Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hipertansiyonda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler Neler?

Ülkemizde hipertansiyon görülme oranı son zamanlarda oldukça yükselmiş durumdadır. Birçok hastalığın tetikçisi olan hipertansiyonda beslenme çok önemlidir. Öncelikle hipertansiyon hastasının kilosunu ideal kilosuna indirip sonrasında da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak gerekir. Bu sebeple hipertansiyonda beslenme diyetisyen kontrolünde olmalıdır.

Ayrıca, genç yaşlarda olup henüz hipertansiyon hastası olmamış olan fakat ailesinden dolayı genetik yatkınlığı olan kişilerin kilolarını mutlaka normal aralıklarda tutmaları gerekmektedir. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle yaşam standartlarını arttırmaları önemlidir. Peki hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır? Hipertansiyon için beslenme listemizde neler yer almalı? Birlikte bakalım…

 

Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Hipertansiyonda beslenme çok önemlidir, hastaların kendilerine uygun besinleri tüketmesi diyetisyenler tarafından da önerilmektedir. Hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır sorusuna önerilerimiz ise:

  • Alkol tüketimi mümkünse kesilmeli değilse mutlaka sınır konulmalıdır. Alkol kullanımının azaltılması, hipertansiyon ve beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikli adımlardan biridir.
  • Tuz tüketiminin azaltılması, neredeyse hiç tuz kullanılmaması hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli sorusunun en kritik cevabı olarak öne çıkmaktadır. Yemeklerin tuzsuz yapılması, hatta tuzsuz ekmek tüketilmesi hipertansiyonda beslenme hususunda son derece önemlidir.
  • Doğal antibiyotik olan ve çok faydalı olan sarımsak yüksek tansiyonu düşürerek kişinin sağlığını korur. Hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır sorunuzun cevaplarından biri de sarımsaktır.
  • Yeşil yaprak içeren sebzeler de yüksek tansiyonda beslenme önerileri arasındadır.

[widget-87]

Uzman Diyetisyenlerden Hipertansiyon Hastaları İçin Diyet Listesi

Hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır sorusu hastalar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Yüksek tansiyonda beslenme konusuna dikkat edilmediği takdirde hastalığın seyri daha üzücü bir hal alabilir.

Hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır sorusuna uzmanların verdiği cevaplar ise şunlardır:

  • Tuz kullanımını azaltın, neredeyse tuzu hayatınızdan çıkartın. Hipertansiyonda beslenme sırasında tuz yerine farklı doğal tatlandırıcılar kullanın. Bunlara örnek olarak, limon, sarımsak, taze otlar, baharatlar verilebilir.
  • Bakliyat, tahıl ve sebze ağırlıklı beslenin. Lif oranı yüksek olan bu yiyecekler ayrıca potasyum açısından da zengindir. Bu da yüksek tansiyonda beslenme için size fayda sağlayacaktır.
  • Yağ kullanımını azaltın. Hatta hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır diyorsanız doymuş yağ aitleri içeren katı yağları tamamen hayatınızdan çıkartın.
  • Yüksek tansiyonda beslenme önerilerinden bir tanesi de şeker tüketimini azaltmak olacaktır. İşlenmiş şeker yerine doğal şeker yönelin. Meyveler doğal şekerin en güzel kaynaklarındandır.
  • Yağ oranı az olacak şekilde beyaz et de hipertansiyonda beslenme sürecinde tüketin.

3 beyazdan sakınarak, doymuş yağlar ile kızartmaları sofranızdan uzaklaştırarak ve proteinden zengin beslenerek sağlığınızı koruyabilir ve hipertansiyon sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Hipertansiyonda beslenme birkaç püf noktaya dikkat ettiğinizde çok kolay!

Hipertansiyon Diyeti Uygulamak Sağlıklı Mı?

Hipertansiyon diyeti dahilinde tuzlu ve kızarmış yiyeceklerden, alkolden, kafeinden, hazır gıdalardan uzak durulur. Katı yağlardan tamamen uzak durulması gereken bu diyetlerdeki bir diğer önemli nokta egzersizdir. Haftada en az 3 gün orta tempoda yürüyüş yapmak, aerobik veya fitness gibi aktivitelerle uğraşmak hasta açısından oldukça yararlıdır. Düzenli aktivite yapan yüksek tansiyon hastalarının beslenmelerine de dikkat ettiğinde hastalıklarının hasar ve yan etkilerini minimuma indirdikleri görülmektedir.

Bu nedenle hipertansiyon diyeti yaparken ya da hipertansiyonda beslenme listesine uyarken kişinin mutlaka uzman diyetisyen kontrolünde olması gerekir. Ayrıca hipertansiyon hastaları, hastalıkları konusunda en doğru bilgilendirmeyi diyetisyenlerinden öğrenebilirler. Sağlıklı bir hayat için bilinçli beslenmeyi ihmal etmeyin…

[widget-100]

Yorum Yap