Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkeklerin Fit Bir Vücut İçin Uzak Durması Gereken Besinler

Doğru Besinler Fit Vücutlar!

Her erkek kaslı ve fit bir vücuda sahip olmak ister.  Spor yapmak elbette ki etkilidir. Fakat spordan önce dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Fit görünmek için öncelikli olarak yapmamız gerek şey beslenmemizi düzenlemektir. İnsanlar günlük ihtiyaç duyduğu kalori ihtiyacını karşılamak için beslenir. Fakat bu ihtiyacın altında veya üstünde beslenmek sağlıklı değildir.

Erkeklerin kas yapıları ve metabolizmaları kadınlarınkine oranla daha aktif olduğundan dolayı daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Beslenme esasında enerjimizi etkiler. Dengeli ve düzenli bir beslenme sonucunda enerji seviyemizde yükselmektedir. Yanlış beslendiğiniz sürece ne kadar uğraşsanız da nafile. Çünkü beslenmek en temel ihtiyaç ve beslenmeye dikkat etmemiz sağlığımız için en önemli noktadır.  Peki, erkeklerin fit ir vücut için uzak durması gereken besinler nelerdir?

Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler;

1. Diyet kola

Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında diyet kola oldukça önemlidir. Yapay tatlandırıcı beslenmemizi olumsuz etkileyen çok büyük bir etkendir. Ve bu yapay tatlandırıcılar ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta ve kilo alma riskini oluşturmaktadır.

Yapay tatlandırıcılar tükettiğinizde vücudunuzda insülin (yağ depolayıcı hormon) salgılamaya başlar. Bu nedenle erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında yer alan diyet kolayı tüketmemeye özen gösterilmeleri gerekmektedir.

2. Beyaz ekmek

Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında yer alan ekmek tüketiminden de kaçınmalısınız. Besin değeri bakımından ve lif yönünden zengin olmayan ekmeği tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Beyaz ekmek bir faydası olmayan yalnızca işlem görmüş bir üründür. Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında yer alan beyaz ekmek tüketildiğinde insülin seviyeniz artar ve enerji seviyenizin düşmesine neden olur. Bu durumda yapmanız gereken tam tahıllı ürünler tüketmek olacaktır.

[widget-87]

3. Alkol

Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında yerini alan alkol, fitness hedeflerinize ulaşmanızı engeller. Tüketilmemesi gereken besinler arasında yer alan alkol kas toparlanmasını, motor becerilerinizi yavaşlatır ve bunun yanı sıra kuvvet ve depar performansının zedelenmesine neden olur.

Alkolün bir diğer özelliği de idrar söktürücü olmasıdır dolayısıyla vücudunuzun sıvısız kalmasına neden olur. Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler arasında bulunan alkol bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve vücudu yavaşlatır.

Erkeklerin fit bir vücut için uzak durması gereken besinler hakkında bilinçli olmalarının yanı sıra nasıl beslenmeleri gerektiği hakkında da bilinçlenmeleri önemlidir. Aynı zamanda yapacakları egzersizlerin de fit bir vücuda sahip olması için besinlerin tamamlayıcı bir rolü vardır. Bu nedenle erkeklerin doğru gıdaları tüketmeye dikkat etmeleri ve yeterli egzersiz yapmaları fit vücuda sahip olmalarını kolaylaştıracaktır.

Tabi bu süreçte bir diyetsen desteği almak da önemlidir. Bu nedenle bir diyetisyen ile işbirliği içerisinde olunmasını tavsiye ederiz. Zayıflamak için uzak durulması gerekenler, zayıflarken yenmemesi gereken yiyecekler hakkında daha detaylı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirsiniz.

[widget-98]

Yorum Yap