Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebekleriniz İçin Ciddi Tehlike İshal!

Sıvı ve elektrolit dengesinin bozulmasıyla gerçekleşen dışkının sıvı bir şekilde atılması ve dışkı sıklığının fazla olması ile tanımlanan ishal, öncelikli olarak bebeklerde son derece ciddi rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde ishal nedenleri, temiz içme sularının olmaması, hijyenik olmayan koşullar, yemeklerin ve mamaların yapımında temizlik koşullarına uyulmaması ve bebeğe bakan bireyin hijyenik olmaması durumlarından kaynaklanabilir. Dünyada her yıl ishalden yaklaşık 5 milyon kişi hayatını kaybediyor ve bunların %80’ini bebekler ve çocukların oluşturuyor. Bu derece ciddi olan bebeklerde ishal nedenleri arasında yeterli ve sağlıklı beslenmemek de vardır. Yeterli ve sağlıklı beslenmeyen çocukların ishali daha ağır atlattığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bebeklerde ishale ne iyi gelir? İshale iyi gelecek yiyecekler? Anne ve babalar dikkat!

Bebeklerde ishale ne iyi gelir? Bebeklerde ishal nasıl geçer? Anne ve babaların cevap aradığı bu soruları sizin için cevaplayacağız. Bebeklerde ishale ne iyi gelir? Bebeklerde ishale iyi gelen besinler neleridir? Bebeğiniz ek gıda alımına başlamışsa bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı besinler tüketmesine özen gösterin. Muz, yoğurt, patates gibi gıdalardan bebeğinize püre halinde verebilirsiniz. Bebeklerde ishali ne keser, bebeklerde ishale ne iyi gelir diyorsanız şunu unutmayın; bebekler ishal nedeniyle su kaybeder. Kaybedilen su miktarını karşılamak için su tüketimi çok önemlidir. Bebekler için tüketilecek sıvılardan en önemlisi doğal antibiyotik etkisine sahip olan anne sütüdür. İshale iyi gelecek yiyecekler şu şekildedir; kuru erik suyu, beyaz üzüm suyu, elma suyu.

Bunun yanında bebeklerde ishal nasıl geçer sorunuz için dikkat etmeniz gereken bir nokta daha; anne emzirme eylemini sürdürüyor ise yediği besinleri özenle seçmelidir. Bağırsak hareketlerini arttıracak yiyeceklerden kaçınmalıdır. Eğer bebek ishali kanlı kaka yapıyorsa geç kalmadan uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bebeklerde ishal genellikle 5-7 gün sürmektedir. Bu süre aşılmışsa ve dışkı atma sıklığı günde 3’ü geçiyorsa acilen doktora gitmek gerekir.

 

Bebeklerde İshal Nedenleri? İshalin Nedeni Amipli Dizanteri Olabilir!

Çocuklarda ve bebeklerde son derece önemli boyutlarda olan amipli dizanteri virüsü, çok çabuk bulaşır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olur. İshale neden olan bakterilerden biri olan amipli dizanteri genellikle kirli su ve gıda alımlarında ortaya çıkar. Neden ishal olunur, sorusuna yanıt olarak amipli dizanteri de verilebilir. Bu nedenle ishal görülmeye başlandığı andan itibaren uzman bir doktora danışmanızda yarar var. Unutmayın ishal basit bir rahatsızlık değildir.

[widget-87]

Bebeklerde ishal hakkında bilinmesi gerekenler

Bebeklerde ishal nedenleri farklı olsa da aniden başlayan ishallerde tedavi şekilleri aynıdır. İshal olan çocuğa ya da bebeğe kesinlikle doktor onayı vermeden antibiyotik kullanılmamalıdır. İshal karşısında ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri sıvı tüketimini kesmektir. İshal olan bebeğin sıvı kaybını önleyecek yiyecekler ve içecekler verilmelidir. İshal hakkında diğer önemli bilgiler şu şekildedir;

  • Günde 8 ya da çok sulu ishal yapan, günde 2 den fazla kusan ve bir yaşından küçük bebekler ciddi risk altındadır. Kesinlikle uzman bir doktordan yardım alınması gerekir.
  • Bebeklerde ishale iyi gelen besinler tüketilerek bebeğin ishal ile ilgili şikayetleri hafifletilebilir.
  • Bebeklerde ishal nasıl geçer? Yağsız çorba, pirinç unlu muhallebi, ayran, elma suyu, balık yoğurt, pişmiş et, sebze gibi gıdalardan yardım alınmalıdır.
  • Bebeklerde ishale ne iyi gelir? İshalde sıvı alımı çok önemlidir. 2 yaşından küçük bebeklerde günlük 100-200ml sıvı alınmalıdır.
  • İshal olan bebeklerde günlük 3-4 saatte bir beslenilmesine dikkat edilmelidir.

Annelerin bilinçli olması gereken önemli konulardan biri olan bebeklerde ishal, son derece önemli ve beraberinde birçok rahatsızlığı da getirebilecek bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ishal nedenleri, bebeklere ishale ne iyi gelir, bebeklerde ishali ne keser, bebeklerde ishale iyi gelen yiyecekler gibi konulara ebeveynlerin hâkim olması hastalıkla mücadele etmede önemli rol alır.

Bebeklerde İshal Tedavisi İçin Zaman Kaybetmeden Uzman Bir Doktora Danışın!

Hastalıklar konusunda kişisel yöntemler uygulamak yerine bunu uzman bir doktora bırakmak bebeğiniz için en doğrusu olacaktır. İshal önlemi alınmadığı takdirde özellikle bebeklerde son derece önemli bir rahatsızlıktır. İshalin altında yatan birçok neden olabilir. Kişisel evde uyguladığınız yöntemlerle ishali durdurmaya çalışmak doğru değildir.

Bebeklerde ishal tedavisini uzman doktor kontrolünde tamamlayın.

Birçok çocuğun ölümüne neden olan ishal, anne ve babanın bilinçsiz, kulaktan kulağa öğrendiği tedavileri uygulamasıyla ve doktora en son başvurmalarıyla çocuğuna en büyük zararı vermiş oldular.

Siz bebeklerde ishal problemine erkenden müdahale ederek uzman bir doktora başvurun. Çocuğunuz için geç olmadan tedavinin uygulanmasına özen gösterilmesi çok önemelidir. Uzman doktor kontrolünde ishale iyi gelen yiyeceklerle tedaviyi destekleyebilirsiniz.

[widget-93]

Yorum Yap