Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Çocuklar İçin Tehlikeli Besinler

Çocuklarınızı Bu Yiyeceklerden Uzak Tutun!

Çocukların tüm besin gruplarından yararlanarak yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Almaları gereken besin kaynakları zengin içerikli protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral deposu olan yiyecekler olmalıdır. Çocuklar özellikle evin dışındayken tükettikleri besinlere de dikkat etmeliler. Çocukların tüketmeleri gereken yararlı besinleri çoğumuz biliyoruz peki ya çocuklar için tehlikeli besinler neler? Çocuklarınızı hangi gıdalardan uzak tutmalısınız? Gelin, birlikte bakalım…

Çocuklar için tehlikeli besinler;

1. Kızartmalar

Kızartma tehlike saçan bir besindir. Kilo almayı kolaylaştıran kızartmalar kalp-damar sağlığını da tehdit etmektedir.

Çocuklar için tehlikeli besinler arasında olan kızartmalar çocukların en sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor maalesef. Çok yağlı kızartma tüketimi kansere kadar yol alabiliyor. Bu nedenle zararlı yiyecekler arasında mutlaka uzak durulması gereken besin kızartmalardır.

2. Fastfood

Çocuklar için tehlikeli besinler arasında belirgin bir şekilde fastfoodu görebiliriz. İçerisindeki trans yağlar çocukların sağlığı açısından çok zararlıdır.

Bu trans yağlar kalp hastalıklarına neden oluyor. Çocuklar için tehlikeli besinler çocuklar tarafından oldukça sevilmekte ve tüketilmektedir. Ancak bu zararlı yiyecekler ileride obeziteye neden olabilir.

[widget-87]

3. Asitli içecekler

Çocuk beslenmesinde tehlikeli olmanın yanı sıra gereksiz bir kalori yükü olan asitli içecekler hiçbir vitamin ve mineral desteği sağlamayan içeceklerdir.

Çocuklar için zararlı besinler listesinde yer alan asitli içecekler obeziteye de sebebiyet vermektedir. Zararlı yiyecekler ve içecekler şeker hastalığını da tetiklemektedir.

4. Şeker ve şekerlemeler

Bir başka gereksiz kalori deposu olan şekerlemeler çocuklar için tehlikeli yiyeceklerdendir. Kan şekeri dengesini bozan şekerlemeler kaloriden başka hiçbir işe yaramamaktadır.

Çocuklara şekerleme yerine kuru meyveler verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Çocuklar için zararlı yiyecekler her ne kadar ilgi çekici olsa da sağlıklarını tehdit etmektedir.

5. Kahve

Kahve bilindiği üzere çocuklar için tehlikeli besinler denince akla ilk gelen içeceklerdendir.

Uyuma zorluğuna, kalp krizi rahatsızlığına ve dişlerde sararmaya yol açan kahve çocuklar için oldukça tehlikelidir ve tüketilmesi oldukça zararlıdır. Bir kereden bir şey olmaz demeyin ve çocuklarınıza kesinlikle kahve içirmeyin.

Çocuklar için tehlikeli besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Bu besinlerden kaçınılması tabi ki öncelikle aileler tarafından sağlanmalıdır. Ve aileler bu noktada çocuklara rol model olmalılardır. Çünkü çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini yaparlar. Bu noktada ihtiyaç duyulursa diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

[widget-94]

Yorum Yap