Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Olmazsa Olmaz Öğün Kahvaltı!

Kahvaltı yalnızca çocuklar için değil herkes için altın bir öğündür. Vücudumuz biz uyurken bile çalışmaya devam eder. Bu uyku süresince vücuttaki besin öğelerinin tümü kullanılır. Bu nedenle sabaha kadar tükenen besin kaynaklarımızı tekrar kazanabilmemiz için kahvaltı şarttır. Kahvaltı aynı zamanda güne enerjik bir şekilde başlamamızı sağlar. Kahvaltı yapmayan kişilerde genelde baş ağrısı ve halsizlik durumu söz konusu olabilir.

Kahvaltı sağlıklı yaşam için atlanmaması gereken bir öğündür. Özelikle çocuklarda kahvaltının önemi çok daha fazladır ve kahvaltı yapılmasının vücudumuza birçok yararı vardır. Kahvaltı uyandığımızda oluşan enerji kaybını tekrar sağlayarak kan şekeri düzeyimizi dengeler. Aynı zamanda metabolizma hızını düzenleyen kahvaltı es geçilmemelidir. Hepimizin bildiği üzere başarımızı arttırma konusunda kahvaltı çok özel bir öğündür. Peki çocuklar için kahvaltı tam olarak ne anlama geliyor? Çocuklara kahvaltıda ne hazırlanır? Gelin, yakından bakalım…

 

Kahvaltı Yapıyorum Güçleniyorum!

Kahvaltıda tüketilen sağlıklı besinler birer enerji kaynağı niteliğindedir.  Bu nedenle çocuklarda kahvaltının önemi anlaşılmalıdır. Kahvaltıda alınan enerji miktarı kan şekerini dengelemede ve yorgunluk, açlık gibi duyguların engellenmesini sağlamaktadır. Protein deposu olan yumurta da kahvaltıda tüketilmesi gereken çok önemli bir besindir. Çocukların kahvaltıda tükettiği meyve sebze de içerdiği besin değeri bakımından önemlidir. Ve olmazsa olmaz süttür. Çocukların gelişimi için süt kahvaltı sofrasından eksik edilmemelidir.

Çocuklara kahvaltıda ne hazırlanır diyorsanız; kaşarlı tost, peynirli tost, peynirli omlet, haşlanmış yumurta, zeytinli ve peynirli poğaça, taze sıkılmış meyve suyu, taze domates ve sebzelerle hazırlanmış sandviç, ılık süt, bal ve tereyağı gibi farklı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Çocuklarda kahvaltının önemi çok büyüktür. Yapılan kahvaltı hem gelişimleri ve büyümelerinde hem de zeka gelişimlerinde oldukça etkilidir. Kahvaltı çocukların okuldaki başarıları üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda sosyal ilişkilerinde ve davranışlarında oldukça olumlu izlenimler bırakmasını sağlamaktadır. Düzenli kahvaltı eden çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimleri, motivasyonunun artması gibi pek çok olumlu özelliğe sahip olduğu görülmektedir.

[widget-87]

Çocuk beslenmesinde sabah kahvaltısının önemi yadsınmamalıdır. Anne ve babalar çocuklara kahvaltıda ne hazırlanır diye düşünüyorlarsa çocuklarının yaş ve gelişim özelliklerine göre diyetisyenlerden yardım alabilirler.

Her Şeyin Başı Kahvaltı!

Öncelikle çocuklarda kahvaltının önemi net bir şekilde anlaşılmalı. Asıl önemli olan çocukların kahvaltı alışkanlığını kazanması ve bu alışkanlığın sürdürülmesi.  Altın öğün kahvaltı sağlıklı yaşamın en önemli sırrı. Çocukların kahvaltı yapmasının yaşamına pek çok katkısı vardır. Kahvaltı öğünü zihinsel ve bedensel olarak çocuklara büyük yarar sağlamaktadır. Çocuklar için kahvaltı olmazsa olmaz diyebiliriz.

Çocuklarda kahvaltının önemi kavranmalı demiştik. Fakat önce ebeveynlerin çocuklarda kahvaltının önemi konusunda bilinçlenmesi gerekir. Daha sonra çocuk ebeveynlerini dikkate alması sonucunda bu alışkanlığını kazanır. Öncelikle anne ve babanın çocuklarını düzenli ve dengeli beslenmeye teşvik etmesi gereklidir. Çocuğunu sağlığını ve gelişimini düşünen tüm anne babaların bu konuda hassas davranmalarında yarar vardır. Çocuk beslenmesinde sabah kahvaltısının önemi nedir, kahvaltıda ne hazırlanır, çocuklar için kahvaltı seçenekleri nelerdir, gibi soruları da diyetisyenlere sormak gerekir…

[widget-94]

Yorum Yap