Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

İştahsız Çocuklara Beslenme Önerileri

Çocuğunuz Mu İştahsız? Yemek Mi Yemiyor? O Zaman Dikkat!

Her anne hayatında en az bir kez; “Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım?” endişesi taşımıştır.

Ailelerin sıkça karşılaştığı durumlardan biri olan iştahsızlık çocukların yemek seçme veya yemeği istememesinden kaynaklanır. İştahsızlık çocuğun yaşına ve kişilik özelliklerinden de kaynaklanabilir. Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişme sağlayabilmesi için dengeli ve yeterli beslenmesi gerekir.

İştahsız çocuklara beslenme önerileri nelerdir?  İştahsız çocuklar ne yemeli? Çocuğun iştahını ne açar? gibi soruları derleyerek çocuklarda iştahsızlık sorununu ve bu süreci neden geçirdiklerini anlamlandırmaya çalıştık. Gelin, birlikte inceleyelim.

Ebeveynlerin çocukların iştahları üzerindeki rolü!

Çocuğu yeme alışkanlığı ve annenin çocuğa yaklaşımı gibi faktörler çocuklarda iştahsızlık durumunda önem kazanmaktadır. İştahsız beslenen çocuklarda anne ve babanın beslenme konusunda yaptığı hatalar iştahsızlığı oldukça tetikleyebilmektedir. Baskı yapmak, zorla yemek yedirmek gibi yanlış yaklaşımların sonucunda oluşan iştahsızlık çocuğun beslenmeye karşı bakışını kötü anlamda etkilemektedir. Bu noktada çocuklara doğru yaklaşım ile iştahsızlık giderilebilir.

 

İştahsız Çocuklar ve Çocuk Beslenmesi

İştahsız çocuklara beslenme önerileri listemizi açıklamadan önce normal çocukların gelişim ve büyümesi için en önemli şeylerden biri olan beslenmenin önemine değinmek gerekir. Bu noktada doğumundan bu yana tükettiği her bir besin değeri çok önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin eşit şekilde ve yeterli miktarda alınması gerekir. Aksi halde çocukların gelişimi olumsuz etkileneceği gibi besinlere karşı tutumları da olumsuz olacaktır.

[widget-87]

İştahsız çocuklara beslenme önerileri

Çocuğum yemek yemiyor, yemek yemeyen çocuğa ne yapmalı diyorsanız size birkaç önerimiz olacak. Çocuk beslenmesinde meyve ve sebze kesinlikle eksik olmamalıdır. Çocukların gelecekteki yaşantısında sağlıklı bir şekilde beslenmesini, iştah problemleri ile karşılaşmamasını sağlamak istiyorsanız öncelikle ona besin değeri yüksek yiyecekler yedirmelisiniz. Bunun dışında çocuklarda iştahsızlık sorunuyla mücadele etmenizi sağlayacak, çocuğun iştahını ne açar sorunuza cevap olacak önerilerimiz:

 • Beslenmenin gerçekten önemli olduğuna inanmasını sağlayın.
 • Yediği yemeklere kendisinin karar vermesini sağlayın.
 • Diğer çocuklarla yarış yapmadan yemeğini yemesini sağlayın.
 • Yemeği istediği şekilde tüketmesine izin verin.
 • Yemekten önce içecek tüketmesini engelleyin.
 • Yediği yemeklerin karışık tatlarda olmasını sağlayın.
 • Yemek çeşidini fazla tutun.
 • Yemekler ilgi çekici olsun.
 • Yemeklere farklı isimler takın.

İştahsız çocuklara beslenme önerileri dikkate alınarak ilerlenmesinde fayda vardır. Böylelikle iştahsız çocuklara yemek yeme alışkanlığının kazandırılması sağlanır. İştahsız çocuklara beslenme önerileri tabi çeşitlendirilebilir. Fakat bunların uygulanması da yeterli olacaktır.

Yemek yemeyen çocuğa ne yapmalı? İşte püf noktalar…

 • Çocuklara küçük porsiyonlarda yemek verilmeli.
 • Çocuklar yemeği ebeveyni istediği zamana kadar değil kendini tok hissedene kadar yemeli.
 • Ödül ve ceza yöntemi uygulanarak yemek yedirilmemeli.
 • Çocuk istediğinde yemek verilmeli.
 • Başka çocukların yediği yemeklerle çocuğunuzun yediği yemeği kıyaslamayın.
 • Yemekleri birbirine karıştırmayın.
 • Hızlı yedirmeye çalışmayın.
 • Yemesi için ısrarcı olmayın.
 • Yemek işini inada bindirmeyin.

İştahsız çocuklara beslenme önerileri yalnızca çocukları değil ebeveynleri de ilgilendirmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğun beslenme sistemi üzerindeki herhangi bir olumlu etkisi çocuğu da etkileyecektir. Çocuk kadar anne babanın da iştahsız çocukların beslenme önerilerine dikkat etmesi gerekir.

Çocuklarda İştahsızlık Sorununa Elveda!

İştahsız çocuklara beslenme önerileri çocuk beslenmesine pek çok yarar sağlayacaktır. Tabi ki bu öneriler sistemli ve düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Aynı zamanda anne ve babanın da bu konuda hassas olması gerekmektedir. Çünkü çocuğun yeme alışkanlığını birinci dereceden gözlemleyen ve yöneten anne babadır.

Çocuğum yemek yemiyor diyenlerin ilk adresi diyetisyen!

İştahsız çocuklara beslenme önerileri oldukça etkili olacaktır. Tabi düzenli bir beslenme sistemi oluşturulduğu takdirde ve bu yararlar daha net gözlenecektir. Bu bağlamda diyetisyen desteği oldukça faydalı olacaktır. Sizler ne kadar etkili bir beslenme modeli geliştirseniz de diyetisyeninizle işbirliği içinde olmanız sağlıklı sonuçlar elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım diyorsanız, çocuğun iştahını ne açar merak ediyorsanız hemen diyetisyeninizin yolunu tutun…

[widget-94]

Yorum Yap