Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Mangonun Faydaları – Kalbi Korur ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur!

Cildiniz ve Cinsel Sağlığınız İçin Mango Tüketin!

“Meyvelerin kralı” olarak tanımlanan ve tropik meyveler arasında en lezzetlilerden biri olan mangonun sağlığa da pek çok yararı bulunur. Eti bol bir meyve olan mango sıvı oranı yüksektir. Birden fazla çeşidi olduğundan tadı da farklılık gösterir. Peki doğada bulunan en güçlü lif kaynağı olan mango nasıl tüketilir? Mango meyvesi, kimi ülkelerde yemek kimi ülkelerde tatlı olarak tüketilir.

Mango meyvesinin antioksidan özelliğe sahip olması nedeniyle birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Son yıllarda diyetisyenler kilo vermek için kendilerine başvuran danışanlarına hem sağlık hem de kilo verme açısından olumlu etkileri bulunan mangoyu tavsiye ediyorlar. Tropikal bir meyve olan ancak ülkemizde kolaylıkla bulabileceğiniz mangonun faydaları neler? Mango neye iyi gelir? Mango nasıl tüketilir? Mangonun hamilelere faydaları nelerdir? Sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Keyifli okumalar…

1.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Her diyet listesinde kendine yer bulan mangoyla ilgili olarak en çok merak edilen durumlardan biri de mango zayıflatır mı sorusu. Mangonun faydaları arasında ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer alıyor. A, C, E vitaminine, 25 farklı karotenoide sahip olan mango, bağışıklık sisteminin direncini arttırarak erken yaşlanmadan kalp hastalıklarına, kanserden kolesterol yüksekliğine kadar farklı sorunlarda vücudun güçlenmesini sağlayarak hem hastalıkları önler hem de iyileşmeyi hızlandırır. Vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olarak sistemin düzenli çalışmasını sağlar.

2.Kanseri önler.

Mangonun yararları açısından baktığımızda en önemli etkilerinden birinin kanser üzerinde olduğunu görebiliriz. Araştırmalara göre mangoda bulunan antioksidan bileşenler kolon, meme, lösemi ve prostat kanserine karşı koruma sağlıyor. Bu nedenle hem kanserden korunmak için hem de tedavi sırasında mango tüketebilirsiniz. Mangonun faydaları sağlığınızı bir bütün olarak korumaktadır.

3.Tansiyonu ve nabzı düzenler.

Mango neye iyi gelir diyorsanız tansiyon ve yüksek nabız problemleriniz için mango tüketmenizi önerebiliriz. Yoğun potasyum ve magnezyum minerallerine sahip olan mangoyu düzenli tükettiğinizde kalp atışı hızınızın ve kan basıncınızın normale inmesini sağlayabilirsiniz. Mangoda bulunan B2, B6, A, C, K vitaminleri ve folik asit kalp ritmini dengelediği için kan akışınız normal düzeylerde olur ve vücudunuzun her noktasına oksijen kolayca ulaşır. Mangonun faydaları ile kendinizi daha sakin hissedersiniz.

4.Kolesterolü düşürür.

Mangonun faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de yer alır. İçeriğinde yer alan C vitamini, pektin ve lif sayesinde kolesterolü yüksek oranda dengeler. Yüksek potasyum kaynağı olması da kan basıncını ve kalp ritmini kontrol altında tutarak kolesterolün kötü etkilerini azaltır. Özellikle düşük yoğunluklu lipoprotein serum kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

[widget-87]

5.Göz sağlığını korur.

Mangonun yararları listemizde ilginizi çekecek bir madde de var. Yüksek miktarda A vitamini içeriğine sahip olan mango, günde 1 dilim tüketildiğinde A vitamini açısından günlük değerin %25’ini sağlar. Bu da göz kurumasını önler, daha iyi görmeyi sağlar. Ayrıca mango, gece körlüğü ve göz kuruluğu gibi göz hastalıklarının tedavisinde avantaj sağlamaktadır. Mangonun içeriğindeki zeaksantin adı verilen bir antioksidan da güneş ışınlarının göze vermiş olduğu göz hasarını iyileştirir.

6.Cildi temizler.

Tıkanmış gözenekleri temizleyen ve sivilceleri ortadan kaldıran mangonun cilde faydaları sayesinde pürüzsüz bir bedene sahip olabilirsiniz. Mangoyu hem yiyerek hem de cildinize maske şeklinde uygulayarak kullanabilirsiniz. Mangonun cilde faydaları arasında cildinize yoğun oranda tazelik vermesi de yer alır. Mangoyu cildinize uygulamak için ince bir şekilde dilimleyip, yaklaşık olarak 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletebilirsiniz. Ardından bol su ile yıkayarak aradaki farkı görebilirsiniz.

7.Sindirimi hızlandırır.

Mangonun faydaları arasında sindirimi hızlandırması da var. Lif deposu olması ve içeriğinde yer alan sindirim enzimleri sayesinde yediklerinizin emilimini kolaylaştırır ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda mangonun içerisinde proteinleri parçalama işlevine sahip olan bazı enzimler bulunur. Hazımsızlık, sindirim sorunu ya da mide yanması gibi sorunlarınız varsa mango tüketebilirsiniz.

8.Vücuda güç kazandırır.

Mango neye iyi gelir, mnago nasıl tüketilir diyorsanız beta keratini içeren mangonun bu özelliğiyle vücuda güç kazandırdığını bilmelisiniz. Bağışıklık sistemi için de önemli olan beta keratin, vücudun karşılaştığı bakteri ve toksinlere karşı güçlü bir koruma sağlayarak hastalıklara yakalanma durumunuzu minimuma indirir. Serbest radikallere karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur, daha dirençli hissedersiniz. Mangonun faydaları her yaşta rahatça görülebilir.

9.Cinsel hayatı canlandırır.

Mangonun faydaları saymakla bitmiyor. Her gün 1 dilim mango tüketmek erkeklerde iktidarsızlığı önler ve cinsel hayatı hareketlendirir. Seks hormonlarını da düzenleyen mango, içeriğindeki E vitamini sayesinde erkeklerin sperm sayısının artmasını sağlar. Hamile kalmak isteyen kadınlar için de cinsel aktivite ve verimi arttırarak sonuca daha hızlı ulaşma imkanı sunar.

Hamileler Mangoyu Mutfağınızdan Eksik Etmeyin! - Mangonun Hamilelere Faydaları

Mangonun hamilelere faydaları da elbette olmazsa olmaz. Mango, hamilelik sırasında gerekli demir ihtiyacını karşılayarak hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmesini sağlar. Aynı zamanda annenin değişen sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur.

Eğer kansızlığınız varsa her gün düzenli mango yiyerek kırmızı kan hücrelerinizin sayısını arttırabilirsiniz. Yaşlanma karşıtı olan mangoyla kollajen üretimini arttırarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Her derde deva mango mutfağınızda hep olmalı! Mangonun faydaları ve nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirisiniz. Bilinçsiz tüketimlerden kaçının!

[widget-91]

Yorum Yap