Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Çocuklarda Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Çocuklarda Sağlıklı Beslenmenin Önemi – Sağlıksız Gıdalar Gelişim Bozukluğuna Neden Oluyor!

Sağlıklı beslenmek her yaşta önemlidir. Doğru ve dengeli beslenmediğimizde hastalıklar ve psikolojik sorunlar kapımızı çalacaktır. Bu nedenle çocuk ya da yetişkin demeden herkesin sağlıklı beslenmesi gerekir.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararlarına geçmeden önce çocuklarda sağlıklı beslenmenin önemi konusuna değinmek gerekir. Çocukların gelişiminde beslenme alışkanlıklarının önemi çok büyüktür. Zihinsel ve fiziksel gelişimi etkileyen beslenme, dikkat edilmesi gereken konulardandır. Özellikle gelişim çağında olduklarından beslenme konusunda düzenli ve özenli davranmak gerekmektedir.

Çünkü sağlıklı bir çocukluk dönemi için besin değeri yüksek, faydalı besinler tüketilmelidir. Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları gerek duydukları vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanması ile kendini gösterecektir.  Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında ya da sağlıksız gıdalar tüketildiğinde gelişim bozuklukları görülebilir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel fonksiyonları da bu durumdan etkilenir. Peki çocuklarda sağlıklı beslenme neden önemli? Sağlıklı beslenmenin yararları neler? Yakından bakalım…

 

Çocuklarımız Nasıl Beslenmeli?

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları açısından bir değişim görebilmek adına öncelikle çocukların nasıl beslenmeleri gerektiğini öğrenmeliyiz. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı düzenli besinlerdir. Sabah kahvaltısının önemi algılanmalı ve ihmal edilmemelidir. Bunun yanında besinlerin çeşitliliği de önem taşımaktadır. Bir diğer nokta ise ara öğün alışkanlığı kazanmaktır. Ara öğünde tüketilecek kuru meyve veya sebze hem sağlıklı bir besin kaynağı olmuş olur hem de tokluk hissi yaratır.

[widget-87]

Beslenme esnasında ise yemek dışında bir şey ile ilgilenilmemesi gerekir. Tablet, televizyon veya telefonla uğraşmak doğru bir davranış olmaz. Belirli yemek saatleri de çocukların düzenli beslenmelerinde etkilidir.

Aynı zamanda çocuk beslenme süreçlerinin tamamı uzman diyetisyenler tarafından yönlendirilmelidir. Çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve gelişim özelliklerine göre beslenmesi doğru olacaktır.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları tabi ki say say bitmez. Onlar gelişme ve büyüme aşamalarında olduklarından dolayı sağlıklı gıdalar tükettiklerinde ilerleyen yaşlarını daha rahat geçireceklerdir.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları, zihinsel ve bedensel gelişime katkı sağlaması açısından önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, karbonhidrat ve proteinleri düzenli bir şekilde alınması çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları notasında önemli bir yere sahiptir.

Çocuk beslenme sürecinde sağlıklı beslenmenin yararları boy ve kemik gelişimine de etki eder. Çocuklar yaşlarına göre olması gereken boy ve kiloda olurlar. Ayrıca organları sorunsuz çalışır, obezite ve diyabet gibi sorunlarla karşılaşmazlar. Okul başarıları artar, daha sosyal ve mutlu bireyler haline gelirler. Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları şimdilik bunlar!

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat!

Çocuklarda sağlıklı beslenme sadece çocukluk yaşlarını kapsamaz. Sağlıklı beslenme devamlılığı getirilmesi gereken bir süreçtir. Özen ve düzen gerektirir. Ebeveynlere bu noktada büyük bir rol düşer. Çünkü anne ve baba çocuğun rol model aldığı kişilerdir. Sağlıklı beslenenin önemi ve sağlık beslenmeni yararları oldukça fazladır. Dikkat edilmesi önem taşır.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin yararları olduğu gibi beslenmeme sonucunda da tehlikeli durumlar söz konusu olabilir. Sağlıksız beslenme aşırı kilo problemi ya da aşırı zayıflamaya neden olabilir. Bu noktada diyetisyen desteği büyük fayda sağlayacaktır. Çocuklarda sağlıklı beslenme konusunda diyetisyenle işbirliği içinde olmanızı tavsiye ederiz.

[widget-94]

Yorum Yap