Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bağışıklık Güçlendirici Beslenme Neden Önemli?

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Ne Yapılır?

Bağışıklığı güçlendiren besinler, vücudun mikrobik hastalıklara karşı daha güvenli olmasını sağlar. Vücut, bakterilere karşı savunma mekanizmasını ne kadar çok geliştirirse bu, koronavirüse karşı o kadar çok korunduğunuz anlamına gelir. Şekerli besinler tüketerek, az su içerek ya da hareketsiz bir yaşam tarzı benimseyerek bağışıklığınızı güçlendiremezsiniz.

Mutlaka bağışıklık güçlendirici beslenme programı oluşturmanız ve dengeli beslenmeniz gerekir. Ayrıca öğün atlamak ya da az yemek de bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenmeli diyenler için doğru olmayan bir yöntem.

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Hangileri?

Kivi, yeşil biber, brokoli, çilek, Brüksel lahanası, kırmızı dolmalık biber, portakal gibi C vitamini içeren besinler; patates, muz, hindi eti, tavuk eti, nohut, ton balığı, bulgur ve kış kabağı B6 vitamini yönünden gıdalar; domates, ıspanak, mango, buğday tohumu ve yer fıstığı gibi E vitaminli yiyecekler; mercimek, yoğurt, süt, hindi eti, kabak çekirdeği ve kırmızı et gibi çinko zengini gıdalar; bezelye, yumurta, esmer pirinç, mercimek ve süzme peynir gibi selenyum kaynağı besinlerin her biri, bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerdendir.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Ne Yapılır?

Bağışıklık güçlendirici beslenme düzeninde; yukarıda sıraladığımız gıdalara ek olarak bol su tüketimi de yer alır. Susuz bir hayat, sizi her zaman hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Her gün 2-2.5 litre su içmeye gayret göstermeniz gerekir. Eğer su tüketimini unutuyorsanız yanınızda şişe gezdirebilir veya su içme hatırlatıcısı kurabilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenmeli sorusunun bir diğer yanıtı olarak da işlenmiş gıdalardan, paketli ürünlerden, fastfood ve abur cubur yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Hamburger, gofret, şeker, pizza ve kola gibi zararlı gıdalar, bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

[widget-87]

Bağışıklık Güçlendirici Beslenme Programını Kim Hazırlar?

Bağışıklık güçlendirici beslenme programı için mutlaka bir diyetisyenden destek almanız gerekir. Çünkü bağışıklığı güçlendiren besinler her ne kadar faydalı olursa olsun, vücudunuza ve metabolizmanıza uygun olmayabilir. Bir diyetisyene danışarak yaşınızı ve rahatsızlıklarınızı iletip daha doğru bir bağışıklık güçlendirme beslenme programı alabilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler tüketmeye özen gösterip egzersizi yaşamınız için önemli bir unsur haline getirirseniz korona virüsten korunabilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap