Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkeklerde Kas Gelişimine Yardımcı Besinler

Faydalı Besinler İle Kaslı Erkekler!

Daha sağlıklı bir yaşam ve daha enerjik hissetmek için fazla kilolardan sıyrılarak ideal kilomuza ulaşmamız oldukça önemlidir. Fakat bunun için yalnızca spor yapmak yetersiz kalır. Kas gelişimi spor yapmaktan ibaret değil. Erkeklerde kas gelişimine yardımcı besinlerden oluşam düzenli ve dengeli bir beslenme programı gereklidir. Kas gelişimi için spora ne kadar özen gösteriliyorsa kas gelişimine yardımcı besinler içinde aynı şekilde özen gösterilmeli.

Vücut geliştirme oldukça dikkat ve irade isteyen bir spordur. Kas geliştirmek isteyenler zorlu egzersizleri, diyetleri, vb. birçok şeyi aksatmadan ve düzenli bir şekilde yerine getirmeli. Özellikle beslenme konusunda hassas olunarak hiç taviz verilmemeli. Çünkü kilo verirken önemli olan sadece tartı üzerinden kilomuzun düşmesi değil o kiloyu yağ, kas ve su üçlüsünden hangisinden verdiğimizdir. Ayrıca spor yaparken harcanılan enerjinin 2 katı kısa süre de kas gelişimine faydalı besinler arasından sağlanmalı. Peki, erkeklerde kas gelişimine yardımcı besinler nelerdir? Kas güçlendiren yiyecekler nelerdir? Birlikte inceleyelim…

1.Yumurta

Erkeklerde kas gelişimine yardımcı besinler arasında aklımıza ilk gelen şüphesiz yumurtadır. Yumurtanın sporcular için bu denli önemli olmasının sebebi ise içerdiği protein miktarının %99’unu vücutta kullandırıyor olmasıdır. Yumurta kas yapan besinler arasında en önemlilerdendir.

Kas gelişimine faydalı besinler arasında bulunan altın besin yumurta en değerli protein kaynağı olarak adlandırılan ve aynı zamanda kalorisinin az olması sebebiyle kilo alımını engellemektedir. Kasları güçlendirmek için ne yapmalı diyenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta ise yumurtanın beyazını yemeye özen göstermeleri.

2.Ispanak

Erkeklerde kas gelişimine yardımcı besinlerden bir diğeri ise temel reise güç veren ıspanaktır. Kas gelişimine faydalı besinler arasında yer alan ıspanak kas yapımında oldukça önemlidir. Temel reisin vazgeçilmez yiyeceği ıspanağın içerisinde bulunan yüksek nitrat seviyesi kas yapımında etkilidir. Ispanağın içerisindeki nitrat, kırmızı ve beyaz kas dokularının liflerinin kalınlaşmasını ve bu sayede dokuların güçlenmesini sağlıyor.

Çünkü nitrat kas kasılmalarında önemli bir yere sahip olan kalsiyumun salgılanmasını sağlıyor. Kas yapan besinler arasındaki ıspanağı bol bol tüketebilirsiniz.

[widget-87]

3.Tam tahıllılar

Erkeklerin kas gelişimine yardımcı besinler arasında bulunan tam tahıllı besinler sindirimi yavaş gerçekleştirdiği için hem antrenman sırasında hem de sonrasında büyük oranda enerji sağlamaktadır. Kas gelişimine yardımcı yiyecekler arasında yer alan tam tahıllılar aynı zamanda büyüme hormonunun çalışmasını sağlar ve kas gelişimine büyük oranda katkıda bulunur.

Tam tahıllı besinler rafine edilmiş şeker içermediklerinden dolayı bel bölgesinde oluşacak yağlanmaları da engelleyecektir.

Erkeklerin kas gelişimine yardımcı besinler ve kas yapıcı yiyecekler arasında en çok önerilenler bunlardır. Kas yapan besinler tercih etmek istiyorsanız bu yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Kas gelişimine faydalı besinler tüketilirken aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için temeller atılmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki uygulanan kas yapan yiyecekler ve gıdaların tüketiminde bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy kilo farkı, alerjik yönler ve buna benzer birçok farklı duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreç içerisinde diyetisyen yardımı almanızda yarar vardır. Bu nedenle diyetisyen desteğini ihmal etmemenizi öneririz.

[widget-105]

Yorum Yap