Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Profesyonel Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcular İçin Beslenmesinin Önemi: Sağlıksız Beslenen Sporcuların Kalp Krizine Yakalanma Olasılığı Yüksek!

Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın altın kuralıdır. Birçok kişi fazla kilolarından kurtulmak ve bölgesel zayıflama için spor yapar. Bazıları ise profesyonel anlamda sporla uğraşırlar ve beslenmelerine özel olarak dikkat ederler. Bu nedenle sporcu beslenmesi kişiye özgü olmalıdır. Profesyonel sporcu beslenmesi uğraşılan spor dalına, kişinin yaşına, yaşam standartlarına ve sağlık durumuna göre belirlenmelidir.

Spor yapmanın yanında yeterli ve dengeli beslenmek de bir o kadar önemlidir. Çünkü sağlıklı beslenmek yapılan spordaki başarıyı arttırır, kişinin daha dinamik ve güçlü hissetmesini sağlar. Peki,  profesyonel sporcu beslenmesi nasıl olur? Spor yaparken ne yemeliSporda beslenmenin önemi nedir? İnceleyelim…

 

Profesyonel Sporcu Beslenmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlığın ve performansın devamlılığı ve artışı için bol enerji veren yiyeceklerin tüketilmesi önemlidir. Sporcu beslenme programı oluşturulurken kişinin ilgilendiği branşa özel besinler seçilmeli, vücut yağ-su-kas dengesi oluşturulmalıdır. Antrenman öncesinde ve sonrasında da doğru besinler tüketilmelidir. Özelikle spordan sonra sıvı dengesi sağlanmalı ve biten enerji yeniden depolanmalıdır.

Spor yapan bireylerin ihtiyaç duyduğu besin değerleri farklılık gösterebilmektedir. Çünkü her bir birey farklı bir genetik yapıya sahiptir. Bu nedenle sporcu beslenme programı ve sporcu beslenmesi diyeti kişiye özel oluşturulmalıdır. Sağlıklı sporcu beslenmesi için sporcu beslenme programının çok iyi hazırlanması gerekir. Bunu sonucunda; antrenmanlarda maksimum düzeyde verim alınır, konsantrasyonu yükselir, performansı yükselir, hastalanma ihtimali düşer, toparlanma süreci hızlanır.

[widget-87]

Profesyonel sporcu beslenmesi oldukça çeşitli olmalıdır. Bu çeşitliğin içerisinde ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını yer almalıdır. Sporcu beslenme programı karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral dörtlüsünden oluşmalıdır. Bu besin değerlerinden biri eksilmemelidir.  Aynı zamanda bol bol sıvı tüketmeli gerekmektedir. Sporcu beslenmesi spor yapan herkes için son derece önemlidir.

Sporcuların Beslenmesi Mutlaka Uzman Kontrolünde Olmalı!

Sağlıklı bir yaşam için antrenman ve beslenme düzenine eşit miktarda önem vermelidir. Bu sayede sporcu istediği kondisyonu ve performansı yakalayabilir. Sporcu beslenmesi için uygun olan sağlıklı besinlerin tüketimine özen gösterildiği kadar şeker ve tuz gibi zararlı besinlerden kaçınılmalıdır.  Tabi sporcu beslenme programı düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Sporcu beslenmesi için uygun olan besinlerin tüketilmesi antrenmanları destekleyici niteliktedir. Ve bunun sonucunda sporcu gözle görülür bir verim alacaktır. Yani spor yapmanın yanında sporcu beslenmesi de oldukça önemlidir. Profesyonel sporcu beslenmesinin önemi kavranmalıdır.  Her bir sporcu için besin gereksinimleri değişiklik gösterebilir fakat hemen hemen temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzer niteliktedir. Sağlıklı sporcu beslenmesi ile ilgili ne kadar araştırma yapsanız da bir diyetisyen desteği almanızı öneririz.

[widget-105]

Yorum Yap