Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Lohusalık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Bir Lohusalık Dönemi İçin Beslenmenize Dikkat Edin!

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı sorusuna geçmeden önce lohusalık döneminden bahsetmek gerek. Lohusalık dönemi, doğum gerçekleştikten sonraki prtalama 40 günü kapsayan dönem olarak adlandırılmaktadır. Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal ve ruhsal değişiklikler lohusalık döneminde yavaş yavaş normale dönmeye başlar. Ancak yine de anne hem bedensel hem de ruhsal olarak hassastır.

Tabi lohusalık döneminde annenin eski sağlığına kavuşması ve bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlayabilmesi için beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Lohusa kadın öncelikli olarak sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Beslenmenin dışında sağlığına oldukça özen göstermeli devamlı dinlenmeli böylelikle eski vücut dengesine geri dönmesi daha kolay olacaktır. peki, lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı? Lohusa ne yemeli? Bunları inceleyelim…

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı;

1.Sıvı tüketimi

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı sorusuna ilk yanıtımız tabi ki bolca sıvı tüketimi olacaktır. emzirme sürecinde anne sütünün yeterli miktarda olması için sıvı tüketimi çok önemlidir. lohusalık döneminde bol miktarda suyun yanı sıra komposto, ayran ve sağlıklı bitki çayları da tüketilebilir. Lohusa kadınlar için önerilen günlük sıvı tüketimi 3 litredir. Bu önerilen 3 litrenin 2 litresi su olmalıdır.

Bir başka önemli nokta ise çay tüketimini azaltmaktır. İçildiği zaman da çok açık olmasına dikkat edilmelidir. Lohusa beslenmesi oldukça önemli olduğundan dolayı öneriler dikkate alınmalıdır.

2.Vitamin ve mineral desteği

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı sorunu yanıtlamaya devam ederken tabi ki vitamin ve minerallerden bahsetmemek olmaz.  Çünkü lohusalık döneminde tüketilen besinlerin vitamin ve mineral açısından zengin olması son derece önemlidir.  özellikle emzirme döneminde yaşanan vitamin eksikliği annenin aldığı vitamini süt yoluyla bebeğine vermesidir.

Bu nedenle lohusa nasıl beslenmeli diyorsanız cevabımız; zengin içeriğe sahip besinler tüketmeye özen göstermelidir. Ayrıca kalsiyum bakımından da zengin besinler tüketerek hem bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur hem de kendi vücut direncini de korur.

[widget-87]

3.Sebze ve meyve tüketimi

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı sorumuza vereceğimiz bir diğer cevapta sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı sebze ve meyvelerdir. Lohusalık döneminde annenin zengin besin içeriğine sahip olan sebze ve meyveleri tüketmesi oldukça önemlidir.

Lohusa beslenmesi için önem taşıyan sebze ve meyve yalnızca lohusalık döneminde de değil her zaman gereklidir. Fakat tüketilecek olan meyve ve sebzelerin iyice yıkanmasına özen gösterilmelidir. Tarımcılıkta kullanılan bazı ilaçların sebze ve meyvelerde kalması sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.  Bu nedenle iyice yıkanıp öyle tüketilmelidir.

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı sorusuna verdiğimiz yanıtlar bu dönem için oldukça önemlidir. bu dönemde şarküteri ürünlerinden, hamur işlerinden, kızartma ve pilav türü kalorisi yüksek besinlerden kaçınmak gerekir. Lohusa beslenmesi özen ister. Daha çok haşlama ve fırında pişirme yöntemiyle yapılmış yemekler tercih edilmelidir. Ve diğer bir önemli nokta da alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarmak olacaktı. Tabi tüm bunları dikkate alırken öncelikli olarak doktorunuzun önerilerine kulak asmalısınız. Bu nedenle lohusalık döneminde beslenme hakkında doktor ve diyetisyen desteği almanızı öneririz.

[widget-101]

Yorum Yap