Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Estetik Ameliyat Sonrası Beslenmeye Dikkat!

Estetik Ameliyat Sonrası Beslenme Çok Önemli!

Estetik ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler, fonksiyonel ve görsel rahatsızlıklarından kurtulmayı amaçlarlar. Bu rahatsızlıklar kişilerin yaşamlarında olumsuz etkilere neden olabileceği gibi kendilerini sosyal yaşamda eksik hissetmelerine de neden olmaktadır. Çeşitli nedenlerde estetik ameliyatı geçiren kişilerin estetik sonrası dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

Estetik ameliyatı sonrası her şey normale dönmüş gibi gözükse de özellikle göğüs büyütme veya küçültme, yağ aldırma gibi ameliyatlardan sonra beslenme çok önemli olmaktadır. Estetik ameliyat sonrası beslenme sürecine dikkat edilmediği takdirde ameliyatla alınan yağlar geri gelecek veya kilo kaybından dolayı göğüs büyütme ameliyatı başarısız olacaktır. Estetik ameliyat sonrası dokuları yenilemek için de yine beslenmeye çok dikkat etmek gerekmektedir.

Estetik Sonrası Beslenme Tedaviyi Destekler

Herkes güzel görünmek ve sosyal çevresi tarafından beğenilmek ister. Günümüzde artık güzel görünmek de çok kolay. Yapılan çeşitli ameliyatlarla kişiler istedikleri görünüme rahatlıkla kavuşmaktadır. Ancak yapılan estetik ameliyat sonrası dokuları düzeltmek ve kazanılan güzel görünümün sürekli olması için bazı hususlara uymak gerekir. Estetik sonrası beslenme sağlıklı iyileşme için gereklidir. Estetik ameliyat sonrası beslenme sürecinde şunlara dikkat edilmelidir:

1. Limonlu su tüketmek

Estetik sonrası düzenli olarak limon ve limonlu su tüketmek gerekmektedir. Limon vücudun alkali dengesini katkı sağlayarak vücuttaki asidik yapıyı azaltır. Limonlu su içerdiği C vitamini nedeni ile de kalojen yapıyı destekler yani vücudun sıkılaşmasına yardımcı olur.

Estetik ameliyat sonrası beslenme açısından bol su tüketmek de vücudun ödem yapmasını engelleyecektir. Su içmekte zorlanan kişiler, suların içine limon sıkabilir böylece su içmeyi daha kolay hale getirebilirler.

2. Düzenli ıspanak yemek

Estetik ameliyat sonrası beslenme sürecinde öğünler içinde ıspanağa yer vermek oldukça önemlidir. Ispanak içerisinde lutein adındaki bileşeni barındırdığı için vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve ameliyat yapılan dokuların toparlanmasını sağlar.

Ispanağı tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle ıspanağın çok iyi yıkanması gerekmektedir. Ispanağı bıçakla doğramak içerisindeki vitaminleri öldürecektir. Bu nedenle estetik sonrası beslenme için ıspanak salatalarda da çiğ olarak tercih edilmelidir.

[widget-87]

3. Meyve tüketimini artırmak

Estetik sonrası beslenme sürecinde meyve tüketiminin önemi çok büyüktür. İçerisinde potasyum ve folat içeren meyveler vücudu tazeleyip iyileşme sürecine geçilmesini kolaylaştıracaktır.

Özellikle avokado içinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde hücre bütünlüğünü koruyarak hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Estetik ameliyat sonrası beslenme listenize mutlak avokado ekleyin! Bu sayede dokular hızla toparlanacaktır. Dokulara faydasından dolayı estetik ameliyat sonrası beslenme düzeninde ara öğünlerde meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

4. Kuruyemiş tüketmek

Özellikle omega 3 ve 6, ko-enzim, çinko, selenyum ve Q10 bakımından zengin olan kuruyemişler estetik ameliyat sonrası beslenme için olmazsa olmazlardandır. Kuruyemişler içerisinde barındırdıkları bileşenler sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Omega 3, ko-enzim ve çinko bakımından oldukça faydalı olan ceviz, badem ve fındık estetik sonrası beslenme için düzenlenen ara öğünlerde mutlaka bulunmalıdır böylece ameliyat edilen dokuların hızla iyileştiği görülecektir.

5. Protein ve C vitamini almak

Estetik ameliyatı sonrası beslenme için protein ve C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu gıdalar oluşan yaraların iyileşme sürecini oldukça kısaltacaktır.

Kırmızı et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, beyaz et gibi besinler protein ve C vitamini yönünden zenginlerdir. Bu bakımdan bu gıdalara günlük alınan ana öğünlerde düzenli olarak yer vermek son derece önemlidir. Estetik ameliyat sonrası beslenme listenizde C vitamini olursa iyileşmeniz daha hızlı olur.

Estetik ameliyat sonrası beslenme sürecine dikkat edildiği takdirde kişinin iyileşme süreci hızlanacaktır ve dengeli beslenmek kavuşulan ideal görüntünün kaybedilmesini engelleyecektir.

Estetik sonrası beslenme programlarıyla olduğunuzdan daha dinç ve güçlü hissedersiniz. Siz de estetik ameliyat sonrası beslenme hakkında bilgi almak, estetik sonrası sağlıklı bir hayat sürmek için mutlaka diyetisyeninize ulaşın…

[widget-104]

Yorum Yap