Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkekler İçin Beslenme Önerileri

Erkeklerde Sağlıklı Beslenmenin Önemi - Erkekler Nasıl Beslenmeli?

Yoğun ve tempolu geçen iş hayatı, seyahatler, masa başında geçen saatler erkeklerde beslenmeyi düzensizleştiriyor. Oysaki sağlıklı beslenme kadınlar için olduğu kadar erkekler için de çok önemlidir. Sağlıklı beslenme kişilerin daha enerjik kılar ve canlılığını artırır bunun yanında da iş hayatına daha fazla konsantrasyon olunmasını sağlar. Bu bakımdan erkeklere özel beslenme sağlık ve başarıyı da etkilemektedir.

Erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı çalışmaktadır. Erkekler için bu bir avantaj olarak görülüp ne yenilirse yenilsin kilo alınmayacağı hissine kapılmak büyük bir hata olacaktır. Sağlıksız ve yetersiz bir beslenmeyle geçiştirilen öğünler, erkeklerin hem dış görünüşlerini hem de sağlıklarını etkileyecektir. Peki erkekler nasıl beslenmeli? Diyetisyenlerin erkekler için beslenme önerileri neler? Erkeklerde beslenme doğru ve dengeli hale nasıl getirilir? Beraber bakalım…

 

Erkeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İş ve sosyal hayatta daha başarılı olmak ve daha sağlıklı yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Bu yüzden gün içerisinde yenilen yiyeceklere ve tüketilen içeceklere dikkat etmek çok önemlidir. Erkekler nasıl beslenmeli diye düşünen ve sağlığını korumak isteyen erkekler mutlaka diyetisyen önerilerini dinlemeliler.

Hem iş hayatında hem de sosyal hayatında sağlıklı beslenmeye vakit bulamayan erkekler için sayfamızda diyetisyen önerileri var. Yoğun ve tempolu çalışan erkekler için beslenme önerileri:

 • Erkekler için sağlıklı beslenme sürecinin ilk adımı güne büyük bardak bir su ile başlamaktır.
 • Erkeklerde beslenme konusunun olmazsa olmazı kahvaltı hiçbir zaman atlanmamalıdır.
 • Gün içerisindeki ana öğünlerin yanında 3 saatte bir ara öğün eklenmelidir. Böylece çalışma hayatındaki başarı da artacaktır. Erkekler nasıl beslenmeli diye düşünüyorsanız ara öğünlere dikkat edin.
 • Erkeklere özel beslenme önerileri içinde bir de kahve tüketimini azaltmaktır. Kahve yerine tüketilecek ada çayı, papatya çayı veya melisa çayı gibi bitki çayları masa başı çalışan erkekler için sağlıklı beslenme tüyolarındandır.
 • Erkekler için beslenme önerileri arasında asitli içeceklerden ve hazır meyve sularından kaçınmaktır. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran veya süt tercih edilmelidir.
 • Erkeklerde beslenme konusunda dikkat edilecek bir diğer husus, sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmektedir. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, taze veya kuru meyveler sağlıklı atıştırmalıklara örnektir.

[widget-87]

 • Erkekler nasıl beslenmeli diyenler için yumurta, peynir, et gibi protein kaynaklarını da önermemiz gerekir.
 • Erkekler için sağlıklı beslenme konusunda trans yağ ve kısmi hidrojene yağlardan kaçınmak gerektiği de önerilebilir.
 • Erkeklere özel beslenme önerilerimizden bir diğeri de pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurmalar yerine haşlama, fırın, ızgara, buğulama, suda pişirme gibi yöntemler tercih edilmelidir.
 • Erkekler için beslenme önerileri olarak hafta 2-3 porsiyon balık tüketmeyi de söyleyebiliriz. Somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketilebilir.
 • Erkekler nasıl beslenmeli diyenler için gençlerde günlük 38 gram, 50 yaş üstü olanlarda ise 30 g lif tüketmenin önemini vurgulayabiliriz. Buğday kepeği, tam tahıllı gevrek ve ekmekler, keten tohumu, meyve ve sebzeler, yulaf, arpa ve kuru baklagiller vb.
 • Bitkisel sıvı yağlar, avokado, fındıkgiller gibi doymamış yağların ağırlıklı olduğu yağlar da erkeklerde beslenme için gereklidir.
 • Erkekler nasıl beslenmeli her gün 2 porsiyon meyve ve 2-3 porsiyon sebze, en az haftada bir kez domates yenmesini de önerebiliriz.

Özellikle masa başı çalışan erkeklerde sağlıksız beslenme sonucu diyabet, obezite, yüksek kolesterol gibi hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıkların önüne geçmek için beslenme önerilerini dikkate almak ve günde en az 2.5 litre su içmek son derece önemlidir. Erkekler nasıl beslenmeli diyenler için kişinin yaşı, sağlık durumu, yaşantı standartları ve beklentileri de diyet programlarına etki edecektir.

Sağlıklı Beslenerek Enerjinizi Artırın! - Erkeklere Özel Beslenme Önerileri

Erkekler için sağlıklı beslenme, hem iş hayatlarında başarılı hem de sosyal hayatlarında daha aktif olma açısından gereklidir. Daha sağlıklı ve enerjik olmak isteyen erkekler yaşan standartlarında yapacakları küçük değişiklerle sağlıklı beslenmenin adımını atmış olacaklardır.

Erkekler nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli, erkekler için beslenme önerileri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler uman diyetisyenlerden yardım alarak daha sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirler.

[widget-98]

Yorum Yap