Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama Haplarının 7 Zararı

Kilo Verirken Zayıflama Hapı Kullanmak Ne Kadar Doğru?

Son yıllarda kabul edilen güzellik algıları değiştiği için toplum tarafından beğenilmek ve sevilmek için bu algıya uyum sağlamaya çalışıyoruz. Eskiden etine dolgun olarak tanımlanan güzel ve sağlıklı bir vücut için şimdilerle sıska ya da zayıf bir görünüm makul görülüyor. Özellikle kadınlar tarafından bu durum takıntı haline gelebiliyor. Dolayısıyla da zayıflamak için farklı yöntemler kullanılıyor. Zayıflama hapları, şok diyetler, bilinçsiz oruçlar, kişinin kendini uzun süre aç bırakması bu yöntemler arasında yer alıyor. Son yıllarda ise en çok başvurulan kilo verme yöntemi ise zayıflama hapları oluyor.

Kilolarından mutsuz olanlardan bazıları diyetisyene danışmayı ve kişisel bir zayıflama programı izlemeyi tercih ederken kimileri de eş, dost ve internete danışarak pek de sağlıklı olmayan zayıflama hapları ya da tozlarını tercih ediyor. Fakat içeriğinde ağır kimyasallar bulunan bu hapların tehlikeli olabileceği uzmanlar tarafından söyleniyor. Zayıflama hapları zaraları bilinse de kullanılmaya devam ediliyor. Peki birçok kişinin zayıflamak için başvurduğu zayıflama haplarının zararları neler? Ya da zayıflama hapları zararlı mı? Vücudumuza nasıl etkileri var? Birlikte inceleyelim…

1. Daha fazla kilo alırsınız.

Zayıflama haplarının zararı; kısa sürede kilo vermeye bağlı olarak hızla kilo almaktır. Zayıflama hapları ile verdiğiniz kilonun 2-3 katını geri alırsınız.

Aynı zamanda zayıflama hapları organlarınızı etkileyeceği için daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için uğraşırken kendinize geri dönüşü zor olan ya da telafisi olmayan zararlar da verebilirsiniz. Bu nedenle zayıflama haplarının zararları hakkında bilinçlenmeden bu ilaçları kullanmamalısınız.

2. Vücudunuzun dengesi bozulur.

Zayıflama hapları zararlı mı sorunuza bir diğer cevap olarak da uzun vadeli kullanımda kalp ritminizin dengesinin bozulmasına neden olduğunu söyleyerek cevap verebiliriz.

Kalp kapakçıklarının düzensiz çalışmasına neden olan zayıflama hapları, kalbi zayıflatarak kalp krizi, çarpıntı, kalp sıkışması gibi sorunlara neden olabilir. Hatta zayıflama haplarından ölenler bile var. Zayıflama haplarının zararları geri dönülmez ve hayati olabilir, dikkat edin.

3.Bilinç kaybına neden olabilir.

Zayıflama ilacı içindeki maddelerin ne kadar kullanıldığı ve kime nasıl etki edeceği bilinmez. Bu nedenle zayıflama hapı kullanımının ardından geçici veya kalıcı olarak bilinç kaybı yaşayan birçok kişi vardır.

Zayıflama hapları zararlı mı sorunuzun aslında en doğru yanıtı budur. Sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları dışında herhangi bir ilaç kullanırsanız hafıza kaybı, yorgunluk, baş dönmesi vb. ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

[widget-87]

4.Uyku düzeninizi bozar.

Zayıflama ilacı metabolizmayı hızlandırmak için vücuda vücudun ihtiyacı olduğundan daha fazla enerji verir. Bu da kronik uykusuzluğa ve uyku düzensizliğine sebep olabilir.

Ayrıca zayıflama hapları içinde kişiyi depresyona sürükleyen kimyasalların da olduğu bilinmektedir. Bu nedenle zayıflama haplarının zararları kalıcı olabilir.

5.Karaciğerinize zarar verir.

Zayıflama hapı zararlı mı dediğinizde uzmanlar tarafından her fırsatta zararları üzerinde duruluyor.

Kullananlar tarafından da yapılan şikayetler, zayıflama ürünleri ve ilaçlarından uzak durulması gerektiğini açıkça gösteriyor.

Ağır kimyasallar içeren zayıflama hapları, kişinin karaciğerine büyük zararlar veriyor. Öyle ki zayıflama hapları uzun süre kullanıldığında karaciğerin kaybına dahi neden olabiliyor.

6. Mide bulantısına neden olur.

Zayıflama haplarının zararları arasında mide üzerindeki olumsuz etkileri de var elbette.Uzun süre tok tutma, iştah kapama gibi amaçlarla kullanılan bu haplar mide krampları, midede yanma, bulantı ve kusma gibi sorunlara neden oluyor.

Baş dönmesi ve baş ağrısı da zayıflama haplarının zararları içinde yer alıyor. Bu nedenle sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları dışında zayıflama ürünleri kullanmayın.

7. Böbreklerinize zarar verir

Zayıflama haplarının zararları en çok böbreklerde görülür. Böbreklerin çalışmasına engel olan zayıflama hapları aynı zamanda böbreklerde taş oluşumuna da ortam hazırlar.

Zayıflama ilacı kullananların çoğunda böbrek rahatsızlıkları görülür. Zayıflama haplarının zararları kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. Zayıflama hapı zararlı mı diyenleri, biraz korkutmuş olabiliriz değil mi?

Zayıflama ilacı kullananların yorumlarında belirttikleri, diyetisyenlerin ve doktorların bahsettikleri zayıflama haplarının zararları bunlar. Siz yine de zayıflama hapı kullanmayı düşünüyorsanız zayıflama hapları zararlı mı sorunuzu diyetisyeninize sorarak daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları dışında zayıflama ürünleri ve haplarından uzak durmanızı öneririz. Unutmayın, kilolarınızı kaybederken sağlığınızdan olabilirsiniz.

[widget-89]

Yorum Yap