Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Covid-19 Beslenmesi ve Bağışıklık Sistemi

Hemen İlaç Desteği Almayın! Corona Virüsten Korunmak İçin Besinler de Yeterli!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemik hastalık olarak ilan edilen COVİD-19, yani korona virüs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Yaşanan vakalardaki ölüm ve iyileşme oranları ise immün sistem dediğimiz bağışıklık sistemini gündeme getirmiştir. Corona virüs için beslenme, önemli bir kriter haline gelince de sağlığını korumak için çabalayan herkes bağışıklığı güçlendiren yiyecekleri araştırmaya başlamıştır.

Elbette corona virüse bağışıklık konusunda sadece bağışıklığı güçlendiren yiyecekler önemli değil. Stres, yetersiz ve dengesiz beslenme, az ve kalitesiz uyku, mevsim değişiklikleri ve kullanılan bazı ilaçlar da bağışıklık sistemini zayıflatır. Vücudumuz virüs ve bakterilerle ve onların yarattığı enfeksiyonlarla mücadele ederken güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaç, aslında her gün sofralarımızda olan pek çok besinde mevcuttur.

 

Dengeli ve Düzenli Beslenme Koronavirüse Karşı En Güçlü Silah!

Covid 19 beslenmesinde önemli olan, yeterli ve dengeli beslenmektir. Corona virüs için beslenmede ihtiyacımız olan pek çok sebze ve meyveye sahip olduğumuz için şanlı olduğumuzu söyleyebiliriz çünkü Türk mutfağı oldukça geniş ve lezzetli bir sofraya sahip. Şimdi sizlere korona virüs bağışıklık kazanmada önem vermeniz gereken 4 ana grup besinden bahsedeceğiz:

  • Et ve et yerine geçenler
  • Süt ve süt yerine geçenler
  • Meyve ve sebzeler
  • Tahıllar

Corona virüse karşı bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında C vitamini, E vitamini, çinko, selenyum gibi vitamin ve mineraller kurduğumuz sofralarımızda doğal olarak yer alır. Örneğin, tarhananın probiyotik özelliği vardır. Aynı şekilde bağışıklık güçlendirici besinlerden bir diğeri olan sumak da antioksidan değeri en yüksek baharattır ve kullanımında hiçbir sakınca yoktur.

[widget-87]

Soğuk su balıklarından olan somon ve ton balığı da omega 3 açısından zengin ve bağışıklık güçlendirici besinlerdendir. Tazesi bulunmadığı zamanlarda konservesinden rahatlıkla yararlanabiliriz. Süt ve süt yerine geçen grubun en değerli elemanları, ev yapımı yoğurt ve kefirdir. Kefir en değerli probiyotiktir ve mutlaka tüketilmelidir.

Meyve ve sebze grubunda mevsiminde ve taze tüketim önemli olup, doğal kaynağından bolca C vitamini alıp, bağışıklığımızı güçlendirebilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzelerie, covid 19 beslenmesinde daha fazla yer verebilirsiniz. Salata yaparak çiğ tüketmek isterseniz hijyen kurallarına uymak için sirkeli suda bekletebilirsiniz. Günde 4-5 porsiyon tüketim, corona virüs için beslenmede yeterli olacaktır.

Tam tahıllı ekmek, bulgur gibi karbonhidrat kaynakları porsiyon kontrolü yapılarak mutlaka tüketilmelidir. Beyaz undan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tükettiğimiz bu gıdalara bir ekleme yapacak olursak antioksidan değeri çok yüksek bir arı ürünü olan propolis, bu günlerde destek alabileceğimiz kıymetli bir kaynaktır.

Doğru Beslenin Sağlığınızı Koruyun! - Covid 19 Beslenmesi

Covid 19 beslenmesinde önemli olan yalnızca bağışıklık güçlendirici besinler değil. Gelişigüzel beslenerek, diyetisyene danışmayarak sağlığınızı koruyabilmeniz pek de mümkün değil. Vücudunuzun neye ihtiyacının olduğunu bilmeniz çok önemli. Örnek verecek olursak; yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olup, etin yerine rahatlıkla geçmektedir. Et tüketemediğimiz durumlarda yumurta en ekonomik ve kolay ulaşılan protein kaynağımız olmalıdır.

Ayrıca bol bol egzersiz yapmak, motivasyonu güçlü tutmak, tembelliği yaşamdan çıkarmak ve enerji dolu olmak da bağışıklığınızı güçlendirecektir. Bunları da ihmal etmeyin!

[widget-100]

Yorum Yap