Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Defne Yağının Mucizevi 5 Faydası

Defne yağının faydaları- Migren Ağrısına İyi gelir!

Defne yağı hoş kokusuyla sofralarınızda çok fazla gördüğünüz güzel bir lezzet kaynağıdır.  Defne yağını çorbalarda, et yemeklerinde aroma vermesi nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Defne yağı tıbbi alanlarda da çok önemli yere sahiptir. Doğal ilaç yapımlarında kullanılır. Defne yağı bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Defneyaprağından yapılan bu yağ tam bir şifa kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan defne yağı içerisinde esansiyel yağlar ve yağ asitleri vardır. Bu özellikleriyle defneyaprağının sayısız faydası bilinmektedir. Biz sizin için defne yağının faydaları içerisinden en önemli 5 tanesini listeledik. İşte defne yağının faydaları:

1. Vücudu Rahatlatır ve Ferahlatır

Masaj ya da banyo sırasında kullanılan suya damlatılarak kişide sakinleşme etkisini yaratan defne yağı kasları gevşetir ve vücut ağrılarına iyi gelir. Defne yağının faydaları arasında baş, boyu, el, bel ağrılarına, romatizma ağrılarına, eklem ağrılarına ve regl sancılarına iyi gelmesi de vardır.

Defne yağını ağrıyan yere sürerek uygulayabilirsiniz. Defne yapının faydaları sayesinde daha rahat ve huzurlu hissedersiniz.

2. Soğuk Algınlığının Güçlü İlaçlarındandır.

Defne yağının faydaları arsından bir diğeri ise defne yağının enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırmasıdır. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlara yakalanan bireylerin defne yağı ile gargara yapması enfeksiyonlardan vücudu arındırmaya yardımcı olacaktır.

Defne yağının faydaları içerisinde olan enfeksiyonla mücadele özelliğini hastalıklara yakalanmadan da kullanarak direncinizi arttırabilirsiniz.

[widget-87]

3.Saç Bakımında Defne Yağının Rolü Büyütür.

Defne yağının saça faydaları arasında günümüzde çoğu kişinin korkulu rüyası olan saç dökülmelerinde etkili bir rol alması da gelir. Defne yağının saç dökülmelerine faydası incelendiğinde defne yağının saç diplerindeki hücreleri hareketlendirdiği, saça etki eden kimyasal etkenlerden ve kötü çevre koşullarından, zamanla oluşan yıpranmalardan saçları koruduğu görülmektedir. Saçınızda kepek problemi varsa kullandığınız şampuana damla defne yağı damlatarak kepek sorununuzu azaltabilirsiniz. Defne yağını sürekli ve düzenli kullanarak saçlarınızı hacimlendirebilirsiniz.

4. Ayak Kokusuna Defne Yağı İle Çözüm

Sıcak havalarında gelmesiyle can sıkıcı durumlardan olan ayak kokusu problemini defne yağını kullanarak çözebilirsiniz. Defne yağının faydaları içerisinde olan ayak kokusunu giderme uygulamasını şu şekilde yapabilirsiniz:

Bir kap sıcak suyun içerisine damla defne yağı katarak ayaklarınızı içerisinde daldırarak yaklaşık 10 dk. bekletebilirsiniz.

5. Defne Yağı Uykuya Geçiş Sürecini Kısaltır

Defne yağının içerisindeki ferahlatıcı ve rahatlatıcı etmenler kasları gevşeterek daha rahat bir uykuyu sağlar. Defne yağının faydaları içerisindeki uykuya dalışta sorun yaşayanların derdine deva olan bu özelliği bir bardak su içerisine bir damla defne yağı damlatarak yatmadan yarım saat önce içilebilir.

Bu özellikler defne yağının faydaları arasından sadece bir kısmıdır. Defne yağının faydaları hayatımızın birçok alanında bize yardımcı olmaktadır. Defne yağının saç dökülmesinde faydası, ayak kokularında, uykuya geçişte ve birçok alanda faydasını görürüz. Defne yağının faydaları konusunda daha yanıtlı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz. Defne yağı kullanımında hassas ciltlerde yan etkilere neden olabilir. Defne yağını tüketmeden önce bir uzmana danışmanız alınan doğru bir karar olacaktır.

[widget-100]

Yorum Yap