Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi Ameliyatına Nasıl Hazırlanacaksınız?

Yıllardır muzdarip olduğunuz obeziteden ya da fazla kilolardan kurtulmak için tek çareniz bariatrik cerrahi uygulamaları olabilir. Ciddi bir ameliyat sürecini kapsayan bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası hem beslenme hem de egzersiz programınızın genel sağlık durumunuza göre planlanması gerekir. Bariatrik cerrahi ve beslenme birbiriyle ilişkili olduğu için kişinin ameliyata iyi hazırlanması ve iyileşme sürecinde de kendine dikkat etmesi önemlidir.

Mide ameliyatı ile sağlığınıza kavuşun…

Bariatrik cerrahi sayesinde aşırı şişmanlık durumu ortadan kaldırılmakta ve ideal kiloya ulaşmak mümkün olmaktadır. Kişinin beslenme programının kendine özel olması önemlidir. Yaş, cinsiyet, ağırlık, ameliyatın kapsamı ve çevresel faktörler kişinin beslenme durumunu etkilemektedir. Dolayısıyla uzman bir diyetisyene ve danışmanlık sürecine ihtiyaç vardır. Peki diyetisyenler bariatrik cerrahi ve beslenme konusunda ne diyor? Bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme nasıl olur? Bariatrik cerrahi öncesi beslenme sürecinde ne yenir? Bariatrik cerrahi sonrası beslenme sürecinde ne yenmez? Birlikte inceleyelim…

 

Obezite Cerrahisi Öncesi Diyet – Bariatrik Cerrahi ve Beslenme

Metabolik cerrahi ya da obezite cerrahisi öncesi beslenme sırasında uygulanan diyetler ameliyatın risklerini azaltırken iyileşme sürecinin daha sağlıklı olmasına imkan vermektedir. Bariatrik cerrahi öncesi beslenme konusunda uygulanan diyetin şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumuna, kilosuna ve ameliyatın kapsamına göre değişecektir. Bariatrik cerrahi ve beslenme, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Obezite ameliyatı öncesi ne yenir?

Obezite cerrahisi öncesi beslenme; vücut yağ oranını azaltmak, kas kaybını azaltmak, ameliyatla ilgili riskleri azaltmak, ameliyat sonrası uygulanacak beslenme düzenine hazırlık yapmak, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı ve sıkıntısız olmasını sağlamak, fiziksel aktiviteyi arttırmak için uygulanır. Obezite ameliyatı öncesi beslenme proteinden zengin, düşük yağ oranında ve düşük kalorilerde olmalıdır. Bariatrik cerrahi öncesi beslenme listesinde:

  • Kırmızı et, tavuk, balık
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Kurubaklagiller yer almaktadır.

Bariatrik cerrahi ve beslenme programı uygulanırken yağlı yiyecekler, asitli içecekler, kızartmalar, hamur işleri, kuruyemişler, şekerli gıdalar ve sigaradan uzak durulmalıdır. Bariatrik cerrahi öncesi beslenme sürecinde kişiye özel programların hazırlanması gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. Bariatrik cerrahi ve beslenme diyetisyenler tarafından dikkatle üzerinde durulması gereken bir konudur.

[widget-87]

Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası beslenme

Bariatrik cerrahi ameliyatını başarılı bir şekilde geçirdiniz ve artık istediğiniz sağlıklı hayata merhaba dediniz. Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusunda mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü böylesine zorlu bir süreçten geçtikten sonra yeniden kilo almak ya da sağlığınızı kaybetmek istemezsiniz.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme kuralları:

  • Obezite ameliyatı sonrası beslenme konusunda kesinlikle yağ oranı bakımından yüksek yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Obezite cerrahisi sonrası beslenme için karbonhidrat, şeker oranı yüksek gıdaların da tüketilmemesine özen gösterilmelidir.
  • Dehidratasyonu önlemek içinse yemeklerden 30 dakika önce, sonra ve de yemek esnasında olmamak kaydı ile günlük sıvı alımınızı en az 1,5 litrede tutmalısınız. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme sürecinde sıvı alımı iyileşmeyi hızlandırmaktadır.
  • Bariatrik cerrahi sonrası beslenme listenizde kesinlikle taneli ve sindirimi zor gıdalar olmamalı.
  • Azar azar ve sık sık beslenmeli, doygunluk hissine ulaştığınızda yemeyi sonlandırmalısınız. Bariatrik cerrahi ve beslenme mutlaka hayatınızı düzene sokacaktır.

Sonuç olarak sağlıklı beslenme ve gereken kurallara uyulduğu takdirde obezite ameliyatı sonrası kısa süre içerisinde toparlanabileceksiniz. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme konusunda diyetisyeninizden ve doktorunuzdan mutlaka destek alın.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet Yapılır Mı?

Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası diyet yapmak için diyetisyeninizin onayı gerekiyor elbette. Obezite zorlu bir süreç olduğu için bunun öncesi ve sonrasında diyet ve beslenme size özel olarak hazırlanmalıdır.

Genel olarak obezite ameliyatı olacak olan kişinin yeterli seviyede sıvı ve protein alması bu sürecin iyi geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü sağlıklı beslenme ile obezite cerrahisi desteklenmektedir. Aynı zamanda tüketilecek besinlerin iyileşme hızına, kişinin yaşına, yaşam koşullarına göre belirlenmesi önem taşımaktadır.

Diyetisyeniniz olmadan diyet yapmayın…

Siz de obezite ameliyatı olmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme konusunda detaylı bilgi almak ve tedavinizi planlamak için diyetisyeninizi aramalısınız. Bariatrik cerrahi ve beslenme konusunda ihtiyacınız olan desteği bulabilir, obezite cerrahisi öncesi beslenme ve obezite ameliyatı öncesi beslenme kurallarını öğrenebilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap