Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gerçekten Aç Mısınız?

Kendinizi Sürekli Aç Mı Hissediyorsunuz? Diyetisyen Pelin Şahin'den Öneriler!

Bireylerde açlık hissi fiziksel açlık ve duygusal olarak adlandırdığımız iki nedene bağlı ortaya çıkmaktadır. Açlık duygusunu kontrol edebilmemiz için; açlık hissinin ne zaman meydana geldiğini, o anda bulunduğumuz ruh halimizi ve bizi tetikleyen birçok nedeni göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Yani vücudunuz mu yoksa duygularınız mı kendisini aç hissediyor? Öncelikle bunu belirlemeliyiz.

 

Peki Duygusal Açık Nedir?

Bireyler günlük yaşadığı sorunları ve negatif duyguları zihinlerinde çözümlendiremediğinde kendisini üzüntülü, bunalmış, öfkeli, stresli, mutsuz hissedebilmektedir. Bu duygular vücudumuzdaki dopamin ve seratonin hormonlarının depolarının boşalmasına neden olmaktadır.

Bu duruma bir tepki olarak vücudumuz oluşan boşluğu doldurmak adına açlık-tokluk kavramlarından bağımsız olarak yapay bir açlık hissi oluşturmakta ve bireylerde bol karbonhidratlı ve yağlı besinleri tüketme isteğine neden olmaktadır. Bu durumun nedeni bireylerin yemek yemeyi bir kaçış yolu ya da bir rahatlama aracı olarak görmesidir.

Duygusal açlık yaşayan bireyler yemekten yeni kalkmış olsa bile negatif duygularıyla başa çıkabilmek için aç olmamalarına rağmen kendilerini çok aç hissettirmekte ve farkında olmadan bir şeyler yemeye devam etmektedirler. Sonrasında bireylerde pişmanlık ve suçluluk duygusu ortaya çıkmaktadır. Bu durum kilo problemlerinin esas nedenlerinden biridir ve mutlaka tespit edilmelidir.

Eğer aşağıdaki cümlelerden en az bir tanesini kullanıyorsanız.

[widget-87]

Kendinize sorun: GERÇEKTEN AÇ MISINIZ?

  • ”Çevremdeki bireyler yemek yerken aç olmasam da yemek yiyorum.”
  • ”Canım sıkıldığında kendimi buzdolabında bir şeyler ararken buluyorum.”
  • ”Kendimi iyi hissetmek için sıklıkla tatlı yada fastfood yerim.”
  • ”Televizyon karşısında bir şeyler yemeden duramıyorum.”
  • ”Gece kalkıp abur cubur yemek istiyorum.”
  • ”Eve geldiğimde bir şeyler yemenin beni rahatlattığını hissediyorum.”

[widget-91]

Yorum Yap