Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

40 Yaş Üzeri Erkekler İçin Beslenme - Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sürün!

40 Yaş Üzeri Erkeklerde Beslenme Çok Önemli!

Yaşımız ilerledikçe vücut fonksiyonlarımız zayıflamaktadır. Bu hem fiziksel hem de zihinsel anlamda karşımıza çıkan bir durumdur. Nasıl ki yaşımız ilerledikçe öğrenme kabiliyetimiz zayıflıyor ise kilo vermek de zorlaşmaktadır. Bu nedenle beslenmemize eskisinden daha çok dikkat etmemiz gerekir. Özellikle 40 yaş üzeri beslenmesi oldukça özen gerektiren bir dönemdir.

Pastadaki mum sayısı 40'ı aşınca sağlığımızı korumak daha da zorlaşıyor. Bunu yanı sıra bu dönemde vücudumuzdaki değişimlerde artıyor. Bu değişimlerin kontrolünü elimize alabilmek için sağlam bir beslenme programı oluşturmak gerekiyor. Peki, 40 yaş üzeri erkek beslenmesi nasıl olmalıdır? 40 yaş üzeri erkek diyeti listesi içerisinde neler yer almalı? İnceleyelim… 

40 yaş üzeri erkek diyet listesi;

1. Zeytinyağı

40 yaş üzeri erkek beslenmesi için önemli besinlerden olan zeytinyağı, içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kolesterolü düşürücü ve kalp hastalıkları riskini azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Kalbe iyi gelmesi ile de bilinir.

Sağlıklı enerji kaynaklarından biri olan zeytinyağı, bu nedenle 40 yaş üzeri erkeklerde beslenme için ekonomik bir besindir.

2. Yabanmersini

40 yaş üzeri erkek beslenmesi içerisinde yer alması gereken yiyeceklerden olan yabanmersini, zengin içeriği sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki zengin magnezyum sayesinde ise hafızanın güçlenmesini sağlamaktır.

40 yaş üzeri erkeklerde beslenme açısından önemli olan yaban mersini, barındırdığı yüksek lif oranı sayesinde de tokluk hissi vermektedir. Böylelikle kilo vermenize de yardımcı olmaktadır.

[widget-87]

3. Kırmızı Biber

40 yaş üzeri erkek beslenmesi için oldukça önemli olan kırmızıbiber, tam bir enerji deposudur. Aynı zamanda içeriğindeki zengin B6 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve cilt lekelerini gidermede oldukça etkilidir.

40 yaş üzeri erkek beslenmesi için önemli bir besin olan kırmızıbiber metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır

4. Domates

40 yaş üzeri erkeklerde beslenme açısından bir diğer önemli besin olan domates, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra içerisinde bulunan krom sayesinde glikoz kullanımına da destek olmaktadır.

40 yaş üzeri erkek beslenmesi için gerekli olan domates, antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki oksitlerin atılmasını sağlar.

5. Hindi

40 yaş üzeri erkek beslenmesi için önemli bir besin olan hindi, seratonin ve melatonin hormonu salgıladığından dolayı mutluluk ve uyku kaynağıdır. Aynı zamanda hindinin içerisinde yer alan fosfor kemik sağlığı için son derece önemlidir.

40 yaş üzeri erkeklerde beslenme için gerekli olan hindi uyku düzenini sağlamak ve uyku bozukluklarını önlemek için oldukça faydalıdır.

40 yaş üzeri erkek beslenmesi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. 40 yaş üzeri erkekler için beslenme konusunda ne kadar hassas davranılırsa sağlık açısından o kadar faydalı olur. Tabi bu besinleri tüketirken aynı zamanda günlük düzenli olarak egzersiz de yapmalısınız. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam için doğru beslenme ve düzenli bir egzersiz programı 40 yaş üzeri erkeklerde beslenme sürecini destekler.

[widget-98]

Yorum Yap