Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kemiklerinizi Güçlendirin, Hastalıklarla Savaşın!

Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme nasıl olmalı sorusu kemik ve eklem hastalığı olanların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Çünkü her ne kadar bu süreç bir fizik tedavi ile destekleniyor olsa da kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme aşırı özen gösterilmesi gereken bir konu haline geliyor.

Kemik hastalıklarında kemikler zayıflayıp kırılacak seviyeye bile gelebilir. Bu nedenle kemikleri güçlendirmeye ve daha sağlam hale getirmeye yönelik kemik hastalıklarında beslenme desteği alınmalıdır. Peki, kemik ve eklem hastalıklarında beslenme nasıl olmalıdır? Osteoropozda beslenme ve kemik erimesinde beslenme nedir? Yakından bakalım…

 

Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme genel olarak kemikleri güçlendirmeye yönelik kalsiyumlu gıdalar tüketilmesi üzerine temellenmektedir. Vücut içerisinde sahip olunan az seviyede kalsiyum miktarı ve yeterli miktarda D vitamini alınamamasına bağlı olarak kemikler kırılgan olmaya başlayabilir. Bu yüzden kemik ve eklem rahatsızlıklarında beslenme boyunca D vitamini takviyenizi yapıyor olmanız gerekecektir. Kemik hastalıklarında beslenme listelerine olan, kemiklerin dostu kalsiyum içeren;

  • süt
  • yoğurt
  • peynir
  • kuru baklagiller
  • tavuk ve et
  • balık
  • yeşil yapraklı sebzeler de kemik hastalıklarında beslenme süreci içerisinde daha yararlı gelecek olan yiyecekler ve içeceklerdir.

Kemik erimesine iyi gelen besinler arasında meyveler yer almaktadır. Kayısı yüksek çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum içerdiği için en sağlıklı meyvelerden birisidir. Sonrasında süt, soğan marul, brokoli, üzüm çekirdeği ve narenciye yiyecekleri kemik ve eklem hastalıklarına iyi gelmektedir.

[widget-87]

Osteoporoz yani kemik zayıflaması dışında Romatoid Artrit (Eklemlerde ağrı, şişme, sertleşme) hastalığı için de kişinin sağlıklı bir beslenme programı takip etmesi gerekir. Osteoartrit olarak adlandırılan kemik ve eklem hastalığı ise genelde şişman bireylerde görüldüğü için kişinin mutlaka kilo vermesi gerekecektir. Son olarak gut hastalığında beslenme için şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarına uygun beslenme programlarının oluşturulması gerekir. 

Doğru Beslenmeyle Hastalığınıza Dur Deyin!

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar arasında kemik ve eklem hastalıkları %16,3 oranı ile önemli yer tutmaktadır. Hastalığın görülme sıklığı, yanlış ve dengesiz beslenmeye bağlıdır. D vitamini eksikliği nedeniyle görülen kemik ve eklem hastalıkları konusunda bilinçlenmek çok önemlidir.

Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme konusunda uzman bir diyetisyen ile rahatsızlığınıza özel beslenme programlarına sahip olabilirsiniz. Kemik hastalıklarında beslenme, eklem hastalıklarında beslenme ve kemik erimesine ne iyi gelir sorularınıza ayrıntılı yanıt alabilirsiniz. Daha güçlü kemiklerle birlikte yaşam standartlarınızı arttırarak sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap