Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Papatya Çayının Faydaları – Depresyona İyi gelir ve Ağrıları Azaltır!

Papatya İle Daha Sağlıklı Bir Cilt!

Papatya bitkisinin aslında gayet faydalı ve rahatlatan bir kimyasal bileşime sahip olduğu, birçok doktor ve alternatif tıp uzmanı tarafından kanıtlanmıştır. Papatyanın faydaları konusu yıllarca bilim adamlarının en önemli araştırma konularından birisi haline gelmiştir. En başta stres ve gerginliği alan, aynı zamanda mutluluk hormonu denilen serotonini salgılatan bir bitki olan papatyanın faydaları saymakla bitmez.

Çay olarak tüketilen papatya, 10-50 cm boylarında, ortaları sarı, kenarlarında beyaz taç yaprakları bulunan güzel kokulu, şifalı bir bitkidir. Yüzlerce yıldır sağlık sorunları için doğal bir ilaç olarak kullanılan papatya, antioksidanlarla doludur. Papatya çayı, papatyanın kurutulmasıyla elde edilir ve en önemli yararları arasında uykuyu düzenlemesi, cildi koruması, ağrılara iyi gelmesi ve stresi azaltması gelir. Papatya çayının faydaları ve kullanımı ile ilgili detaylar sayfamızda, okumaya devam edin…

1.Papatya antioksidan kaynağıdır.

Papatyanın faydaları aslında saymakla bitmez. Çünkü papatya çayı genel olarak Flavon ve Apigenin içeren çok güçlü bir antioksidan olmayı yıllarca başarmıştır. Papatya çayının yararları arasında vücudu temizleyen en önemli kimyasallara sahip olması yer almaktadır. Dolayısıyla antioksidan etki yaparak vücudu kötü bileşenlerden ve toksinlerden arındırır.

2.Uykuyu düzenler.

Papatya çayı neye iyi gelir diyorsanız uyku sorunlarınıza karşı mutlaka kullanmanızı öneririz. Uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku bozuklukları sorunları olanlar ve uykuya dalmakta zorlananlar için papatya çayı bire birdir. Rahat ve deliksiz bir uyku için uyumadan 1 saat önce papatya çayı tüketebilirsiniz.

[widget-87]

3.Ağrıları azaltır.

Papatya çayının faydaları arasında en önemlilerden biri adet sancılarına iyi gelmesidir. Adet krampları ve kasılmalarını önlemek için papatya çayı içebilirsiniz. Aynı zamanda baş ağrısı ve migren için papatya çayının rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

4.Kanseri önler.

Papatya çayı faydaları listemizde dikkat çeken bir maddemiz var. Yapılan araştırmalara göre papatyada bulunan antioksidan apigenin sindirim sistemi, cilt, meme, prostat ve uterus kanser hücreleriyle savaştığı belirlenmiştir. Aynı zamanda tiroid kanserini önlemeye yardımcı olduğu da bulunmuştur.

5.Stres ve kaygıyı azaltır.

Papatya çayı son yıllarda stresi azaltmada popüler oldu. Papatya çayının rahatlatıcı etkisi, vücuttaki serotonin ve melatonin seviyesini yükselterek stres seviyesinin ve kaygının azalmasını sağlıyor. Özellikle stresli bir işte çalışan kişilerin günde 1 – 2 bardak papatya çayı içmesi öneriliyor. Yorgunluğa da iyi gelen papatya çayı uzun bir günün ardından sizi rahatlatacak!

6.İltihabı azaltır.

Papatyanın içeriğinde bulunan antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikler, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli tüketildiği taktirde irritabl barsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sağlık sorunlarının azalmasında ve tedaviden daha hızlı sonuç alınmasında etkili olur.

7.Cilde iyi gelir.

Papatya çayının faydaları arasında cilt sorunlarını ortadan kaldırması da yer alıyor. Kaşıntı ve döküntü şikayeti olanların papatya çayını ciltlerine uygulaması iyileştirici etkisini ortaya çıkarıyor. Papatya çayı, egzama ve rosacea gibi cilt sorunları için de kullanılabilir. Kırışıklıklara ve cilt lekelerine de papatya suyu ile masaj yapabilirsiniz, iyi geldiğini göreceksiniz…

Papatya çayı aynı zamanda vücudun bağışıklığını arttırır, saçları güçlendirir ve yumuşatır, kepeği giderir, ağızdaki enfeksiyonlara ve yaralara iyi gelir. Kemik erimesini dahi yavaşlatan papatya kısacası her derde devadır! Kullanmadan önce herhangi bir hastalığınızın ve alerjinizin olmamasına dikkat edin.

[widget-125]

Yorum Yap