Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sosyal Hayat Eksikliği ve Stres Kilo Aldırıyor!

Asosyal İnsanlar Daha Hızlı Kilo Alıyor!

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor. Bunun yanında stres ve psikolojik sorunlar da kişide aşırı yeme isteği uyandırıyor, hastalıklara ve ciddi problemlere neden oluyor. İnsanlar fark etmeden onlarca kilo aldıklarını söylüyorlar.

Uzmanlar, danışanlarının son zamanlarda evden çıkmadıkları ve iş streslerinden dolayı aşırı yemek yedikleri şikayetleriyle kendilerine geldiklerini söylüyorlar. Peki insanlar neden asosyal oluyor? Sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor mu? Stres ve kilo ilişkisi nedir? İş stresi kilo aldırıyorsa neler yapılmalıdır? Yakından bakalım…

 

Stresli Bir Hayat Kilo Alma Sebeplerinin Başında Geliyor!

Günlük hayatın koşuşturmasında hepimiz yeme içmeyi geçiştirir olduk. Özellikle çalışma saatlerinde yemek yemeye ayırdığımız zaman çok kısaldı. Aynı zamanda kısa bir süreye sıkıştırıp hızlıca tüketebileceğimiz atıştırmalıkları tercih eder olduk. Yemek yemeyi sadece doymak olarak görmeye başladık. Bu durum da stres kilo aldırır mı sorusunu en önemli endişelerimizden biri haline getirdi.

Stres kilo aldırıyor diyen uzmanlar, bireylerin stresle karşılaştığı zaman vücudun stres hormonlarını salgılamaya başladığını, aynı zamanda kan basıncının yükselmesi gibi tepkilerin geliştiğini ve buna bağlı olarak yeme davranışlarının değiştiğini vurguluyor. Aynı zamanda stresle baş edilemediği zaman ise vücut uyumunun zorlandığını ve kronik stres belirtilerinin ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Stres ve kilo alma arasında doğal bir ilişki oluşuyor böylece.

Modern zamanın yoğunluğu, bir kişinin aynı anda farklı işleri yapma zorunluluğu, hep bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle iş stresi kilo aldırıyor. Sadece iş stresi değil geçim derdi, gelecek kaygısı, çocuk yetiştirme ve kadın-erkek ilişkileri de kişide yeme-içme tercihlerinin sağlıksız ve anlık mutlu edici gıdalara yönelmesine neden oluyor.

Masabaşı işler; sabah poğaça-simit gibi kahvaltılıklarla güne başlamaya neden oluyor, öğlen fast food gıdaların tüketilmesiyle devam ediyor, akşam alkol ve geç saatte tüketilen yiyeceklerle devam ediyor. Bu nedenle iş dünyasında şişman kişi sayısı artış gösteriyor.

Asosyallik De Kilo Aldırıyor!

Sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor ve depresyona neden oluyor. Gelişen teknolojiyle birlikte evde bilgisayarda oynanan oyunların artması, yoğun iş temposundan kurtularak bir an önce eve gitme isteği, trafik ve hayat pahalılığı nedeniyle arkadaş görüşmelerinin ertelenmesi de kilo alma nedenleri arasında yer alıyor.

Uzmanlar, bireylerin evde daha uzun vakit geçirmesiyle birlikte yemek yemeye yöneldiklerini söylüyor, bu durumun da kilo almaya neden olduğunu ifade ediyor. Özellikle çocuklarda bilgisayar başında oyun oynama süresinin artması, hızlı yemek yemeye ve hareketsizlikten kaynaklı kilo alımına neden oluyor. Obez insanların sayısı da böylece artış gösteriyor. Sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor tezi de kanıtlanmış oluyor.

[widget-87]

Evde geçirilen zamanla birlikte yemek yemeye yönelme oranı artıyor. Özellikle gerginliği azaltmak için tüketilen kalorili ve tatlı gıdalar nedeniyle kilo artışı meydana geliyor. Bir süre sonra kilo artışı da stres kaynağı oluyor. Stresle baş etmek için kişi yine yemek yemeye yöneliyor ve bu da kişiyi içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor.

Stres kilo aldırıyor, sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor, peki bu durumlarla nasıl savaşacağız? Stres ve kilo arasındaki dengeyi çözmek çözüm olacak mı?

İş Stresinden ve Kilolarınızdan Kurtulun!

Hem iş stresi kilo aldırıyor hem de sosyal hayat eksikliği. Bu aşamada yapılması gereken kişinin yaşam standartlarını değiştirmesidir. Bu süreçte diyetisyen ve psikolog desteği almak gerekir. Stres ve kilo ilişkisini kontrol etmek, stres anında zararlı yiyeceklerden uzak kalabilmeyi öğrenmek, kilo almanın önüne geçecektir. Stresli ve asosyal kişilerin, tamamen öğretici ve yönlendirici bir desteğe ihtiyaçları olacaktır.

Stres kilo aldırır mı, sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor mu gibi aklınıza takılan sorulara diyetisyenlerden cevap alabilirsiniz. Kilo alma problemlerinizin kaynağına göre sağlıklı beslenmeyi öğrenebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir ruh hali için beden sağlığı şart! Asosyallik, çözülebilen bir durum. Sosyal hayat eksikliği kilo aldırıyor ise biraz kendinizi dışarı atmaya ne dersiniz?

[widget-89]

Yorum Yap