Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Karabiber Yağının 8 Faydası

Karabiber Yağı İle Kolesterolünüzü Düşürün!

Karabiberi yemeklerinizden eksik etmiyorsunuz biliyoruz. Peki karabiber yağını hiç duydunuz mu? Dünya mutfaklarında sıklıkla kullanılan karabiber yağı, yemeklere lezzet katmasının dışında şifa verici özellikleriyle de biliniyor. Karabiber yağı günümüzde tıbbi ilaçlarda, koruyucu bir madde olarak ve parfümeri gibi çeşitli alanlarda değerlendiriliyor.

Karabiber yağının faydaları içerisinde bol miktarda barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde gerçekleşir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde genel vücut sağlığına birçok faydası vardır. Tıbbi hamleler dışında bitkisel ve beslenmeye dayalı çözümler de çoğu zaman yarar sağlamaktadır.

Özellikle son yıllarda sigara bırakmakta sıkıntı yaşayan kişilere karabiber yağı önerilmektedir. Karabiber yağını yemeklerde sık kullandığınızda hatta zerdeçal ile karıştırarak tükettiğinizde sigarayı bırakma savaşında size yardımcı olacaktır. Bu bakımdan uzmanlar karabiber yağının bağımlılıklarından kurtulmak isteyenlere önermektedir. Peki bunun dışında karabiber yağının faydaları neler? Karabiber yağı neye iyi gelir? Karabiber yağı zayıflatır mı? Cevaplar yazımızda…

1.Ağrı ve sancılara iyi gelir.

Karabiber yağı içerisinde barındırdığı antienflamatuvar ve antispazmodik özellikleri nedeniyle birçok ağrıyı dindirir. Özellikle tendinit, artrit, romatizma semptomlarını azaltma ve boyun ağrısı tedavisinde sık kullanılmaktadır. Isı veren ve iltihap önleyen içeriği sayesinde tam bir ağrı kesici işlevi görür. Kas incinmeleri ve tendon iltihabında da kullanılabilir.

2.Kolesterolü düşürür.

Karabiber yağının bulunduğu diyetlerde karabiber yağının kişilerin kolesterol seviyesini dengelediği gözlenmiştir. Lipit düşürücü etkisi sayesinde karabiberin iyi kolesterol konsantrasyonunu arttırdığı bilinmektedir. Karabiber yağı faydaları arasında belki de en dikkat çekici olan budur. Hem ekonomik olması gem de kısa sürede etki göstermesiyle yüksek kolesterolü olanların kurtarıcısıdır.

[widget-87]

3.İştah açıcı özelliği vardır.

Karabiber yağının aynı zamanda iştah açıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda yutmayı kolaylaştırdığı da ifade edilmektedir. Karabiber yağının solunması ya da yutulması refleks yutma hareketinin gelişmesini sağlamaktadır. Keskin ve yakıcı kokusu iştahı tetikler. Karabiber yağı faydaları listemizde özellikle iştah açıcı arayan anneler için önerdiğimiz bir bitkisel çözümdür.

4.Vücutta detoks etkisi gösterir.

Karabiber yağı tüketildiğinde ısınma hissi yaratmaktadır. Bu nedenle terlemeyi ve idrar sökümünü hızlandırdığı için detoks etkisi göstererek toksinlerden arınmanızı da sağlamaktadır. Bu durum da şişlik ve iltihap gibi sıkıntıların giderilmesine neden olur. Yemeklerinizde ya da detoks sularınızda kullanabilirsiniz.

5.Kan dolaşımını arttırır.

Karabiber yağının faydaları arasında en önemlilerden biri de budur. Karabiber yağı her türlü sağlıklı dolaşımı teşvik etmektedir. Mukus ve safra akışını da harekete geçirir. Farklı yiyeceklerle karıştırılarak alındığında da ısıtıcı özelliklere sahiptir. Bu da yine dolaşımı hızlandırmaktadır. Bunun için karabiber yağını tarçın veya zerdeçal yağı ile karıştırabilirsiniz.

6.Anksiyete ve sigara krizlerini azaltır.

Yapılan araştırmalara göre karabiber yağı sigara, alkol ve benzeri gibi bağımlılıklara sahip olan kişilerde sigara, alkol tüketim isteğini azaltıyor. Bu noktada uygulanan şey ise karabiber yağını koklamak. Buna ek olarak karabiber sigara sonrası tedirginlik, stres ve anksiyete yaşayan kişilerin de sakinleşmesini sağlamaktadır. Bu araştırmalar sonucunda karabiber yağının sigara gibi alışkanlıkları bırakmak isteyen kişilere yardımcı olduğu gözlenmiştir.

7.Kanser önleyici özelliği vardır.

Yapılan araştırmaya göre karabiber yağı anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser aktiviteleri sergilemektedir. Bu nedenle karabiberden üretilen peptitin gibi bileşiklerin kanser hücrelerini bastırdığı gözlenmiştir. Kanser oluşumunun özellikle başlangıcında bu özellikler gösterdiği bilinmektedir.

8.Sindirime yardımcı olur.

Karabiber yağının en bilinen faydası ise sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Kabızlık, ishal, gaz problemleri gibi sıkıntıları hafifletmektedir. Karabiber yağının, midenin asit salgısını dengelemek için de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Eğer sindirim probleminiz varsa sindirim sistemi hastalıklarında beslenme konusunda yardım almanı faydalı olacaktır.

Karabiber yağının faydaları listemizi tamamladık. Karabiber yağı bulamıyorum, kendim yapabilir miyim diyenler için de bir tarif paylaşalım: Eşit miktarda karabiber ve zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra bir kaba yerleştiriniz. Ardından üzerine 50cl su ilave edip suyu çekilinceye kadar pişiriniz. Böylece karabiber yağını elde etmiş olursunuz. Bu yağı istediğini bir yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Karabiber yağı birçok hastalıkta kullanılmaya başlanmış olan bir besindir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bu zenginliği onun tüm vücut sağlığına iyi gelmesini sağlamaktadır. Başta bağımlılıklardan kurtulmayı sağlamanın dışında sindirim sistemini iyileştirmeye yarayan ve koruyucu, önleyici bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan piperine maddesinin birçok sıkıntının giderilmesini sağlayan önemli bir maddedir. Özellikle sindirim sistemi bozuklukları olan kişilere diyetisyen tarafından uygulanan tedavilerde sık sık kullanılır. Siz de karabiber yağı kullanmak istiyorsanız öncelikle diyetisyeninizden bilgi almalısınız.

[widget-125]

Yorum Yap