Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

4 Yaşındaki Çocuğun Beslenme Programı

4 Yaş Çocuğunun Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak onların gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu konuda anne ve babaların üstüne düşen görev, çocukları sağlıklı beslenmeye özendirmektir. Ebeveynler 4 yaşındaki çocuğun beslenme programı hazırlanırken öğünlerinde her gruptan besine yer verilmelidir. Yemek düzenleri de çocukların günlük aktivitelerine göre şekillenmelidir.

4 yaş çocuğunun beslenme programı hazırlanırken bu dönemde çocukların çok aktif oldukları göz önünde bulundurulmalıdır. 4 yaşındaki çocuğun yemek listesi de çocukların sevdiği sağlıklı yiyeceklerden oluşmalıdır. Böylece çocuklar sevdikleri gıdaları tüketerek beslenme alışkanlığı kazanacaklardır. Ayrıca her öğünde mutlaka protein, yağ ve karbonhidrat tüketmek çocukların dengeli beslenmesini sağlayacaktır. Peki 4 yaş beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 4 yaşındaki çocuğun yemek listesi nasıl olmalıdır? Birlikte inceleyelim…

 

4 Yaşındaki Çocukların Beslenme Menüsünde Bulunması Gerekenler

4 yaş çocukları dışarıda gördükleri hazır gıdaları, şekerlemeleri, bisküvileri talep edeceklerdir. Bu hazır gıdalar çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği için tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çocukların şeker ihtiyacını karşılayan meyvelerden yapılacak olan kekler veya kurabiyeler, hazır gıdalar için iyi bir alternatif olacaktır. 4 yaşındaki çocuğun beslenme programı içinde bu sağlıklı kurabiyelere yer vermek onun zararlı şekerlemeler istemesinin önüne geçebilir.

4 yaşındaki çocuğun yemek listesi 3 ana ve 3 ara öğüne bölünerek hazırlanmalıdır. Ana öğünlerde çocuklar, yumurta, et, balık, tavuk, süt, yoğurt gibi protein açısından zengin besinler tüketmelilerdir. Bunun yanında patates, makarna, pilav gibi karbonhidrat bakımından zengin yemekler yemek de 4 yaş çocuk beslenmesi için dengeyi sağlayacaktır. Eğer 4 yaşındaki çocuğunuz yemek yeme sorunu yaşıyorsa ona alternatif yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Sebzelerden yapılmış lezzetli köfteler, patatesin eşlik ettiği kılçıksız balık dilimleri, domates sosuyla renklenmiş makarnalar 4 yaşındaki çocuğun beslenme menüsü içinde bulunması gereken yiyeceklerdir.

[widget-87]

Örnek 4 yaş çocuk beslenme menüsü

Kahvaltı (4 yaş çocuk beslenmesi)
Yarım bardak süt
Yarım bardak yulaf ezmesi(sütle karıştırın)
1 bardak narenciye suyu veya domates suyu
Kavun veya çilek

Ara Öğün (4 yaş çocuk beslenmesi)
Yarım bardak süt
Yarım muz
1 dilim kepekli ekmek
1 tatlı kaşığı tereyağ

Öğle Yemeği (4 yaş çocuk beslenmesi)
Yarım bardak süt
2 dilim kepek ekmek 1 tatlı kaşığı tereyağ
30 gram et veya peynir
1 bardağın dörtte biri ölçüde sebze (60 gram)

Ara (4 yaş çocuk beslenmesi)
Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi veya 1 dilim az yağlı peynir
1 dilim kepekli ekmek veya 5 kraker

Akşam Yemeği (4 yaş çocuk beslenmesi)
Yarım bardak süt
60 gram et, balık veya tavuk
Yarım bardak makarna, pirinç ya da patates
Yarım bardak sebze
1 tatlı kaşığı tereyağ

Beslenme Programını Diyetisyen Desteği İle Hazırlayın

4 yaşındaki çocuğun beslenme programı, her besin grubunun tam olarak tüketilmesini sağlayacak şekilde hazırlanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmeyen çocukların büyümeleri ve zihinsel gelişmeleri olumsuz etkilenebilir.

Siz de alanında uzman bir diyetisyen ile çalışarak 4 yaşındaki çocuğun beslenme menüsü içeriğini en sağlıklı gıdalarla hazırlayabilirsiniz. 4 yaş çocuğunun beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve 4 yaş beslenmesi için diyetisyen desteğinden yararlanmak istiyorsanız size en yakın diyetisyenden randevu almayı unutmayınız.

[widget-94]

Yorum Yap