Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kuş Üzümü Faydaları

Küçük Taneler İle Büyük Faydalar! Kuş Üzümünün Yararları Neler?

Kuş üzümü, oldukça yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahip koyu renkte ve çekirdeksiz bir üzüm türüdür. Koyu mor bir renge sahip ve oldukça küçük olan kuş üzümü küçük olmasına rağmen besin değeri ve yararı oldukça büyüktür. Kuş üzümü faydalarından en önemlilerinden biri de portakaldan 2 kat daha fazla C vitamini içermesidir.

Kuş üzümü A, B1 ve B2 vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Kuş üzümü, taze kuş üzümü kurutulup üretilmesiyle meydana gelir. Kuş üzümünün kurutulduğu esnada içerisindeki su buharlaşır ve öz kısmı kalır. Ve asıl kuş üzümü faydası bu öz kısmında yer alır. Bu öz kısım ile kuş üzümünün besin değerinde artış gözlemlenmektedir. Peki, kuş üzümü faydaları nelerdir? Kuş üzümü neye iyi gelir? Kuş üzümü nasıl kullanılır? Kuş üzümünün faydaları herkes için aynı mı? Bakalım...

 

Kendisi Küçük Değeri Büyük Kuş Üzümünün Faydaları

Gelelim kuş üzümü faydaları hakkında konuşmaya. Kuş üzümü faydaları arasında; kabızlık ve şişkinliğe iyi gelerek sindirim sistemini en doğru şekilde çalıştırmak, damar tıkanmalarını engellemek, cilt sağlığını korumak ve cilde parlaklık kazandırmak, tansiyon ve kolesterolü dengede tutmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek yer alır.

[widget-87]

Kuş üzümü faydaları arasında yer alan diğer özellikler ise kaynatılarak tüketilmesi sonucunda balgam söktürmesi, solunum problemlerine yardımcı olması, kanserli hücrelere karşı savaşması, kansızlık problemi yaşayan kişilerin kan seviyelerini yükseltmesi, kan basıncını dengelemesi ve kalp ve sinirlere iyi gelmesidir. Kuş üzümü faydaları ile ihmal edilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Sağlık Dolu Kuş Üzümü! Kuş Üzümü Nasıl Kullanılır?

Kuş üzümü nedir? Kuş üzümü faydaları nelerdir? Sorularını yanıtladık. Şimdi sırada kuş üzümü neye iyi gelir, kuş üzümü ne için kullanılır sorularının yanıtları var. Kuş üzümü faydaları hakkında bilinçlendikten sonra tüketimi konusunda daha hassas davranılmasında büyük yarar var. Kuş üzümü faydaları nedeniyle günlük tüketilmesi gereken besinlerdendir. Gün içinde bir avuç tüketilmesi yeterlidir. Kuş üzümü tüketimi çeşitlidir.

Kuş üzümü yemeklerde; pilav, sarma ve dolma yapımında kullanılabilir. Bunun dışında tatlılarda; kek ve aşure yapımında da oldukça kullanılır. Tabi bir de bunların dışında kullanıldığı birkaç alan vardır. Son zamanlarda çeşitli kokularda, parfüm ve deodorantlarda da kuş üzümü kullanıldığı bilinmektedir.  Kuş üzümü faydaları aşırıya kaçmadan tüketilirse sağlanabilir. Bu nedenle kuş üzümü tüketirken diyetisyeninize danışın.

[widget-91]

Yorum Yap