Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Pelin Otu Faydaları

Mucizelerle Dolu Pelin Otu

Pelin otu nedir? Pelin otu ne işe yarar? Pelin otu faydaları nelerdir? Pelin otu; acı pelin, ak pelin ve acı yavşan olarak da bilinmektedir. 3-10 yılları arası yaşayan çok çatallaşan ve gri renginde bir bitkidir. Kokulu yapraklara ve çok acı bir tada sahip olan pelin otu silindirik bir yapıya sahiptir. Pelin otu, Türkiye de Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde kendiliğinden yetişir. Hemen hemen her bölge de yetişebilen pelin otu faydaları ile de oldukça ünlüdür.

Pelin otu toplanma ve saklanma şekli olarak da yaprakları ve çiçekleri toplanır, kurutulur ve özel olarak muhafaza edilir. Pelin otu faydaları için kullanım şekli de önemlidir. Kaynamış olan suya yarım çay kaşığı kurutulmuş pelin otu ilave edilir. 10 dakika demlemeye bırakılır. Daha sonra süzülerek tüketilir. Peki, pelin otu faydaları nelerdir? Öğrenelim…

 

Pelin Otu Faydaları İle Sağlığa Doğru İlerle

Pelin otu faydaları oldukça faydalıdır. Sağlığına dikkat edenler için tüketimi de oldukça önemlidir. Pelin otu faydaları arasında iştahsızlığı önleme, hazımsızlığı engelleme ve safra yollarındaki rahatsızlıkları giderme yer almaktadır. Bunun dışında idrar söktürücüdür, bedeni güçlendirici etkisi vardır, yüksek ateş ve enfeksiyona oldukça iyi gelmektedir.

[widget-87]

Pelin otu faydaları arasında yer alan diğer yararlar ise; vücudun kan dolaşımını düzenlemesi, romatizmaya, metabolizma bozukluğuna, şeker hastalığına, yağlanmaya, ödeme ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Kan dolaşımını düzenleme, cilt yaralarını iyileştirme, cinsel isteği arttırma, sakinleşmeyi sağlama, uykusuzluğu giderme ve mide ağrılarını engelleme de pelin otu faydaları arasındadır.

Pelin otunun yararlarını özetlersek:

 • İştah açıcı etkisi vardır.
 • Kas spazmlarını önler.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Safra kesesi iyi gelir.
 • İltihap önleyicidir.
 • Bağırsak parazitlerini temizler.
 • Şişkinliğe iyi gelir.
 • Terletici etkisi vardır.
 • Karaciğeri korur.
 • Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında güçlü bir iyileştiricidir.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, yağlanma (şişmanlık), ödem ve enfeksiyona karşı direnç oluşturmayı sağlar.

Pelin Otu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pelin otu nedir? Pelin otu ne işe yarar? Pelin otu faydaları nelerdir? Sorularını cevapladık. Peki, pelin otu zararları nelerdir? Pelin otu 3 haftadan fazla kullanılmamalıdır.  Fazla miktarda ve uzun süreli kullanımı sonucunda ishal, baş dönmesi, baş ağrısı veya bağımlılık yapabilir. Aşırı kullanımı sonucu böbrek ve beyinde oluşturacağı rahatsızlıklarda pelin otu zararları arasında yer almaktadır.

Pelin otu çeşitli şekiller de de kullanılabilmektedir. Kozmetik alanında parfüm ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Hatta ilaç olarak tüketildiği durumlar da mevcuttur. Bu nedenler pelin otu tüketiminde dikkatli olunmalı, aşırı tüketimden kaçınılmalı ve doğru şekilde tüketilmelidir. Tabi diyetisyen onayı ihmal edilmemelidir.

[widget-125]

Yorum Yap