Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkeklerde Kas Ağrılarına İyi Gelen Besinler

Erkekler İçin Kaslara İyi Gelen Besinleri Listenize Ekleyin!

Kas ağrılarına nedenleri bilinçsiz yapılan ve kasları gereğinden fazla yoran sporlar, ağırlık kaldırma gibi zorlayıcı beden hareketleridir. Bu egzersizler ve hareketler devamlı olarak yapıldığında kas yorgunluğuna ve kas ağrılarına neden olur. Kaslar üzerinde oluşan bu yorgunluk zaman içinde yıpranmaya dönüşür. Bu da oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kas ağrılarına iyi gelen besinler hakkında fikir sahibi olmakta ve onları tüketmekte yarar vardır.

Kas ağrılarına sebebiyet veren bazı durumlar; bozuk duruş, kasların ezilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, kasların darbe alması ve bilinçsiz yapılan hareketlerdir. Bu nedenle kasların yapısı, işleyişi, onları korumak için ve sağlıklı olmalarını sağlamak için neler yapmamız gerektiğini bilmemiz sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için oldukça önemlidir. Peki, erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler nelerdir? Kas ağrısı nasıl geçer? Bakalım…

Erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler;

1. Kırmızı meyveler

Erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler arasında yer alan kırmızı meyvelerden olan çilek, kiraz ve ahududu kırmızı renkli meyvelerden ve zengin birer antioksidan ve anosiyan kaynağıdır. Erkeklerde kas ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan kırmızı meyveler içerdikleri antioksidan içeriği sayesinde iltihaplanmayı önlemekte ve vücut ağrılarını gidermektedir.

Kırmızı meyveler erkekler için kaslara iyi gelen besinler arasında tüketimine özen gösterilmesi gereken yiyeceklerdir. Erkeklerde kas ağrılarına ne iyi gelir diyorsanız kırmızı meyve tüketin.

2. Turuncu sebzeler

Erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler arasında yer alan bir diğer besin kaynağı da turuncu sebzelerdir. Erkeklerde kas ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan bal kabağı, havuç ve tatlı patates gibi turuncu sebzeler karetoneid açısından oldukça zengindir. Bu nedenle iltihaplanmaları önlemektedir.

Turuncu sebzelerin içerisinde yüksek miktarda bulunan karetoneidlerin bazıları A vitaminine dönüşebilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini düzenlemekte ve dengelemektedir. Kas ağrısına ne iyi gelir diyorsanız turuncu sebzeler tam size göre!

[widget-87]

3. Yeşil yapraklılar

Erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler arasında bulunan bir diğer faydalı besin kaynağımız da yeşil yapraklı sebzelerdir. Yeşil yapraklılar içerisinde yer alan ıspanak, karalahana ve pazı sebzeler flavanoid ve karetoneid açısından zengindir.

Bu nedenle bu besinler iltihaplanmayı önler. Erkeklerde kas ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan yeşil yapraklı sebzeler magnezyum açısında da oldukça zengindir.  Bu mineraller kas ve kemikleri desteklemekte ve açığı eşiğini yükseltmektedir.

Erkeklerde kas ağrılarına iyi gelen besinler sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. Kas ağrılarına iyi gelen besinler dışında, kasları yıpratmayacak egzersizler yapmak, kaslarının ağrıdığı bölgeye düzenli masaj yaptırmak, soğuk ve sıcak kompresler yapmak oldukça faydalı olacaktır. Tabi her şeyden önce mutlaka bir uzmana görünmelidir. İnternetten yararlanılmalı fakat doktor muayenesi ihmal edilmemelidir. Kas ağrısı nasıl geçer, kas ağrısına ne iyi gelir diye merak edenlerin öncelikle doktor desteği almasını tavsiye ederiz.

[widget-98]

Yorum Yap