Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yeşil Çay Uykusuzluğa ve Baş Ağrısına Neden Olabilir!

Hamileler Yeşil Çay Tüketimine Dikkat Etmeli!

Son yıllarda tartışmasız en fazla tüketilen ve faydaları ile özellikle diyetisyenlerin önerdiği yeşil çay, şaşırtıcı olsa da bazı zararları olan bir bitki. Hastalıkları önlemesi, zayıflamaya yardımcı olması, stresi azaltması, vücutta biriken toksinlerden arınmayı sağlamasının yanında bilinçsiz kullanımı nedeniyle istenmeyen sorunlara da neden olabilmektedir.

Pek çok kişinin severek tükettiği yeşil çay, zararları bilindiğinde daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Günde 2 fincandan fazla içilen yeşil çay; tansiyondan böbreklere, uyku düzeninden dolaşım problemlerine kadar farklı sorunlar yaratabilir. Bu nedenle sizlere yeşil çayın zararları ve kullanımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Sağlıklı yaşamak isterken sağlığınızdan olmayın!

1.Kalp Atışında Düzensizliğe Neden Olabilir!

Yeşil çay genellikle tansiyonu ve kan dolaşımını hızlandıran bir çay olarak bilinmektedir. Bu sebeple de yeşil çayın zararları faydalarından daha çoktur diyebiliriz. Özellikle yeşil çayın yan etkileri olarak, taşikardi gibi birçok sağlık sorununa sebep olduğunu da görmekteyiz. Ayrıca hamilelerde tansiyon yükselmesine neden olduğu için anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Yemeklerden 2 – 3 saat sonra yeşil çayın içilmesi tansiyonun yükselmesini engeller ve kalp atışında düzensizliğe neden olmaz.

2.Uyku Düzenini Bozabilir!

Yeşil çayın zararları arasında kafein içermesi nedeniyle uyku düzenini bozmasını da gösterebiliriz. Ölçülü tüketildiğinde uykuyu düzenleyen yeşil çayı gün içinde fazla tükettiyseniz uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Gece kesinlikle içilmemesi gereken yeşil çay, sağlıklı bir uyku düzeninin dengesini altüst edebilir.

[widget-87]

3.İlaçların Etkisini Azaltır!

Yeşil çay zararları arasında kullanılan ilaçların etkisini azaltması da yer alıyor. Özellikle tansiyon ilacı kullananların yeşil çayı tüketmemeleri gerekiyor. İlaçların emilimini zorlaştıran yeşil çay, kullanılan ilacın kısa sürede vücuttan atılmasına ve etkisini gösterememesine neden oluyor.

4.Böbrekleri Yorar!

Antioksidan özelliğiyle bilinen yeşil çay, vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Ancak yeşil çay içerken su içmeyi ihmal ettiğinizde böbrekleriniz aşırı sıvı kaybından yorulabilir. Bu şekilde devam ettiğinizde ise böbrek hastalıkları ile karşılaşabilirsiniz. Yeşil çay tüketirken bol su içmeyi ihmal etmeyin.

5.Demir Eksikliğine Neden Olur!

Yeşil çay en önemli zararı, vücuttaki minerallere ve vitaminlere vermektedir. Özellikle yeşil çayın zararları arasında vücutta demir eksikliği yani kansızlığa sebep olması yer alır. Kafein oranı yüksek olan yeşil çayın sık tüketilmesi nedeniyle demir eksikliği meydana gelebilir. Ayrıca kansızlık sorunu yaşayan kişiler, yeşil çay tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır.

Gebelikte Düşük Riskine Dikkat!

Yeşil çayın sinirleri gevşetme özelliği bulunduğu için kasları rahatlatması söz konusudur. Bu durum aslında iyi bir özellik olsa da hamileler için geçerli değildir. Rahim kasılmalarını arttıran yeşil çay, gebelikte anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu nedenle hamilelerin yeşil çay tüketmemesi önemlidir.

Yeşil çay tüketiyorsanız ve sağlık sorunlarınız varsa mutlaka diyetisyen kontrolünde olmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yeşil çayı bilinçsiz bir şekilde tüketmemeli, bol su içmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Her yararlı bitkinin bir zararı vardır, unutmayın!

[widget-125]

Yorum Yap