Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Diyetisyen İle Sağlıklı Zayıflayın!

Şok Diyetlerden Kaçının, Diyetisyen Konsültasyonu İle Tanışın!

Son zamanlarda herkes diyetisyenlik yapar oldu. Yani birkaç detox tarifi yazan, deneyip yararını gördüğü diyetleri anlatan tüm bloggerlar ya da instagram kullanıcıları sağlıklı beslenme hakkında ahkam kesiyor. Ayrıca diyet ve beslenme kitapları üzerinden diyet listesi çıkararak zayıflayacaklarını düşünenler olabiliyor. Oysa beslenme, her kişiye özel bir olgudur. Tüm fiziksel, psikolojik ve sosyal etmenlerden etkilenir. Dolayısıyla beslenme süreci diyetisyen tarafından yönetilmeli ve kişiye özel olmalıdır.

Yaş, cinsiyet, sağlık durumu, meslek, sosyal statü, alışkanlıklar ve diğer faktörlerin tamamına bağlı olarak beslenme programının diyetisyenin gözetiminde tutulmasıyla sağlıklı zayıflama sağlanabilir. Aksi halde bilinçsiz diyetlerle sağlıksız kilo alımı ve kişinin sağlığından olması muhtemeldir. Bu nedenle kilo verme sürecinin diyetisyen ile birlikte olması gerekir. Diyetisyen ile sağlıklı zayıflama bilinçlidir. Diyetisyen ile sağlıklı zayıflama daha kolaydır.

 

Sağlıklı Zayıflamanın Adımları Nelerdir? Diyetisyen İle Zayıflama

Biliyorsunuz ki diyetisyenler 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümünde aldıkları lisans eğitiminden sonra Diyetisyen unvanını alan beslenme uzmanlarıdır. Amaçları insanların sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmaları, kaliteli bir yaşam sürmeleridir. Bu nedenle toplum için aslında en önemli mesleklerden biridir. Her kişiye özel olarak, ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre beslenme programları hazırlamaktadırlar.

[widget-87]

Sağlıklı zayıflamak isteyen herkes diyetisyene gitmelidir. Kişiye özgü diyetler sayesinde vücuttan gereksiz yağ atımı daha fazla olacak ve kaslar korunacaktır. Herkese göre olduğu söylenen standart diyetler ise kişinin kilo almasından başka bir işe yaramayacaktır. Diyetisyen ile sağlıklı zayıflama, kişiye uygun beslenme programlarının hazırlanması ile mümkündür. Diyetisyenlerin önerdiği ve sağlıklı kilo verme için en önemli kurallar ise şunlardır:

  • Kararlı olun ve hedefinizi belirleyin. Diyetisyen ile zayıflama amacınızdan şaşmayın.
  • Diyetisyene başvurmadan önce kan tahlili yaptırın ve değerlerinizi diyetisyeninize göstrerin.
  • Diyetisyeninizden size özel beslenme planı isteyin.
  • Bilinçsiz yapılan diyetlerden uzak durun. Diyetisyen ile zayıflama sürecinde beslenme listenizden şaşmayın.
  • Ana ve ara öğün tüketimine dikkat edin, öğün atlamayın.
  • Gün içinde 2 veya 2,5 litre su tüketimine özen gösterin. Diyetisyen ile zayıflama için hayatınıza suyu bolca katın.
  • Şeker, tuz ve unlu mamullerin aşırı kullanımından uzak durun.
  • Paketli ürünler yerine evde hazırlanan yiyecekleri tercih edin. Diyetisyen ile zayıflama sürecinde mutlaka doğal beslenin.
  • Kahve ve çay tüketimini azaltıp yerine bitki çaylarını tercih edin.
  • Günde 40-45 dakika yürüyüş ya da egzersiz yapın.

Diyetisyen ile sağlıklı zayıflama için yukarıdaki önerilere ve sizin için hazırlanan beslenme planına uyun. Özel durumlarınızda, örneğin; menopoz, hamilelik, emziklik, spor, okul çağı, yaşlılık gibi, mutlaka diyetisyeninizin size önereceği şekilde beslenmeye dikkat edin.

Kilo verme sürecinizde mutlaka yaşam standartlarınızı ve sağlık durumunuzu diyetisyeninize belirtin. Diyetisyen ile zayıflama sürecinizde beslenme programlarınıza mümkün olduğunca uyun.

Zayıflamak İçin Doğru Desteği Aldığınızdan Emin Olun!

Diyetisyen ile zayıflama için kişinin kendi durumunu göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. Bunun için doktora giderek tahlil yaptırabilir ve ardından bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Bunların neticesinde size en uygun diyet ve egzersiz tipleri belirlenir. Ardından yapacağınız diyeti bir zorunluluk olarak görmek yerine hayat felsefesi haline getirmelisiniz. Böylece sağlıklı seçeneklere yöneldiğinizi görecek, kötü beslenme alışkanlıklarınızı bıraktığınızı fark edeceksiniz.

Ayrıca kalori hesabı yapmanız da diyetisyen ile sağlıklı zayıflama sürecinde faydalı olabilir. Günlük kalori ihtiyacınız ile yaktığınız kalori miktarını hesaplayıp ona göre bir beslenme düzeni belirlemeniz zayıflamanız konusunda yardımcı olacaktır. Siz yine de ilk adım olarak diyetisyen desteği almayı unutmayın, kilo verme için doğru yolda olduğunuzdan emin olun…

[widget-116]

Yorum Yap