Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yiyorum Yiyorum Doymuyorum Diyenler Buraya!

Sürekli Aç Hissetmek Duygusal Açlık Habercisi! – Gerçekten Aç mısınız?

Sürekli aç hissetmek doymamak çoğu zaman sohbetlerde eğlence konusu olsa da aslında ciddi bir problemdir. Sürekli aç hissediyorum; yiyorum yiyorum doymuyorum diyenler, fiziki açlıktan dolayı değil, duygusal açlıktan dolayı böyle hissederler. Aslında yaşadıkları ve doyum sağlayamadıkları ruhsal sorunlar yaşadıkları için fiziki olarak da aç olduklarını düşünürler.

Peki, sürekli aç hissetmek nasıl geçer? Duygusal açlık geçici bir sorun mudur? Vücudumuzu mu yoksa duygularımızı mı doyurmak için yemek yeriz? Duygusal açlıktan kurtulmak isteyenlerin merak ettikleri tüm yanıtlar yazımızda…

 

Sürekli Aç Hissetmek Normal mi? Duygusal Açlık Nedir?

İnsanlar, iç dünyalarında halledemedikleri bir problem olduğunda ya da stresli dönemlerden geçerken sürekli aç hissetmek doymamaktan şikayet ederler. Aslında bu, karın doyurmak değil; ruh dünyasında oluşan boşluğu tıkamak gibidir. Yani bir nevi, ruhumuz açtır ve fakat biz bunu yiyorum yiyorum doymuyorum olarak yorumlarız. Çoğu zaman tıkanırcasına, patlarcasına yesek bile sürekli aç hissetmekten kendimizi bir türlü alıkoyamayız. Peki, gerçekten aç mısınız?

Duygusal açlık, fark edilir olduğu kadar fark edilmeden de yemek ihtiyacı oluşturabilir. Yani kişi sofradan yeni kalktığında bile duygusal açlık yaşadığı için farkında olmadan bir şeyler atıştırmaya devam eder. Ancak duygusal açlıktan kurtulmak için yemek yemenin sonu yoktur. Sürekli aç hissediyorum, ne yapmalıyım diyenlerin en kısa zaman içinde bir psikologdan destek alması ve diyetisyen kontrolünde yeme düzeni oluşturması gerekir.

Sürekli Aç Hissetmek Nasıl Geçer? Gerçekten Aç Olup Olmadığınızı Anlayın!

Sürekli aç hissetmek doymamak, çoğu zaman can sıkıcı bir durum olabilir. Hatta bazen mevsim değişiklikleri ve kullanılan ilaçlar da duygusal açlığa neden olup kişilerin sosyal yaşamlarında sorun yaratabilir. Peki, sürekli aç hissetmek nasıl geçer, duygusal olarak doyuma ulaşmak mümkün müdür?

Eğer kendinizi yetersiz hissettiğiniz için bir duygusal açlık durumu yaşıyorsanız bir şeyleri başarabildiğinizi veya yeterli olduğunuzu ispat edebilecek durumlara yönelebilirsiniz. Çevrenizdekiler bir şeyler yediği için ya da sırf canınız sıkıldığı için bir şeyler yiyecekseniz bu boşluğu farklı bir şekilde doldurabilirsiniz. Sürekli aç hissetmek durumunu, sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek veya farklı meşgaleler bularak da geçirebilirsiniz.

Elbette duygusal açlıktan kurtulmak için yapacağınız ilk iş, önce bir psikologdan ardından da diyetisyenden randevu almak olmalıdır. Sizi strese sokan, yeme bozukluğu yaratan ve sürekli aç hissetmek durumunda bırakan sorunu çözüp ardından da fazla kilolarınızı beslenme uzmanından destek alarak verebilirsiniz.

[widget-87]

Sürekli Aç Hissetmek Doymamak Yaşam Kalitenizi Düşürür!

Gerçekten aç mısınız yoksa yalnızca ruhsal açıdan doyum sağlamak için mi sık sık yemek yiyorsunuz? Bunu anlamak çok kolay. Bir diyetisyen desteğiyle günlük öğünlerinizi belli bir plan dahiline alırsanız bu listenin dışına çıkmaz ve sürekli gelen açlık hissini daha sağlıklı şeylerle bastırırsınız.

Yiyorum yiyorum doymuyorum, sürekli aç hissetmek nasıl geçer diye düşünmeden daha sağlıklı bir yaşam sürer, zararlı bir alışkanlıktan kurtulmuş olursunuz. Gerçekten aç mısınız, değil misiniz, ilk iş olarak bunu anlamaya çalışın. Yapay olarak oluşan açlık hissinin peşinde sağlıksız ve yağlı bir vücuda sahip olmayın!

[widget-91]

Yorum Yap