Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Karın Germe Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Karın Germe İşlemi Nasıl Kalıcı Olur? Karın Germe Sonrası Beslenmeye Dikkat!

Yazın en güzel günlerinde kiloları ya da vücudundaki sarkmalar nedeniyle bikini ya da mayo giymekten utanan kadınlar var. Son yıllarda estetik kaygıların gittikçe artmasıyla erkekler dahi yaz tatilinde nasıl fit görüneceğini karar kara düşünmeye başladı.

Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte fit olmak için spor yapmaya da gerek kalmadığından kilo vermek mümkün hale geldi. Özellikle obezitenin artmasıyla birlikte bu sektör büyük bir pazar haline geldi. Abdominoplasti (Karın Germe) ameliyatı olarak da bilinen yöntem en etkili kilo verme yollarından biri olarak karşımıza çıktı. Karın ön duvarındaki sarkıklığın giderilmesi olarak bilinen karın germe ameliyatı birçok plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmaya başlandı.

Peki karın germe ameliyatı sonuçları gerçekten kalıcı mı? Karın germe ameliyatı sonrası beslenme açısından nelere dikkat edilmeli? Karın gerdirme ameliyatı sonrası dikkat edilecekler neler? Birlikte inceleyelim…

 

Karın Gerdirme Sonrası Doğru Beslenme Yolları

Karın germe ameliyatı, doğru ellerde ve kliniklerde yapıldığında sadece sarkan derilerin alınması olarak kalmıyor. 30 kiloya yakın kilo vermeyi ve bel çevresinde 4 – 6 beden incelmeyi de sağlıyor. Karın germe sonrası ile hastaya büyük görev düşüyor. Karın germe ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlara karşı doğru beslenmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

[widget-87]

Karın germe ameliyatı sonrası beslenme şeklinizi belirlemezseniz gaz ve şişkinlik şikayetleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu şikâyetleri en aza indirmek ve yaşam konforunuzu arttırmak için beslenmenizde gaz yapan besinleri ortalama 2 hafta süreyle tüketmemelisiniz. Karın germe ameliyatı sonrası beslenme sürecinde uzak durmanız gereken gaz yapıcı besinler:

 • Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek vb.)
 • Karnabahar, brokoli, bruksel lahanası, pırasa, turp, soğan, sarımsak, lahana, salatalık gibi sebzeler ve çiğ sebzeler
 • Süt (Süt olarak laktozsuz süt tercih edebilirsiniz veya süt yerine kefir içebilirsiniz.)
 • Ayran ve cacık
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Kavun, karpuz, portakal, üzüm gibi meyveler

Gaz yapıcı besinleri hayatınızdan çıkaracağınız gibi diyetisyeninizin ya da doktorunuzun beslenme önerilerine de uymanız gerekecektir. Karın gerdirme ameliyatı sonrası beslenme için öneriler:

 • Karın gerdirme ameliyatından sonra aşırı besin tüketiminden uzak durun.
 • Karın germe ameliyatından sonra beslenme programınıza ve öğün atlamamaya dikkat edin.
 • Tükettiğiniz yağın miktarına ve cinsine dikkat edin.
 • Tükettiğiniz besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek yiyin.
 • Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin sağlıklı olduğundan emin olun.
 • Karın germe ameliyatı sonrası beslenme programınızda gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketin.

Karın gerdirme ameliyatı, sonuçları hastayı rahatlatan bir uygulama olduğu için uygulama sonrasında verilen kiloların tekrar alınmaması için kişinin beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrası beslenme için diyetisyen desteği almak mantıklı olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Formunuzu Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Karın germe ameliyatı kalıcı bir şekilde kilo verdirmek ve zayıflatmak için yapılmamaktadır. Bu nedenle karın germe ameliyatı sonrası beslenme konusuna dikkat etmeli ve kilonuzu korumaya çalışmalısınız. Bunun için kızartmalardan, hamur işlerinden, şekerli gıdalardan uzak durmalı ve doğru beslenmeyi öğrenmelisiniz. Karın germe ameliyatı sonrası beslenme konusunda dikkatli olarak sahip olacağınız görünümü koruyabilirsiniz.

Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimini azaltmalı, cildinizin tekrar çatlamaması için nemlendirici kullanmaya özen göstermeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. Karın gerdirme ameliyatı sonrası beslenme ve yaşam önerileri almak için diyetisyeninize danışmalısınız. Karın germe ameliyatı sonrası beslenme sayesinde daha mutlu ve sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

[widget-104]

Yorum Yap