Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

İlişkilerde Mutluluğun Anahtarı Zayıf Olmak ve Zayıf Kalabilmek

Düzenli İlişki Kilo Aldırır mı?

Yıllardır iddia edilen şey gerçek oldu! Bilim insanlarına göre düzenli ilişki kilo aldırıyor. Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde çiftler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre düzenli ilişkinin kilo aldırdığı kanıtlandı. Yapılan detaylı araştırmada, 15.000’den fazla kişiden elde edilen on yıllık veriler analiz edildi. Mutlu ve düzenli ilişkisi olanların bekarlara oranla ortalama 5,8 kilo daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Yılda ortalama 1,8 kg’lık bir kilo artışı olan çiftler için uzmanlar; evlilik ya da sorunsuz ilişkilerin kişinin düzenli yemek yemesini sağladığı ve bununla birlikte kilo alımında artış gösterdiği konusunda hemfikir. Ayrıca uzmanlar; evlilik ve birlikte yaşamanın sağlıksız davranışları teşvik ettiğini ve çiftlerin genellikle sağlıksız yeme-içme tutumlarını birlikte sergilediğini belirtmektedirler. Ancak uzmanlar düzenli kilo alan çiftlerin beraberinde mutsuzlukla baş başa olduklarını da söylemektedir. Alınan kilolar, birbirini beğenmemeye ve depresyon gibi durumlara neden olarak çiftler arasındaki tartışmaları arttırmaktadır. Peki ilişkide mutluluğun anahtarı ne? İlişkide kilo alma ve sağlıksız beslenme nasıl engellenir? İlişkide mutluluk dış görünüme mi bağlı? Birlikte bakalım…

 

Sağlıklı Beslenmeyi Birlikte Öğrenin! İlişkilerde Mutluluk İçin Kilo Almaktan Kaçının!

İlişkide mutluluk için yapmanız gereken her anlamda sağlıklı yaşamaktır. Çünkü evlilik ve birlikte yaşamak, sağlıksız davranışları teşvik etme potansiyeline sahiptir. Evli çiftler genellikle yemek yeme, TV seyretme ve alkol alma gibi davranışları birlikte sergilerler. Bu durum da beraberinde kilo sorunlarını getirir. Eğer ilişkilerde mutluluk nasıl sağlanır diyorsanız ilk olarak sağlıklı yaşamayı öğrenmeniz gerekir. İlişkide mutluluğun anahtarı olacak önerilerimiz ise şunlar:

[widget-87]

  • İlişkide mutluluğun anahtarı, öncelikle doğru beslenmekten geçiyor. Bunun ilk adımı da sağlıklı bir mutfak oluşturmak. İşe mutfağınızdaki gereksiz abur cuburları çöpe atarak başlayın.
  • Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın ve kahvaltıda hamur işi ve kızartmalardan uzak durun. İlişkilerde mutluluk sağlıklı beslenmeyle orantılı.
  • Akşam yemeklerinizi ise geç saatlerde yememeye çalışın. Sebze yemekleri, ızgaralar sofranızda olsun. Eve sipariş ettiğiniz hamburger, pizza vb. fast food gıdalarla vedalaşın. İlişkide mutluluğun anahtarı sağlığına dikkat etmek.
  • Yemek yerken TV izlemeyin, onun yerine birbirinizle sohbet edin. İlişkide kilo alma sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız bu alışkanlığı bırakın. İlişkide mutluluğun anahtarı iletişimi kuvvetlendirmektir.
  • Film izlerken illa mısır patlatmak zorunda değilsiniz. Sağlıklı kuruyemişler ve kuru meyveleri tüketebilirsiniz. İlişkide mutluluğun anahtarı beraber sağlıklı beslenmekte.
  • İlişkilerde mutluluk birlikte hareket etmekten geçiyor. Birbirinizi sağlıklı beslenme konusunda ikna edin. Örneğin; akşam 9’dan sonra alkol almayın.
  • İlişkide kilo alma sorununun önüne geçmek için un, şeker ve aşırı tuzdan kaçının. Evde hamur işi, pasta, kek ve kurabiye yapmayın; tabi ki hazır yapılmışlarını da satın almayın.
  • TV izlerken cips, kola, mısır vb. yerine taze meyve tüketin. İlişkide mutluluk, sağlıklı beslenmek ve zayıf kalabilmektir.
  • Açken alışverişe çıkmayın. Sağlıksız beslenme alışverişle başladığı için açken alacağınız abur cuburlar size kilo olarak geri dönecektir. İlişkide mutluluk seçimlere bağlı.

İlişkide mutluluk için elbette karşılıklı sevgi, saygı ve iletişim önemlidir ancak sağlıksız beslenme tüm ilişkileri sarsacak güce sahiptir. Alınan kilolar, birbirini beğenmeme ve depresyon gibi durumlar saygı ve sevginin azalmasına neden olabilir. İlişkilerde mutluluk için mutlaka sağlığınızı koruyun.

Hayatınıza Hareket Katın!

Düzenli ilişki kilo aldırıyor ancak siz yine de kilo almak zorunda değilsiniz. İlişkide kilo alma sorununun önüne geçmek için mutlaka sağlıksız beslenme alışkanlıklarınıza dur deyin. Sağlıklı beslenme konusunda da birlikte hareket edin. Egzersiz yapın, birlikte koşun, hareket edin, spora gidin, bisiklet sürün. Hayatınıza farklı renkler ve hareket katın.

İlişkide mutluluğuk, tamamen bir takım olmaya bağlı. Kilo almak istemiyor ve ilişkinizin sorunsuzca ilerlemesini istiyorsanız bugünden harekete geçin. İlişkilerde mutluluk birbirini olduğu gibi sevmek ve sevdiğiniz kişinin sağlığını da korumaktır, unutmayın.

[widget-89]

Yorum Yap