Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kas Oranını Arttıran Besinler

Kaslı Geliştiren Yiyecekler Tüketin Daha Sağlam Bir Vücuda Sahip Olun!

Daha sağlıklı, dinç bir yaşam sürdürmek ve daha enerjik hissetmek için öncelikli olarak fazla kilolarımızdan arınmalıyız ve ideal kilomuza ulaşmalıyız. Fakat kilo verirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tartıdaki rakamların düşmesi değil verdiğimiz kiloyu yağ, su ve kas üçlüsünden hangisinden verdiğimiz. Kas yapan gıdaları tüketerek daha dinç bir vücuda kavuşabilmek mümkün.

Daha sağlıklı bir zayıflama süreci geçirmek için vereceğiniz kiloların yağdan olması gerekmektedir. Kastan verilen kilolar sağlıksız bir görünüm yaratacağı için kilo verirken kas kültenizin de artmasına özen göstermelisiniz. Kas oranınızı arttırmak için öncelikle doğru besinleri tüketmelisiniz. Daha sonra iyi bir antrenman ve düzenli uyku ile kas oranınızı artırmanıza hiçbir engel kalmayacaktır. Peki, kas oranını arttıran besinler nelerdir?  Kasları geliştiren besinler hangileridir? Bakalım…

Kas oranını arttıran besinler;

1. Kuruyemişler

Kas oranını arttıran besinler arasında yer alan kuruyemişler içerdikleri besin öğeleri açısından oldukça zengin kaynaklardır. Kas kütlesini arttıran besinler arasında bulunan kuruyemişler hem kas dokusu oluşmasını sağlarken hem de yağ oranınızı düşük tutarak temel ihtiyacınız olan vitamin, mineral, antioksidan ve yağ moleküllerini vücudunuza almanızı sağlamaktadır.

Kuruyemişler kas yapıcı besinler arasında yanınızda kolayca bulundurabileceğiniz bir ara öğündür.

2. Tatlı patates

Kasları geliştiren besinler arasında yer alan bir diğer yiyeceğimiz olan tatlı patates, normal patatese göre daha az karbonhidrat içermesi, daha az kaloriye sahip olması ve yüksek miktarda lif içermesi daha yavaş sindirilmesini sağlıyor.

Ve insülin seviyelerinin dengede kalmasını sağlayarak kas gelişimi için uygun bir ortam oluşturuyor.  Kas kütlesini arttıran besinler arasında yer alan tatlı patates aynı zamanda içerdiği C vitamini ile vücut ihtiyacının % 35 sağlamaktadır.

[widget-87]

3. Yulaf

Kas yapan gıdalar arasında yer alan bir diğer yiyeceğimiz de yulaftır. Kas kütlesini arttıran besinler arasında bulunan yulaf,  kompleks karbonhidratlar ve proteinin yanı sıra kas yapıcı maddeleri de içermektedir.

Bir kase kuru yulaf ezmesi demir, niyasin ve B3 vitamini içermektedir. Demir oksijenin kaslara taşınmasına yardımcı olurken B vitamini de karbonhidratın enerjiye dönüşmesine ve proteinlerin kullanılmasına yardımcı olur bu sayede kas gelişimine katkı sağlamış olurlar.

Kas oranını arttıran besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. Tabii beslenme düzenli ve dengeli bir şekilde devam etmelidir. Spor ile beslenmenin birleşimiyle kas kütlesinin artması kaçınılmaz olacaktır.

Tabii öncelikle doktorunuz ile görüşüp daha sonra bu besinleri tüketmeniz de yarar var. İnsanlar yapısal olarak farklı olduklarından dolayı tüketilen besinlerde değişiklik yaşanabilir. Kas oranını arttıran besinler hakkında bilgi almak için diyetisyeninize danışın. Kasları geliştiren besinlerin her biri, sizin için uygun olacak diye bir şey yok. Vücut analizinizi yaptırarak kas yapan gıdalardan hangisinin sizin için daha uygun olduğunu diyetisyeninizle birlikte belirleyebilirsiniz.

[widget-98]

Yorum Yap