Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kanserde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kanser Tedavisini Destekleyici Besinler – Kanserde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde büyüyen kentleşme, teknolojinin her yerde olması, radyoaktif yayılımlar ve sigara kullanımın çok fazla artmasından dolayı kanser hastalığı oldukça sık rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Kanserin bu denli günümüzde yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri ise hazır yiyeceklerin çok sık tüketilmeye başlanması, yağ ve şeker alımına hiç dikkat edilmemesi olarak gösterilebilir. Bu bakımdan kanser tedavilerinde beslenmenin önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Kansere karşı savaşmanın en doğru yolu hastalık ortaya çıkmadan önce kanserden korunmaktır ancak çok sağlıklı kişilerde bile kanser görülmesi kanserden korunma yollarının da yetersiz kaldığını göstermektedir. Bu nedenle tedavi sırasında iyileşmeyi hızlandıracak kanserle savaşacak beslenme programları uygulanmalıdır. Peki, kanserde beslenme nasıl olmalıdır? Kansere iyi gelen yiyecekler neler? Birlikte inceleyelim…

 

Kanser Tedavisi Sırasında Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Öncelikle kanser tedavisi sırasında yapılan beslenme hatalarına son vermek ve besin tüketimine dikkat etmek gerekir. Bu durum sadece mide kanseri ya da lenf kanseri ve ilik kanseri için değil bütün kanser türleri için önemlidir.

Kanserde beslenme hataları arasında alkol ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin yanı sıra, kızarmış ve yağlı yiyecekler, marketlerdeki hazır süt, yoğurt, meyve suyu, konserve gibi gıdaların tüketilmesi gelmektedir. Bu nedenle kanserde beslenme konusunda mutlaka destek almak şarttır. Özellikle akciğer kanseri olan kişilerin tütün ürünlerinden uzak durması şarttır. Sadece akciğer kanserinde değil cilt kanseri, kolon kanseri ve hatta kan kanseri gibi farklı kanser çeşitleri için de doğru besinlerin tüketilmesi şarttır.

[widget-87]

Kanserde beslenme nasıl olmalıdır ya da kanser hastaları nasıl beslenmeli diyenler için önerilerimiz:

 • Kanserde beslenme sürecinde hayvansal yağlar kısıtlanmalıdır.
 • Az yağlı süt ürünleri tüketilmelidir. Kanserde beslenme sırasında süt ürünlerinin aşırısı zarardır.
 • Tuzlanmış, tütsülenmiş ve turşu gibi salamura gıdalar kanser tedavisinde beslenme sırasında az tüketilmelidir.
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Kanserde beslenme tamamen sağlıklı gıda tüketmek demektir.

Kanser tedavisinde beslenme sırasında mutlaka hazır gıdalardan uzak durmalı, tuzu ve şekeri azaltmalı, bağışıklık sistemini güçlendirecek D ve B12 vitamin kaynaklarından yararlanılmalıdır. Kanserde beslenme için uzman desteği almak da gerekecektir.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Kanser ve beslenme birbiriyle oldukça yakın ilişkili kavramlardır. Bu nedenle kanser tedavisi sırasında doğru beslenmek önemlidir. Uzmanlar; köy yumurtası, tereyağı, zeytinyağı, doğal süt, ceviz, fındık, şekersiz çay, roka, maydanoz gibi doğal olan besinlerin kansere iyi gelen yiyecekler arasında olduğunu belirtmektedir.

Ayrıca her türlü sebze çeşidini içeren bir beslenme şekli benimsenmelidir. Et yerine haftanın bazı günleri kurubaklagiller tüketilmelidir. Günde en az 5 porsiyon her renkten olan sebze ve meyveler yenmelidir ve yüksek posalı gıdalar tüketilmelidir. Yüksek posalı besinler tedavisinde beslenme listelerinin başındadır.

Kansere iyi gelen yiyecekler ise şunlardır:

 • Kırmızı meyveler
 • Brokoli
 • Soya fasulyesi
 • Yeşil çay
 • Kefir
 • Zerdeçal
 • Turp
 • Böğürtlen
 • Fesleğen
 • Domates
 • Kivi
 • Ceviz

Kansere iyi gelen besinler sayesinde hem hastalığınızın seyrini olumlu yönde değiştirebilir hem de daha güçlü ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Kanser ve beslenme alanında uzman diyetisyeninizden destek alarak daha bilinçli ilerleyebilirsiniz. Kanserde beslenme sürecinde destek almazsanız hastalığınızın seyrini olumsuz etkileyebilirsiniz.

Kanser Tedavisi Sırasında Bunlara Dikkat Edin!

Uzun süren kanser tedavileri sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikli olarak kanserde beslenme var. Genel olarak kanserle savaşmak için kanser tedavisinde beslenme programları edinmek ve bunları uygulamak ilk aşamalardan biridir. Bu nedenle kanser ve beslenme konusunda uzman kişilerle birlikte ilerlemek sağlıklı olacaktır.

Kulaktan doğma bilgilerden, şok diyet listelerinden ve bilinçsiz beslenmeden mutlaka kaçınmalısınız. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek kanserin neden olduğu yıkıma karşı direnmelisiniz. Kanserde beslenme nasıl olmalıdır, kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir gibi sorularınızı mutlaka uzmanına sormalısınız. Kanserde beslenme ile daha zinde ve mutlu hissedebilirsiniz…

[widget-100]

Yorum Yap