Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ihlamur Çayının 7 Faydası

Ihlamur Çayı Her Derde Deva – Ihlamur Çayı Cildin Gençleşmesini Sağlıyor!

Kışın zorlu süreçlerinde her zaman elimizin altında bulundurduğumuz soğuk algınlıklarıyla mücadelede bir numarada olan ıhlamur çayı, ülkemizde yoğun bir şekilde ve severek tüketilen güçlü bir besin kaynağıdır. Ihlamur çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Fakat aşırı tüketim ve yanlış demlemelerde istenmedik sonuçlarla karşılaşılabilir. Peki, ıhlamur çayının faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir? Ihlamur çayı niçin tüketilmeli? İşte merak ettiğiniz ıhlamur çayının faydaları içerisinden 8’i:

1. Ihlamur çayı öksürüğü keser ve nezleye iyi gelir.

Ihlamurun faydaları arasında en çok karşımıza çıkan nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar iyi gelmesidir. C vitamini açısından zengin olan ıhlamur çayı,  rahatlatıcı ve yumuşatıcı özelliği ile öksürüğü keseri boğaz ve solunum yolundaki zedelenmeler için faydalı bir içecektir.

Doğru demleme yaparak, solunum yolu hastalıklarında ve soğuk kuş döneminde yaşadığınız size tatsızlık veren grip gibi hastalıklarla başa çıkmak için ıhlamur çayını tüketebilirsiniz.

2. İltihaplanmayı önler ve giderir.

Ihlamurun faydaları arasında bir diğeri kan basıncını azaltarak damardaki iltihaplanmanın önüne geçmesidir. Ihlamur çayının faydaları içerisindeki bu özellik kılcal damar tıkanmalarından kaynaklanan baş ağrılarının önüne geçer.

Ihlamurun faydaları içerisinde kemik iltihabı yaşayan hastaların tedavilerinde destekleyici rolü taşımak da vardı. Hastalıklarla mücadelede ıhlamuru doğru şekilde tüketerek direncinizi arttırabilir ve sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

[widget-87]

3.Sindirimi rahatlatır.

Ihlamur çayının faydaları arasında ıhlamurun yapısında bulundurduğu zengin içeriği sayesinde mide, bağırsak problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Kabızlık probleminin çözümünde kullanılan yardımcı besin kaynağı olan ıhlamurun tüketilmesiyle sindirimi kolaylaştırarak kabızlığın önüne geçebilir.

Ihlamurun faydaları arasında mide şişkinliği ve mide bölgesindeki krampları gidermekte vardır. Sindirim sisteminizi düzenlemek için ıhlamurun faydaları konusundan yararlanmanız sizin için iyi olacaktır.

4. Ihlamur çayı cildin gençleşmesini sağlıyor.

Ihlamur çayının faydaları arasında kadınların en ilgisini çeken konu ıhlamurun cilde faydaları noktasıdır elbette.

Ihlamur çayının faydaları ıhlamurun barındırdığı zengin antioksidan yapısı serbest radikallerle mücadele ederek hücre yenilenmesini sağlamasına dayanıyor. Cildi bu şekilde onarmak ve yaşlanmayı önlemek Ihlamurun cilde faydası konusunda en etkilileridir.

5. Ihlamur çayı toksinleri atmakta önemli yer alıyor.

Ihlamurun içerisinde bulundurduğu P-kmarik asit isimli maddenin terletici özelliği vücuttaki toksinleri atmada önemli bir etmendir. Ihlamurun faydaları içerisinde yer alan terle yoluyla vücudu toksinlerden arındırma işlevinde ıhlamur bir nevi vücut detoxu işlemi görür.

Ihlamur çayının faydaları arasında ıhlamurun terletme özelliğiyle ateşin düşürülmesine yardımcı olmak da vardır.

6. Ihlamur kanser oluşumunu önler.

Flavonoidler, Quercetin gibi antioksidan bakımından zengin olan ıhlamur çayı, serbest radikaller ile mücadelede ederek serbest radikallerin hücre yapısında oluşabilecek mutasyonları önler. Ihlamur çayı bu şekilde kanser hücrelerinin var olmasını engeller.

Ihlamur neye iyi gelir diyenler için ıhlamurun faydaları saymakla bitmiyor…

7. Enerji sağlar.

Gün içerisindeki yoğun iş temposu ve koşuşturmadan kaynaklı enerji kayıplarını ıhlamur çayının faydalarından yararlanarak giderebilirsiniz.

Ihlamur çayı vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi vücudunuza geri kazandırır. Ihlamur çayının faydaları arasında olan enerji ihtiyacına karşılamayı bal ile destekleyerek enerji bakımımdan daha yüksek getiri sağlayabilirsiniz.

Diğer bitki çaylarına nazaran daha çok tercih edilen ıhlamur çayı içeriğiyle birçok rahatsızlığa çözüm olmaktadır. Ihlamur çayının faydalarından yararlanmayı düşünüyorsanız ıhlamur çayının doğru bir şekilde demlediğinizden emin olun. Ihlamur çayının faydaları konusundan yararlanmak için ıhlamur çayını doğru demlemeniz gerekir aksi halde beklemedik sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Sindirime iyi gelmesiyle de bilinen ıhlamur çayının faydaları zayıflatan diyet listelerinde de görülür. Diyet programlarınıza ıhlamur çayını da bulundurmak için öncelikle diyetisyenlerinize danışmanızı tavsiye ederiz. Ihlamurun faydaları hakkında daha ayrıntı bilgi almak isterseniz uzman doktorlara danışabilirsiniz.

[widget-125]

Yorum Yap