Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bebeklerde Kabızlık ve Kabızlığa İyi Gelecek Besinler

Yetişkin bireylerde görüldüğü gibi bebeklerde de bazı sağlık problemleri görülmektedir. Annelerin endişe duyduğu rahatsızlıklardan biri olan bebeklerde kabızlık, bir yaşından daha küçük bebeklerde genellikle yaygın görülmektedir. Bebeklerde kabızlık sorununun birçok nedeni olabilir.

Bebeklerde kabızlık için ne yapılmalı?

Bebeğinizin kabızlık sıkıntısını erkenden anlamanız için bebeğinizi gözlemlerken daha dikkatli olmalısınız. Bu yazıda sizinle bebeklerde kabızlık, bebeklerde kabızlık nedenleri, bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler konularına değineceğiz. Dilerseniz kabızlık tedavisinde kullanılan besinlerden yararlanarak bebeğinizin sorununa çara bulabilirisiniz. Bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

Bebeğini Mama İle Besleyen Anneler Dikkat!

Bebeklerde kabızlık problemi mama ile beslenen bebeklerde daha sık görülmektedir. Bebeklerde kabızlık probleminin anne sütü ile beslenen bebekte daha az görülmesinin nedeni, anne sütünün içerisinde barındırdığı motilin hormonu sayesinde sindirimin daha kolay olması ve bu hormonun bebeğin bağırsak hareketini arttırıcı etkiye sahip olmasıdır. Anne sütü bağırsakların hareketlerini arttırarak bebeklerin daha sık kaka yapmalarını sağlar. Bu sayede anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık daha az görülür. Ek gıdaya yeni başlandığı dönemlerde bebeklerde kabızlık görülebilir. Bağırsaklar bu besinin siniriminim hemen gerçekleştiremeyeceğinden dolayı ek gıdaya geçiş sürecinde kabızlıkla karşılaşılabilir.

Bebeklerde kabızlık nedenleri nelerdir?

Bebeklerde kabızlık nedenlileri nedir? Bebeklerin bağırsak yapısının düzene girme sürecinde bebeklerde kabızlık görülebilir. Bebeklerde kabızlık tedavi edilmediği halde şiddetli karın ağırsılarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bebeklerin beslenmelerinde yeterince sıvı tüketmemeleri durumu kabızlığa neden olmaktadır. Kabızlığa neden olan etmenleri sizler için sıraladık. Bebeklerde kabızlık nedenleri:

 • Endokrin hastalıkları
 • Sinir sistemi bozuklukları
 • Bağdoku hastalıkları
 • Bebeklerde diş çıkarma döneminde bağırsak florasının değişmesi, inek sütü alerjisi
 • Potasyum azlığı
 • B12 vitamini eksikliği
 • Demir ilaçlarının kullanımı
 • Bağırsağın sinir ve kas bozuklukları
 • Yetersiz ve dengesiz beslenmeler

Bebeklerinde kabızlık şikayeti konusunda endişelenen anneler yukarıdaki maddelerden yararlanarak bebeğinin kabızlığına neden olabilecek bileşenler hakkında fikir edinebilir. Bebeklerde kabızlığa neden olan en önemli etmenlerden biri düzensiz ve sağlıksız beslenmektir. Bununla beraber vücuda sıvı alımındaki azlık bebeklerde kabızlığı tetikleyen etmenler arasındadır. Bebeğiniz için hazırlanan dengeli ve sağlıklı beslenme programlarıyla kabızlık sıkıntısına çözüm bulabilirsiniz.

[widget-87]

Bebeğinizin kabızlıktan dolayı sorun mu yaşıyor? Bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler sizin için çözüm yollarından biri olabilir!

Bebeklerde kabızlık rahatsızlığı hem bebek için hem anne için çok can sıkıcı bir boyut alabilir. Kabızlıktan kaynaklı karın ağrılarından dolayı gece kaçan uykular da üzerine eklenerek içerisinden bebeklerde kabızlık içerisinden çıkılmaz bir hal alabilir. Peki, bebeklerde kabızlık sorununa yiyecekler iyi gelir mi dersiniz? Evet, doğru ve yeteri kadar tüketilen besinler bebeklerde kabızlığa iyi gelir. Bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler listesini sizin için sıraladık. İşte bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler;

 • Anne Sütü: Bebeğin anne sütü ile beslenmesi sert olan dışkının yumuşamasına yardımcı olur ve anne sütü içerisinde bulundurduğu motilin hormonu bağırsakların hareketlenmesini sağlar ve bu özelliğiyle bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler arasında yerini alır.
 • Su Tüketimi: Ek gıdaya geçiş sürecinde olan bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir sorusuna başta verilecek cevaplardan birdir su tüketimi.
 • Lifli gıdalar: Bebeklerde kabızlığa iyi gelecek yiyecekler arasında lifli gıdalara bolca yer vermenizde yarar var. Taze meyve ve sebzeler, erik, kayısı, üzüm, karpuz gibi meyvelerden yapılan püreler ya da meyve ve sebzelerin sularını bebeğinize vererek kabızlık şikâyetini azaltabilirsiniz.
 • Ayva Suyu: Ek gıda alan bebekler için kaynatılmış ayvanın suyu bebeklerde kabızlığa iyi geçek besinler arasındadır. Ayva suyunu bebeğinize yeterli miktarda içirebilirsiniz. Ortalama bir ek gıda dönemindeki bebek için 100ml ideal olabilir.

Annelerin endişe duyduğu ve ciddi rahatsızlıklara neden olan bebeklerde kabızlık sorununa yukarıda belirttiğimiz maddelerden yararlanarak bebeklerde kabızlık sorununu hafifletebilirsiniz. Bebeklerde kabızlık sorunu için uzman bir doktordan yardım alınarak tedavi uygulanması en doğru seçenek olacaktır.

Bebeklerde Kabızlık Sorunu İçin Uzman Doktorlara Başvurun!

Bebeklerde kabızlık problemine çözüm arayan anneler, sizin için en doğru çözüm uzman bir doktora başvurmaktır. Uzman doktor kontrolünde size önerdiğimiz bebeklerde kabızlığa iyi gelecek besinler listesinden yararlanarak kabızlık sorununu hafifletebilirsiniz. Bebeğinizin vitamin değerlerinin ölçümüne göre hazırlanacak beslenme programları ve ilaçlar düzenli kullanılmasıyla bebeklerde kabızlık problemi çözülür ve bebeğiniz rahata kavuşur.

Kabızlığın bebeğinizin sağlığını etkilemesine izin vermeyin…

Emziren anneler için ise bebeğin alması gereken besin değerlerine göre uzman diyetisyenler tarafından oluşturulan beslenme programları uygulanarak bebeğe en iyi ve kaliteli süt sağlanabilir.

Bebeklerde kabızlık sorunu annenin düzgün beslenmemesinden ve ek gıdaların yanlış verilmesinden kaynaklanır. Doğum sonrası alınacak beslenme danışmanlığı desteği sayesinde bu problemin önüne geçmek mümkündür. Anne ve babalar dikkat edin!

[widget-93]

Yorum Yap