Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Burun Estetiği Sonrası Beslenme Önerileri

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı, yapılan estetik ameliyatlar arasında en zorlarından biri olarak kabul edilir. Bu bakımdan burun estetiği yaptıranların burun estetiği sonrası dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Estetik ameliyatı her ne kadar başarılı geçmiş olsa bile bu başarıyı destekleyecek şekilde beslenmek oldukça önemlidir.

Sağlık amaçlı veya güzel görünmek kaygısı ile yapılan burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların ideal görüntüye kavuşmaları için doktorların tavsiyelerine uymaları gerekmektedir. Burun estetiği sonrası ameliyat yapılan bölge altı hafta hassaslığını korumaktadır. Doktorların verdiği tavsiyelere uyan kişilerin iyileşme süreçleri de daha hızlı olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun estetiği sonrası beslenme için özel bir diyet listesi bulunmamaktadır. Fakat burun estetiği yaptıranlar yediklerine dikkat ettikleri takdirde ameliyat dokuları daha hızlı toparlanacak ve iyileşme süreçleri kısalacaktır. Peki, burun estetiği sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Burun ameliyatı sonrası yapılacaklar neler? Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

1. Yemek sıcaklıklarını ayarlayın.

Cerrahi bir işlem olduğu için burun ameliyatı sonrası yemeklerin sıcaklıklarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar tüketmek ameliyat yerlerinin hassas olması dolayısı ile rahatsızlık verebilir.

Burun ameliyatı sonrası beslenme sürecinde tüketilen sıcak yiyeceklerin buharının yüze gelmemesi gerekmektedir. Bu nedenle sıcak çay, çorba, kahve gibi yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

2. Sert gıdalardan kaçının.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında bir de sert gıdalar tüketmemeye özen göstermek vardır. Burun estetiği sonrası yumuşak gıdalar tüketmek iyileşme süreci için ideal olacaktır.

Burun estetiği sonrası beslenme listenizde çay, meyve suyu, yulaf ezmesi gibi yumuşak gıdalar olmalıdır. Bunun yanında çok sert kahkaha atmak ve çok geniş gülümsemek ameliyat sonrasında buruna zarar verebilir.

[widget-87]

3. Uzun süre çiğnemeyeceğiniz yemekler tüketin.

Burun ameliyatı sonrası çok fazla çiğnemeyi gerektiren besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Biftek, kuruyemiş gibi besinler kişinin çok fazla çiğneme hareketi yapmasını sağlayarak burundaki kemiklerin ve dokuların iyileşme sürecini geciktirir.

Burun estetiği sonrası beslenme sürecine ek olarak hapşırma ve öksürme gibi durumlarda da dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde burun zarar görebilir.

4. Tuz tüketimini sınırlandırın.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında tuz tüketimi de yer alır. Estetik ameliyatlardan sonra vücutta ödem ve şişlik oluşması son derece normaldir. Ancak tuz tüketiminin fazla olması ödem ve şişlik oluşumunu artıracaktır.

Yemek yerken sofra tuzu kullanmak yerine deniz tuzu tercih edilebilir böylece tuzun zararları en aza indirgenir. Bunun yanında peynir, zeytin gibi yiyeceklerin de tuzsuz olanları burun estetiği sonrası beslenme için tercih edilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası beslenme kurallarına uyulduğu takdirde kişinin iyileşme hızı artacaktır. Burun estetiği yaptıranlar beslenme ile ilgili merak ettikleri sorulara alanında uzman diyetisyenlerden randevu alarak cevap bulabilirler. Burun estetiği sonrası beslenme programlarıyla daha sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanabilir. Burun ameliyatı sonrası bambaşka bir hayat kişiyi bekler.

[widget-104]

Yorum Yap