Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyabette Doğru Beslenerek Daha Sağlıklı Bir Hayat Seç!

Diyabet, kandaki şeker oranının fazla olmasıdır. Her geçen gün artan diyabetli hasta sayısının artmasının nedeni ise sağlıksız beslenme ve kötü yeme-içme alışkanlıklarıdır. Diyabet tedavi edilmezse kalp hastalıklarından tansiyona kadar farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla diyabette beslenme açısından baktığımızda şeker oranını dengede tutmanın önemi büyüktür.

Şeker hastalarının hastalıklarının boyutuna uygun beslenmesi gerekir. Ancak diyabet hastaları, beslenmede kendilerinin kısıtlanacağını, zor diyetler yapacaklarını düşünürler. Buna karşın diyabette doğru beslenmek demek sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum olmanız demek değildir. Diyabetli hastalarda beslenme uzman eşliğinde kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Diyabette beslenme önerileri ve püf noktalarını gelin, diyetisyenlerden öğrenelim…

 

Diyabette Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenmenin altın kuralı vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri aksatmadan tüketmektir. Diyabette doğru beslenme için ihtiyaç duyulan bu besinlerin doğru öğünlerde ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Diyabette beslenme önerine özen göstermeliyiz. Çünkü diyabette beslenmenin önemi oldukça fazladır. Peki, diyabette beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı bir beslenme için neler tüketilmelidir? Bakalım…

[widget-87]

  • Karbonhidrat grubunda yer alan tahıllar, un ve undan yapılmış yiyecekler, kuru baklagiller, patates, sebze ve meyveler, süt, yoğurt tüketimi diyabet hastaları için oldukça önemlidir.
  • Protein grubunda bulunan et, yumurta, peynir, süt, yoğurt tüketmek diyabette beslenme önerileri arasında bulunan yararlı yiyeceklerdir.
  • Yağ grubunda yerini alan yağ ve et, yumurta, peynir, süt, yoğurt gibi yağ içeren yiyecekler diyabet hastaları için olmazsa olmazdır.
  • Vitamin ve Mineral grubundan sebze ve meyveler başta olmak üzere tüm yiyecekler diyabette doğru beslenme için gereklidir.
  • Posa grubundan olan sebze, meyve, kuru baklagiller ve tam taneli tahıllar diyabetli hastalarda beslenme önerileri içerisinde ihmal edilmemesi gereken önemli besin kaynaklarıdır.

Diyabetli hastalarda sağlıklı beslenmek için bu yiyecekleri tüketmek şarttır. Çünkü birbirinden farklı besin değerine sahip besinlerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu nedenle farklı çeşitlerde besinler tüketmelisiniz. Tabi tükettiğiniz yiyeceğin miktarı ölçülü olmalıdır. Tüm besin değerlerinden ölçülü şekilde tüketmek gereklidir.

Diyabette Beslenmenin Önemi Anlaşılması Hayatidir!

Diyabette beslenmenin önemi diyabetli hastalar için en çok dikkat edilmesi gereken temel noktadır. Diyabetli hastalar ihtiyaç duyduğu çeşitli farkı besin kaynaklarını ölçülü bir şekilde tüketmelidir. Bunun için öncelikle diyabette doğru beslenme konusunda farkındalığının artması ve bilinçlenmesi gerekmektedir. Diyabette beslenmenin önemi durumu kavramak atılacak ilk adımdır.

Diyabette doğru beslenme ile insülin seviyesini dengede tutarak hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz. Tabi bu süreçte neler yediğimize dikkat ettiğimiz kadar neler yemememiz gerektiğine de özen göstermeliyiz. Bir taraftan sağlıklı beslenirken diğer taraftan durumu zararlı besinler tüketerek sağlığımızı zedelememeliyiz. Tabi bununla birlikte bir doktor desteği almayı da ihmal etmemelisiniz.

[widget-100]

Yorum Yap