Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kas Yoğunluğunu Arttıracak Yiyecekler

Kas Yoğunluğumu Arttırmak mı istiyorsunuz? Bu Besinleri Tüketmek Kas Yapıyor!

Daha sağlıklı yaşam için enerjik hissetmek ve fazla kilolardan kurtulup kas yoğunluğunu arttırmak bireyler için çok önemlidir. Kilo vermek sadece tartı üzerinde gözüken rakamlardan ibret değildir. Sağlıklı bir zayıflama yağdan kilo verilip kas yoğunluğunu arttırarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle kaslı bir vücut isteyenler için uzman diyetisyenler kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler tüketilmesini önerir. Kilo vermeyi ve kilo almayı sağlayan bu yiyecekler, vücuttaki kas oranını arttırarak daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. İşte kas yapmak için ne yemeli diyenlere kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler:

1. Kuruyemişler

Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler arasında yer alan kuruyemişler zengin besin öğeleri içerir. Kas yapıcı etkisi çok olan kuruyemişler kas dokusunu oluştururken aynı zamanda da yağ oranını düşürmeye yardımcı olur.

Kas yapmak için ihtiyacınız olan proteinli besinleri gün içinde yanınızda taşımak zor olacağından bu protein açığını kuruyemiş tüketerek kapatabilirsiniz. Kas yapan yiyecekler arasında en önemlilerden biri enerji kaynağı kuruyemişlerdir.

2. Ananas

Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler denildiğinde akla ilk gelen ananas içerisinde bulundurduğu bromelain maddesi sayesinde proteinleri parçalayarak kas iltihaplarını önler, kas ağrılarıyla mücadele edilmesinde ananasın etkisi büyüktür. Kas yoğunluğunu nasıl arttırırım sorusuna yanıt arıyorsanız, cevabınız arasında spordan sonra birkaç dilim ananas yemek olabilir.

Spordan sonra ananas tüketimi önerilir çünkü ananas içerisinde bulunan bromelainin sayesinde kas ağrılarında azalma görülür ve bromelainin kas oluşumunda yardımcı etkiye sahip maddeler arasındadır. Kas yapmak için ne yemeli diyenler mutlaka tüketmeli.

3. Tam Tahıllar

Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler arasında enerji açısından önemli olan tam tahıllar, yavaş sindiriminden dolayı antrenman sırasında önemli enerji sağlayıcılardandır. Kas yapmak için ne yemeli sorusuna karşılık spordan önce tam tahıllıları tüketmeniz uzman diyetisyenler tarafından tavsiye ediliyor.

Rafine edilmemiş olan tam tahıllı besinler içerisinde şeker içermediğinden dolayı bel bölgenizdeki yağlanmaları engeller. Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler arsında yer alan tam tahıllıları tüketerek hayalini kurduğunuz kaslı ve ince yapıya sahip karın bölgesine kavuşmak daha kolay.

4. Yumurta

Yumurtanın mucizevi yapısı kas yoğunluğunu arttırmada gözler önünde yerini alıyor. Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler arasında yer alan yumurta bulundurduğu proteinin %99’unu vücut tarafından kullandırması ve az kalorili olmasından dolayı kilo alımını engellemesi nedeniyle sporcuların gözde besin kaynaklarından biridir. Yumurta içerisinde barındırdığı B12 vitamini yağların çözülmesini sağlar ve kas konsantrasyonunu arttırmaya yardımcı olur.

Kas yoğunluğunu arttırmak için yumurta tüketimine dikkat etmeniz yaptığınız spora ve kaslarınızın oluşmasına yardımcı olacaktır.

[widget-87]

5. Balık

Kas yoğunluğumu nasıl arttırırım, kas yapmak için ne yemeliyim diyorsanız, barındırdığı omega-3 yap asitleri sayesinde kas oluşumunda önemli etkisi olan balık kas yoğunluğunu arttıracak besinler arsında yerini alıyor.

Balık sağlıklı ve kaslı bir vücut yapısına sahip olmanızda önemli besin kaynaklarından biridir. Kas yoğunluğunu attıracak yiyecekler listemizdeki balık her zaman sofranızda olsun.

6. Brokoli

Yüksek lif içeren ve çok düşük kalorili olan brokoli vücutta yağ kaybetmek isteyenler için çok iyi bir seçenek olabilir. Antioksidan özelliği ile spor sonrasında oluşan radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı besin kaynağıdır brokoli. Yağ oranlarını azaltarak kas yoğunluğunu arttıran yiyecekler içerisinde yerini alan brokoli sahip olduğu birçok vitamin nedeniyle spor sonrası yorgun düşmeyi önler.

Kas yapıcı besin listesi içerisine vücuda birçok yararı olan brokoliyi eklemeyi unutmayın. Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler sayesinde siz de vücudunuzu şekillendirin.

7. Tavuk

Sporcuların olmazsa olmaz yiyecekleri olan tavuk bol protein yapısıyla ve az miktarda yağ içeriği sebebiyle terciler arasında ilk olarak yerini alıyor. 100gr tavuk ortalama 30 gr protein ve 4 gr yağ içeriyor. Görüldüğü üzere bu oran bir sporcunun besin seçmesi için çok iyi bir rakam.

Kas yapan besin listesi içerisinde çok fazla gördüğümüz tavuk kas kütlesini arttıran yiyecekler arasında severek tüketebileceğiniz bir gıda olabilir.

Birçok insan yağsız ve fit bir vücudun hayalini kuruyor fakat fit bir vücuda sahip olmayı hayalin ötesine geçip gerçekleştiren kişi sayısı maalesef düşük bir oranda. Fit ve kaslı vücuda ulaşamayan kişiler genellikle eksik ya da yanlış beslenerek kendilerine zarar veriyorlar. Bu nedenle kas yapmak isteyenlerin hem doğru beslenmesi hem de doğru sporları yapması gerekiyor.

Kas yoğunluğunu arttıracak yiyecekler listemize bir göz atın. Diyetisyeninize kas yapmak için ne yemeli, kas yoğunluğunu nasıl arttırırım gibi aklınıza takılan soruları sorun, kas yapan yiyecekler hakkında bilgi sahibi olarak daha sağlıklı bir şekilde hayalinizdeki vücuda kavuşun.

[widget-105]

Yorum Yap