Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Vitamin Deposu Cevizin Faydaları

Cevizin Sağlığa Yararları - Kalp Hastalıklarına ve Diyabete Karşı Ceviz!

Ceviz, ceviz ağacından yetişen yuvarlak, tek tohumlu sert kabuklu meyvedir. Ceviz sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağıdır. Kalp ve kemik sağlığını iyileştirebilir ve diğer yararların yanı sıra kilo yönetimine yardımcı olabilir. Balıktan sonra omega-3 yağ asidi bakımından en zengin besin olan cevizin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Mutfaklarımızdan eksik etmememiz gereken cevizin içerisinde birçok vitamin ve besin kaynağı mevcuttur. Beyne benzeyen görüntüsü nedeniyle beyine ve zihinsel tüm aktivitelere çok iyi gelen ceviz, Omega-3, yağ asitleri, iyot ve selenyum açısından da zengindir. 30 gram cevizde 190 kalori mevcuttur. Bu nedenle ceviz yerken dikkat edilmeli ve gereğinden fazla tüketilmemelidir. Özellikle diyet yapıyorsanız ceviz tüketimini dengeli bir şekilde yapmalısınız. Peki cevizin yararları ve cevizin sağlığa faydaları nelerdir? Diyet yapanlar cevizi nasıl tüketmeli? Ceviz neye iyi gelir? Yakından bakalım…

 

Kemik Sağlığınız İçin Bol Bol Ceviz Tüketin! Cevizin Faydaları Neler?

Cevizin içinde; demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ile A, C, E, K ve B vitaminleri bulunur. Bu vitaminler, insan sağlığı için temel ögelerdir ve her biri ceviz tüketilerek yeteri miktarda alınabilir. Cevizin sadece içi değil suyu ve kabuğu da sağlığa çok yararlıdır. Doğru kullanıldığında ve dengeli tüketildiğinde cevizin yararları hızla kendini gösterir. Şimdi ceviz neye iyi gelir, daha detaylıca inceleyelim.

Daha uzun yaşamak istiyorsanız ceviz tüketin!

Yapılan araştırmalar, cevizin beyin fonksiyonlarından cilt sağlığına kadar farklı faydaları ve özellikleri olduğunu göstermiştir. Cevizin faydaları ve başlıca etkileri şunlardır:

 • Cevizin faydaları arasında ilk sırada kalp ve damar fonksiyonlarını iyileştirmesi gelir. Bunun nedeni de cevizin yapısının %72’sinin doymamış yağlardan oluşmasıdır. Omega 3 içeren ceviz, koroner kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır.
 • Tokluk hissi veren ceviz, kilo kontrolü sağlamak isteyenler için idealdir. Cevizin faydaları arasında en önemlisi zayıflamaya yardımcı olmasıdır.
 • Bakır ve fosfor içeren cevizin faydaları arasında kemik sağlığını koruması da yer alır. Kalsiyum emilimini ve birikimini arttırır.
 • Zihni ve odaklanmayı geliştiren ceviz, Omega-3 yağ asitleri, iyot ve selenyum ile birlikte beynin optimum düzeyde çalışmasını sağlar.
 • Ceviz antioksidan bakımından zengin olduğu için kimyasallardan kaynaklanan karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olurlar.
 • Metabolizmayı hızlandıran ceviz, zayıflamayı da kolaylaştırır. Cevizin faydaları arasında en önemlilerden biri budur.

[widget-87]

 • Kalp hastalığı ve diyabetin tetikleyicisi olan enflamasyonu azaltarak vücudu bu tür hastalıklara karşı korur.
 • Cevizin yararları arasında uykuyu tetikleyen melatonin içermesi de yer alır. Böylece daha rahat ve kaliteli bir uyku mümkün olur.
 • Günde 70 ons ceviz yemek, sağlıklı genç erkeklerde sperm kalitesini artırır. Cevizin faydaları arasında cinsel gücü arttırması da vardır.
 • Yaşlanma karşıtı ceviz hem kırışıklıkları azaltır hem de cildinizi parlatır.
 • Bilim adamlarına göre haftada 3 kez 1 avuç ceviz yemek ömrü uzatıyor. Kalp hastalıkları riskini azaltması bu durumun en önemli nedeni.
 • Düzenli ceviz tüketenlerin bağışıklık sistemi daha güçlü oluyor.

Ancak her şeyde olduğu gibi cevizin de fazla tüketimi sakıncalı olduğundan ve yüksek kalorili bir yiyecek olduğundan cevizin zararlarıyla karşılaşılabilir. Cevizin faydaları ile daha çok karşılaşmak istiyorsanız günlük tüketimine dikkat etmelisiniz. Peki, ceviz nasıl tüketilir, günde kaç adet yemeliyiz? Genel olarak günde 1 avuç ceviz yenilmesi tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Cevizin yararları sayesine kendinizi daha mutlu ve dinç hissedebilirsiniz.

Ceviz Günde Ne Kadar ve Nasıl Tüketilmeli?

Cevizin günde ne kadar tüketileceği kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Bu sizin bünyenize ve ihtiyacınıza göre değişir. Uzmanlar cevizin günde en fazla 3 veya 4 tane yenildiği zaman faydasını göstereceğini ifade etmektedirler. Aksi durumlarda yüksek kalorisi nedeniyle yağlanmaya sebep olacağı belirtilmektedir.

Fazla tüketildiği takdirde cevizin zararları nelerdir?

Ceviz faydaları olduğu kadar zararı da olabilen bir besindir. Şunu unutmamalısınız ki bir besin ne kadar faydalı olursa olsun vücut için her zaman fazlası zarardır. Böyle bir durumda tüketilen gıda ne kadar faydalı bir gıda da olsa fazlası zehirlenmeye kadar götürecek sıkıntılara neden olabilir. Fazla tüketildiği zaman ceviz kilo alımına neden olmaktadır. Aynı zamanda şeker hastalarında şeker dengesizliğine de sebep olabilir. Bu nedenle ceviz tüketiminde diyetisyeninizin tavsiyesi dışına çıkmamanız yararlı olacaktır.

[widget-91]

Yorum Yap