Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Bebeksi Bir Cilt İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanın!

Son yılların “süper gıda”sı olarak adlandırılan, sadece yemeklerde değil cilt bakımından hastalık tedavisine kadar geniş alanda kullanılan Hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmiyor! İçeriğindeki zengin yağ asitleri nedeniyle kalp sağlığından kilo vermeye, ağrıları azaltmasından tırnak bakımına kadar onlarca farklı kullanım olan Hindistan cevizi yağı, kozmetik sektörünün incisi adeta.

Tropik bölgelerde yetişen Hindistan cevizinin beyaz bölümünün kurutulması ve soğuk sıkım uygulanmasıyla elde edilen Hindistan cevizi yağı, baştan ayağa kullanılabilen Hindistan cevizinin faydalarına yakından bakmak ister misiniz? Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? İşte ayrıntılar…

 

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır, Yaşlanma Karşıtıdır!

Hindistan cevizi yağı faydaları çok uzun bir liste, mümkün olduğunca derlemeye çalışacağız. Gençlik ve güzellik iksiri olarak kabul edilen Hindistan cevizi yağı, deri hastalıklarının tedavisinden idrar yolu enfeksiyonuna, saç dökülmesinden yaşlanmaya kadar her derde deva. Hindistan cevizi yağının faydalarına bakacak olursak:

 • Hindistan cevizi yağı, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan HDL seviyesini arttırarak kolesterolü düşürür.
 • Hindistan cevizi yağının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması ve kilo vermeyi sağlaması da yer alır. Trans yağlara oranla çok sağlıklı bir yağdır.
 • Hindistan cevizi yağı, saçınızın sağlıklı büyümesine yardımcı olurken saç tellerine de parlaklık verir.
 • Yaşlanma karşıtı olan Hindistan cevizi yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir diyorsanız dişleriniz için bu mucizevi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, plak ve ağız kokusu gibi diş sağlığı problemlerini ortadan kaldırır.

[widget-87]

 • Hindistan cevizi yağı, makyaj temizleyici olarak da etkilidir. En güçlü makyajı bile kolayca çıkarır.
 • Doğal bir deodorant olan Hindistan cevizi yağı, kötü kokuların oluşumuna engel olur.
 • Anti bakteriyel özelliğine sahip Hindistan cevizi yağının faydaları arasında mantar oluşumunu engellemesi de yer alır.
 • Gözaltlarına sürülen Hindistan cevizi yağı, gözaltı torbalarının ve ince çizgilerin onarılmasında etkilidir.
 • Hamilelikte oluşan çatlaklar için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Çatlakları azaltmada hatta engellemede çok etkilidir.
 • Hindistan cevizi yağının faydaları arasında kadınların en çok beğendiği özelliklerinden biri de nemlendirici olması ve saçı yumuşacık yapmasıdır.
 • Hindistan ceviz yağı, içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Tırnakları sürekli kırılanlar her gece uyumadan önce Hindistan cevizi yağı sürerek tırnaklarını güçlendirebilirler.
 • Dudak balmı olarak da Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.
 • Vücudun rahatlamasını sağlayan Hindistan cevizi yağı ile masaj yaptırarak kas ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Yemeklerinize ve güzellik rutininize Hindistan cevizi yağını mutlaka ekleyin. Kullanır kullanmaz etkisini göreceğiniz bu yağ, vazgeçilmeziniz olacak!

Hindistan Cevizi Yağının Zararı Var Mı?

Hindistan cevizi yağının faydaları olduğu kadar bilinçsiz kullanımda zararı da olmaktadır. Bazı araştırmalarda hindistan cevizi yağının toplam kolesterol düzeylerini arttırdığı ve buna kötü kolesterolün de dahil olduğu görülmüştür. Bu nedenle aşırı kullanımından kaçınmak gerekir. Ayrıca fruktoz emiliminde sorun yaşayan bir bireyseniz Hindistan cevizi yağı kullandığınızda sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Eğer hindistan cevizi yağına karşı bir hassasiyetiniz varsa doğal olarak alerjen etkilerle karşılaşabilirsiniz. Hindistan cevizindeki fazla doymuş yağ kalbe zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hem kokusu hem de faydaları ile sizi cezbedecek olan Hindistan cevizi yağını bilinçli kullandığınızda faydasını hızla göreceksiniz!

[widget-125]

Yorum Yap