Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Polikistik Over Hastalığında Nasıl Beslenmeli?

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendorumu, üreme çağında olan yaklaşık her dört kadından birini etkileyen ve çok sık görülen sorunlardan biridir. Regl zamanlarının düzensizleşmesi, göğüslerin küçülmesi, saç dökülmesi, tüylenme ve sivilcelenme en bariz belirtilerindendir. Polikistik over sendromu tedavisi içinse diyet listeleri ve ilaçlar bir arada kullanılmaktadır. Polikistik over beslenme ve ilaç tedavilerinde kişiye özel uygulamalar yapılmaktadır.

Kadınların en büyük sorununa çözüm…

Polikistik over sendromu kadınlarda yüksek insülin değerlerine neden olduğu için kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle polikistik over beslenme sorunlarıyla yakından ilişkilidir. Kişinin doğru besinleri tüketmesi polikistik over sendromu tedavisi için çok önemlidir. İyi beslenmek, egzersiz yapmak ve ideal kiloyu korumak polikistik over semptomlarını azaltacaktır. Peki polikistik over sendromunda beslenme sırları nelerdir? Polikistik over diyeti var mı? Polikistik over beslenme ilişkisi ne? Birlikte inceleyelim…

 

Polikistik Over Sendromlu Kadınlarda Beslenme Tedavisi

Öncelikle polikistik over sendromlu kadınların endokrinoloji ve kadın doğum kontrolünden sonra diyetisyene gitmeleri ve genel sağlık durumlarına göre beslenme programı edinmeleri gerekmektedir. İnsülin direncini kontrol altına alacak ilaçların yanında ağırlık kaybı da polikistik over sendromlu kadınlarda insülin düzeyinin düşmesine yardımcı olacaktır.

[widget-87]

Doğru beslenmeyle hastalığınızın seyrini değiştirin…

Polikistik over sendromlu kadınlarda normal kadınlara göre ağırlık kaybetmek çok zor olduğu için ilk olarak mevcut ağırlığın %5-10’unun kaybedilmesi hedef alınır. Bu da sağlıklı bir beslenme listesiyle mümkündür. Kişiye göre planlanması gereken polikistik over diyeti ve polikistik over beslenme programları şöyle olmalıdır:

 • Polikistik over beslenme tedavisinde ilk olarak enerji ihtiyacı belirlenir. Genellikle 2000-2400 kkal civarı enerji alımı ile beslenme tedavisine başlanır.
 • Enerjinin yağdan gelen oranı %30’u geçmemelidir. Düşük yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
 • Polikistik over hastalığında beslenme için düşük glisemik indekse sahip, posa içeriği yüksek ve tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir.
 • Haftada 3 kez yağsız kırmızı et, haftada en az bir kez balık ve diğer günler tavuk veya hindi eti tüketilmelidir.
 • Polikistik over diyeti sırasında günde en az 3 porsiyon meyve ve 2 porsiyon sebze tüketilmelidir.
 • Polikistik over beslenme tedavisinde kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır.
 • Polikistik over sendromunda beslenme sırasında şeker, çikolata, tatlı, cips gibi atıştırmalıklardan kaçınılmalıdır.
 • Polikistik over diyeti sırasında su tüketimi en az 2-2.5 litre olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Yağlı balık, avokado, zeytinyağı, tuzsuz fıstık ve yağlı tohumlar da insülin düzeyini dengelediği için tüketilmelidir.
 • Karbonhidrat tüketiminin de azaltılması önemlidir.
 • D vitamini eksikliği olanlar için besin takviyeleri de polikistik over beslenme uygulamalarında düşünülebilir.
 • Beyaz ekmek, pirinç, makarna, patates, bezelye, mısır, havuç, üzüm, kavun, incir, muz, çikolata da polikistik over beslenme listesinde kesinlikle yer almamalıdır.
 • Tuzlu tüm gıdalar, özellikle turşu ve krakerler de polikistik over diyeti dışında yer almalıdır.

Polikistik over sendromunda beslenme kişinin kilo vermesini sağlarken aynı zamanda düzensiz egzersiz yapmak da bu süreci hızlandıracaktır. Polikistik over sendromuna sahip kilolu kadınlarda vücut kompozisyonunun iyileşmesi için düzenli egzersiz de gereklidir. Polikistik over beslenme hakkında detaylı bilgi diyetisyenlerden alınmalıdır.

Doğal Beslenmek Çok Önemli!

Polikistik over sendromu tedavisi için özel besinlere değil sadece doğal beslenmeye ihtiyacınız var. Bu nedenle veremediğiniz kilolar için şok diyetleri denemek yerine öncelikli olarak sorunun kaynağını öğrenmelisiniz. Testlerinizi yaptırarak kilo verememe probleminizin polikistik over sendromundan kaynaklandığını öğrendiğinizde mutlaka diyetisyen desteği almalısınız.

Sağlık için geç değil…

Polikistik over sendromu için diyet besinler ya da içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca şok diyetler yapmamalısınız. Polikistik over ve beslenme hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız. Sağlıklı beslenme ve egzersizle ideal kilonuza ulaşarak onu koruyabilirsiniz. Polikistik over beslenme ve polikistik over diyeti hakkında bilgi almak için mutlaka diyetisyeninize ulaşın.

[widget-100]

Yorum Yap