Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Moringa Çayının Faydaları

Her Derde Deva Moringa Çayı

Moringa çayı nedir? Moringa çayı faydaları nelerdir?  Moringa çayı “moringa oleifera” bitkisinin yapraklarından elde edilmektir. Son dönemlerde popülerleşen bu bitki saymakla bitmeyen faydalar sağlamaktadır. Şifalı bitki moringanın anavatanı Hindistan’dır. Moringa bitkisinin kök kısımları turp gibi tüketilmektedir. Moringa bitkisinin yaprakları ise toz haline getirilmektedir. Daha sonrasında çeşitli yiyecekler ile birlikte ve çay olarak tüketilmektedir.

Sağlık dolu moringa bitkisi ile doğallık iç içe

Moringa bitkisinin yaprağı taze olduğundan dolayı haşlanabiliyor, yemeği yapılıyor, salataların içerisinde yer alıyor. Moringa yaprağının tozu aynı zamanda cilt güzelliği için çeşitli maskelerde de kullanılmaktadır. Sağlık dolu moringa bitkisinin tohumlarını suda bekletip daha sonra o suyu tüketmekte oldukça yararlıdır. Peki, mucize bitki moringa çayının faydaları nelerdir? Moringa çayı ne işe yarar? Öğrenelim…

Moringa Çayı İle Mucize Bir Tat Dene

Mroinga çayının faydaları oldukça fazladır. Birçok sağlıklı besinin birleşimi sonucu sağlanan yararı moringa tek başına karşılayabilmektedir. Bu nedenle besin değeri bu kadar yüksek olan bir besinin tüketimi de oldukça büyük bir önem kazanmaktadır. Birçok farklı alanda yarar sağlayan moringa özellikle zayıflama konusunda çok önemli bir besindir.

 

Moringa çayının faydaları ile iyi hisset

Moringa çayı faydaları arasında en önemlilerinden biri potasyum oranı muzun 3 katı,  C vitamini oranı ise portakalın 4 katı olmasıdır. Bu rakamlar ne kadar faydalı olduğunu anlamak için oldukça önemli. Moringa çayı faydaları;

 • Lifli yapısından dolayı sindirim sistemine yardımcı olur.
 • İçerisindeki antioksidan ile cilt kırışıklıklarını önler.
 • Tokluk hissi yaratarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • A vitamini bulundurması sonucunda göz sağlığını korur.
 • Kabızlık problemine iyi gelir.
 • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğindeki antioksidanlar hücre hasarı ve iltihabı ile savaşır.
 • Vitamin ve mineral deposudur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Karaciğeri korur.
 • Enerji depolar.
 • Saç sağlığının korunmasında yardımcıdır.
 • Anne sütünü arttırmaya yardımcıdır.
 • Moringa çayının faydaları arasında beyin fonksiyonlarını koruyarak beyin hastalıklarından korur.
 • Metabolizmayı hızlandırır böylece yağ depolamasını engeller.

[widget-87]

Moringa çayının faydaları arasında yer alan önemli noktalar bu şekilde sıralanmaktadır. Moringa çayı faydaları oldukça önemli bir konumdadır. Çünkü moringa çayı içerisinde vücudumuz için pek çok yarar mevcuttur. Kan şekeri ve göz sağlığı gibi çeşitli faydaları vardır. Fakat en önemlisi metabolizmayı hızlandırması ve tokluk hissi yaratmasıyla zayıflama konusundaki müthiş etkisidir. Moringa çayı faydaları ile sağlıklı bir yaşam sizinle.

Moringa Çayı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Moringa bitkisi nedir? Moringa çayının faydaları nelerdir? Sorularımızı yanıtladık. Şimdi sıra moringa çayının nasıl kullanıldığını öğrenmede. Moringa çayı poşet çay şeklinde satışa sunulmaktadır. Bu nedenle tüketimi ve hazırlanması son derece pratik ve kolaydır. Hazırladığınız poşet çaya kaynar su döküp 4 dakika beklerseniz çayınız hazır olacaktır. Moringa çayının faydaları ile sağlıklı bir yaşam için düzenli tüketimi de oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

Bilinçsiz tüketilen moringa çayı sonucu yan etkileri

Moringa çayının faydaları elbette oldukça çoktur. Fakat dikkat etmemiz gereken birkaç nokta da mevcuttur. Genellikle bu yan etkiler oldukça nadir olarak görülse de bilinmesinde yarar vardır. Bu yan etkiler; mide de şişme, ishal, mide bulantısı ve rahimde kasılmadır. Böyle rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmamak için bilinçli davranmalısınız. Tükettikten sonraki dönemde oluşan rahatsızlıklar sizin için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle moringa çayının faydaları için de olsa tüketmeden önce diyetisyeninize danışın.

[widget-125]

Yorum Yap