besinler listesinin en başında tabi ki yumurta yer almaktadır. Protein zengini protein olan yumurta aynı zamanda ucuz protein kaynaklar arasında en iyisidir.

Aynı zamanda yüksek protein içeren besinler arasındaki yumurta dünya üzerindeki en besleyici ve sağlıklı gıdalar arasında gösterilmektedir. Özellikle yumurta beyazı neredeyse tamamen proteinden oluşmaktadır. Bu nedenle protein ihtiyacını karşılamak için yumurta en önemli besinlerdendir.

2.Tavukgöğsü

Protein zengini besinler arasında yer alan tavukgöğsü en çok tüketilen proteinli besinlerden biridir. Protein ağırlıklı besinler tüketmesi gereken kilo vermeyi amaçlayan bireyler için diyet listelerin de bulunan tavukgöğsü, tüketimine özen gösterdikleri bir besindir.

Yüksek proteinli gıdalar arasında yer alan tavukgöğsü kilo vermeye oldukça yardımcı oluyor.  Bu nedenler protein zengini bir besin olan tavukgöğsü önemli bir protein deposudur.

[widget-87]

3.Ton balığı

Protein zengini besinler arasında yer alan ton balığı saf bir protein kaynağıdır. Yüksek protein oranına sahip olan ton balığı çok düşük kalori ve yağ miktarına sahiptir. Ton balığı aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.

Protein içeren besinler arasında ton balığı proteinin yanı sıra magnezyum, fosfor vepotasyum içerir. Ton balığı ayrıca yüksek oranda antioksidan özelliğindeki selenyum mineralini de içerir.

Protein içeren besinler oldukça faydalı yiyeceklerdir. Ve protein zengini besinler olmalarının yanı sıra birçok noktada yarar sağlayan besinlerdir. Bu nedenler protein içeren besinler sık sık tüketilmelidir. Tabi bu besinler tüketilirken bir diyetisyene danışılmasında yarar vardır. Bu nedenle protein zengini besinler tüketilirken diyetisyeniniz ile işbirliği içerisinde olmanızı tavsiye ederiz.

[widget-100]

Yorum Yap