Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Pilates Hareketleri Nelerdir?

Doğru Hareketler İle Pilates

Son yıllarda oldukça popülerleşen pilates, zihin ve beden bütünlüğünü sağlayarak eklemleri güçlendirme ve esnetme sporu olarak adlandırılmaktadır. Pilates, temelde rehabilitasyon egzersizlerini baz almaktadır. Pilates hareketleri birçok bedensel rahatsızlığın iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır. Aynı zamanda duruşu düzeltip güçlü bir omurga yapısı oluşumuna destek olmaktadır.

Pilates, kasları güçlendiren ve vücudu sıkılaştıran etkileri ile birçok kişinin severek yaptığı bir spordur. Pilates, beden gelişimine çok büyük fayda sağlayan egzersizlerin bütünü olarak kişinin kolaylıkla kilo vermesini ve vücudunu şekillendirmesini de sağlamaktadır. Ayrıca her yaşta yapılabilen pilates ruhsal açıdan da yararlıdır. Peki, pilates hareketleri nelerdir? Pilates topuyla yapılan egzersizler nelerdir? İnceleyelim…

Pilates hareketleri nelerdir;

1.Double hip extension

Pilates hareketleri nelerdir sorumuza vereceğimiz ilk yanıtımız olan double hip extension basen ve kalça bölgesini şekillendiren ve selülit önleyici etkiye sahip bir egzersizdir. Pilates hareketleri arasında yer alan bu hareket için öncelikle sırt üstü uzanın dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınızı yere basın. Daha kollarınızı iki yana doğru açarak ve ayaklarınızı kalça hizasında aralayın ve belinizi yukarı kaldırın. 1-2 saniye bekleyin ve tekrar aşağı indirin.  Bu sırada kalça ve karın kaslarınızı sıkarak egzersizin etkisini arttırabilirsiniz.

2.Hundred

Pilates hareketleri nelerdir sorumuzun bir diğer cevabı da hundred egzersizidir. Bu egzersizde alt ve üst karın bölgesi çalışmaktadır. Pilates hareketleri arasında yer alan hundredi yaparken sırt üstü uzanın, bacaklarınızı dizlerden kırarak yere paralel bir şekilde masa pozisyonun da tutun.  Daha sonra baş ve omuz bölgenizi yerden kaldırarak kollarınızı iki yanınıza alın ve yere vuruyormuş gibi indirip kaldırın.  Hareketi 1 dakika süresince uygulayın. Pilates egzersizleri arasında hundred oldukça etkili bir harekettir.

[widget-87]

3.Swimming

Pilates hareketleri nelerdir sorumuza vereceğimiz son yanıt ise swimming egzersizidir. Pilates egzersizleri arasında swimming, sırt, kol ve bacak kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır.  Pilates egzersizleri arasında bulunan swimming hareketi için öncelikle yüzüstü uzanın. Avuç içleri yere bakacak şekilde kollarınızı öne uzatın. Sonrasında sağ kol ve sol bacağı aynı anda yerden kaldırarak karın kaslarınızı sıkın. 1 saniye bu şekilde durduktan sonra hareketi diğer taraf içinde uygulayın. Son olarak iki kol ve bacağınızı yukarı kaldırarak yüzüyormuş gibi hareket edin ve 1 dakika boyunca tekrarlayın.

Pilates hareketleri nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplar pilates uygulamak isteyenler için faydalı olacaktır. Fakat pilates yapılacağı zaman vücut rahat olmalı.  pilates egzersizleri yapılırken konsantrasyonumuz, vücut duruşumuz, koordinasyonumuz, hareket akışımız ve nefesimiz doğru bir şekilde olmalı. Rahat hareket edebileceğiniz bir alan olmalı. pilates yapmak için en uygun zaman dilimi ise zihnin en dingin olduğu sabah saatleridir. Pilates egzersizleri uygulanırken yapılan hareketler dikkatli yapılmalı. Tabi bir pilates hocası, pilates hareketleri ve duruşlarını en doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacağı için destek almanızı öneririz.

[widget-111]

Yorum Yap